1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Açık İlişki Nedir, Açık İlişki Ne Demek?

Açık İlişki Nedir, Açık İlişki Ne Demek?

acik iliski nedir aciklayiniz

Açık ilişki ne demek kısaca her iki kişinin de kendi iradesiyle birbirlerini kısıtlamadıkları ilişki olarak tanımlanabilir. Açık birlikteliğin mantığını oturtmak ve özgüven sorunu yaşamadan, mutsuzluğa sürüklenmeden, kabul ve anlayış çerçevesinde, beklentisiz ve esnek bir görüş açısı geliştirmek sadece zaman içinde ve deneyimle temellenebilen bir durumdur. Önceki ilişkilerinizde yaşadığınız hataları tekrarlamak istemiyor ve değişik bir edinim sahibi olmaya sıcak bakıyorsanız aleni birlikteliğin kurallarını gözden geçirmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Açık İlişki Nedir?

Açık ilişki; iki tarafın da karşılıklı olarak bireysel özgürlüğe saygı duydukları, romantik ve eşeysel bir bağdan oluşan, tarafların başkalarıyla ilişki yaşamasını ayrılık nedeni olarak değerlendirmedikleri ilişki türüdür.

Açık İlişki Nasıl Yürütülür?

Açık bir ilişkide olmayı seçmek sadece cinsellikle ve birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girmekle alakalı değildir. Partnerinizin ne istediğini tam anlamıyla anladıktan sonra, bu isteklerin size uygun olup olmadığını düşünmek için biraz zaman ayırmanız gerekir. Olabilecek bütün senaryoları ve bu şekilde durumlarda nasıl hissedeceğinizi hayal etmelisiniz.

Açık İlişki Kuralları

Açık birlikteliğin en mühim kuralı, içinizden gelerek böyle bir ilişki yaşamak istiyor olup olmadığınızdır. Karşı tarafı kazanmak için açık ilişkiyi onaylıyormuşsunuz gibi davranmak, kıskansanız ya da üzülseniz de belli etmemek için içinize atmak, yoğun duygular hissetmenize karşın hislerinizi gizlemek için büyük gayret sarf etmek açık birlikteliğin sağlıksız koşullar altında ilerlemesine sebep olur ve size zarar verir.

Açık ilişkiye ne kadar uygun olduğunuzu gözlemlemek için kendinize bir artı / eksi sıralaması yapmayı deneyebilirsiniz. Karşınızdaki kişiyi değerlendirerek bu kişiyle yaşamak istediklerinizi ya da bu kişiye güvensizlik duyacağınızı düşündüğünüz mevzuları sıralama haline getirerek iyi mi bir ilişki yaşayacağınıza karar verebilirsiniz. Bu açıdan açık bir ilişkiye girebilmek için açık ilişki özellikleri bilinmelidir.


Hiç açık bir ilişki yaşadınız mı? Çevrenizde açık ilişki yürüten arkadaşlarınız var mı? Duyduklarınız ışığında, açık ilişkinin olumlu ve olumsuz yanları sizce neler?

Yorum Yap

Yorum Yap