18 Yaş Altı Otelde Kalabilir mi?

18 yaş altı otel konaklama 2021 itibarı ile yalnızca yanlarında bir veli olması veya ailesinin karakoldan izin belgesi çıkartması ile mümkündür. Bunun dışında, 18 yaşın altındaki bireylerin otel konaklaması yapması yasaktır.

18 yaş altı otel rezervasyon, yasalarımız gereği sadece yanlarında aileden bir yetişkin ile mümkündür. Ayrıca, okul etkinliklerinde, okul yönetiminin toplu rezervasyon yapması ile 18 yaş altı bireyler otel odalarında, okul yönetiminin gözetiminde konaklayabilmektedir. Örneğin, Çanakkale gezisi için Anadolu’dan gelen okullar, şehirdeki otellerde konaklayabilmektedir ancak bu tamamen okul yönetiminin denetimi altındadır.

18 Yaş Altı Otel İzin Belgesi​

18 yaş altı otele gidebilir mi sorusuna verilecek bir cevap da, karakoldan ailesi tarafından alınacak izin belgesi ile kalabilir şeklindedir. Bunun dışında, oteller hiçbir şekilde 18 yaş altı konaklama izni vermemektedir. Bir şekilde otel personelinin gözünden kaçsa dahi, her akşam otelde konaklayanların listesi en yakın karakola teslim edildiği için, orada alarm verilecek ve karakol personeli tarafından çocuğun otelden alınıp ailesinin aranması şeklinde sonuçlanacaktır.

Otele Giriş Yaşı​

Otele giriş yaşı, yasalarımıza göre 18’dir. 18 yaşın altındaki bireylerin otelde kalabilmesinin tek yolu, yanlarında ebeveynlerinin olması ya da 18 yaş altı otel izin belgesi almasıdır.

18 Yaş Altı Otel İzin Belgesi Nasıl Alınır?​

18 yaş altı otel rezervasyon için, bağlı bulunan mahallenin veya ilçenin karakolundan izin belgesi alınması gerekir. Bunun yanında, noterden alınacak muvakatname de izin belgesi yerine geçecektir. Muvafakatname alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mutlaka ebeveynlerin de imzasının olması gerekmesidir. Aksi takdirde, muvakatname geçersiz sayılabilir. Otele 18 yaşından küçükler ancak muvafakatname ile kayıt olabilmektedir.

18 yaşından küçükler otelde kalabilir mi sorusunun cevabı kısaca bu şekilde. Bunlara ek olarak, emniyete her misafirinin kaydını göndermeyen, yarı resmi yarı kaçak çalışan oteller de vardır ve bunlar çocuklar için büyük tehlike teşkil etmektedir. Bu tip mekanlarda, uyuşturucu, fuhuş vb. suçlar işlenebilir ve ailelerin çok dikkatli olması gerekir. Bizim tavsiyemiz, çocuklarınızı asla yalnız başına, çok ünlü ve bilindik bir otel olsa bile göndermemenizdir.

Yorum Yaz