Akdeniz Havzası’nda Yetişen Hayvanlar

Akdeniz Havzası, Akdeniz çevresinde bulunan topraklar bölgesidir. Bu bölgede tilki, leylek, kızıl sincap, turna ve yaban domuzu türleri de bulunmaktadır.

Hayvan Türleri Tehdit Altında​

Akdeniz Havzası, Asya, Afrika ve Avrupa’nın bazı bölümünü kapsamaktadır. Akdeniz Havzası’nda yeşil deniz kaplumbağası, deri sırtlı deniz kaplumbağası, iribaş deniz kaplumbağası, deniz memelileri, balina, yunus, fok ve orkinos, köpek balıkları, vatoz, deniz kuşları gibi hayvan türleri, mercan ve süngerler bulunmaktadır.

akdeniz havzasi
akdeniz havzasi

Akdeniz Havzası’nda yaşam alanı kaybı, yapılan avcılık, denizde olan kirlilik, ses kirliliği ve kasti öldürmek gibi durumlarla karşı karşıya kalan yunuslar, 50 yıl içinde yüzde 50 civarı azaldılar. Yunusları bekleyen en büyük tehdit ise deniz diplerinde bulunan balıkçı ağlarıdır. Bu ağlara takılan yunuslar avlanmaktadırlar.

Akdeniz foku hakkında elde edilen bilgilere göre toplamda 600 foktan oluşan bir nüfusa sahiptirler. Bu nedenle dünya genelindeki en nadir canlı türlerindendir. Akdeniz foklarının 100 tanesi Türkiye kıyısında yaşamaktadır. Uzun zamandır süren fokları koruma çalışmaları kapsamında azalmaları durdurulmuştur. Ancak balıkçı ağlarına yanlışlıkla takılmaları nedeniyle gelecekleri hala ciddiyetini korumaktadır.

Akdeniz havzasında bulunan diğer bir canlı türü olan köpekbalıkları ve vatozların sayıları da ciddi anlamda azalmaktadır. Burada sayısı 80’den fazla olan köpekbalığı ve vatoz yaşamaktadır. Köpekbalıkları yok olma tehlikesi içindedir. Bu durumun en büyük nedeni balıkçılıktır.

Akdeniz havzası ülkeleri arasında bulunan Libya ve Tunus fazla sayıda köpekbalığı avlayan Akdeniz ülkeleridir. Trol ağlarına takılan 60’tan çok tür kaydedilmiştir. Paraketelere takılmış olan köpekbalıkları ve vatozlar ise yapılan avın üçte birini oluşturmaktadır.

Akdeniz Havzası’ndaki Deniz Canlılarını Koruma​

Tunus, Fas ve Türkiye Akdeniz’de bulunan ve yok olma tehlikesinde olan türleri korumak için çalışmalar başlattılar. Projede ilk adım, yok olma eşiğinde olan türlerin ağlara takılmasını ya da avcılar tarafından öldürülmesini engel olmak. İklim değişikliği, kirlilik, kıyıların tahribatı, istilacı türler, aşırı avlanma gibi faktörler Akdeniz’de yaşayan canlıları tehdit etmektedir.

Akdeniz Havzası’nda yaşayan yeşil deniz kaplumbağası, deri sırtlı deniz kaplumbağası, iribaş deniz kaplumbağası türleri Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından “Tehlikede, düşük riskli, kritik tehlikede” şeklinde sınıflandırılmıştır. Balina, orkinos, yunuslar, fok gibi canlılarda da durum aynıdır.

Akdeniz Havzası’ndaki deniz türlerini korumayı hedefleyen Med Bycatch Projesi doğrudan avcılığı hedefine almaktadır. Proje çerçevesinde deniz memelileri, balina, yunus, fok ve orkinos, köpek balıkları, vatoz, deniz kuşları dahil, Akdeniz’deki durumu kritik türler ve balıkçılık arasında olan ilişkinin incelenmesini hedefliyor.

Proje, uluslararası kuruluşların yanında Türkiye’de WWF Türkiye, Deniz Kaplumbağalarını Koruma Merkezi, Doğa Derneği tarafından sürdürülmektedir. Türkiye’de Foça’dan Mersin’e kıyı şeridinin 1070 kilometresinde tetkikler yapılacaktır. Alboran Denizi, Orta Ege ve Doğu Akdeniz Havzası, Sicilya Boğazı, Tunus Platosu’da projenin diğer ayaklarını oluşturmaktadır.

Akdeniz’e Eylem Çağrısı​

WWF’in 14 Temmuz Dünya Köpekbalıkları Günü’nden önce sunduğu “Köpekbalığı Krizi: Akdeniz’e Eylem Çağrısı” rapor verisine göre köpekbalıkları Akdeniz’de yok olma tehdidi içerisindedir. Yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas), iribaş deniz kaplumbağası (Caretta Caretta) 110 milyon yılı kapsayan uzun bir zamandır Akdeniz’de yaşıyor.

Bu anlamda yapılan çalışmalar Akdeniz Havzası’nda yılda yaklaşık 132 bin deniz kaplumbağasının balıkçılıktan etkilendiğini ve bu kaplumbağaların 44 bininin öldüğünü gözler önüne sermektedir. Akdeniz Havzası’nda olacak 2 derecelikl ısı artışı biyolojik çeşitlilik kaybına yol açacaktır.

kil kecisi
kil kecisi

Akdeniz Havzası’nda Kıl Keçisi​

Akdeniz Havzası’nda bulunan ülkelerde hayvancılık yapmak için yetiştirilen hayvanlar: Kıl keçisi, sığır ve koyundur. Kıl keçisi ya da kıl keçi çok yaygın bir keçi türüdür. Akdeniz Havzası iklim ve toprağına uyum sağlamış, kötü beslenme koşullarında yaşayabilen, uzun yürüme kabiliyeti olan, hastalıklara dayanıklı olan, makilikler ve fundalıklardan faydalanan, araziye çok iyi tırmanan bir keçi türüdür. Genellikle siyah renktir. Ancak kahverengi, gri ve alacalı da olabilir. Vücudunu örten kıllar kısa ya da uzun olabilir. Kılı, sütü ve eti için büyütülür.

Türkiye’de Akdeniz Bölgesi Toros Dağları’nın eteklerinde, Isparta, Antalya ve Konya’da yetiştirilir. Kıl keçisini yetiştirme koşulları şöyledir: Yılın tamamında merada bakılabilmektedir. Yüksek rakımlı ormanların içinde ya da kenarında ve mezralarda bulunan çalı formundaki bitkiler, anızlar ve nadasa bırakılan bölgelerdeki otlarla masraf olmadan beslenebilirler.

Yorum Yaz