1. Ana Sayfa
 2. Bağ & Bahçe
 3. Bambu Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bambu Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

bambu agaci nasil yetistirilir

Kökeni Asya olan Bambu Ağacı Hindistan, Güney ve Kuzey Amerika ve Çin gibi ülkelerde yetişmektedir. 5 yılda filizlenen ağacın boyu 6 haftada 30 metre olmaktadır.

Bambu Ağacı nedir?

Bambu nedir kısaca, sıcak ülkelerde yetişen ve mobilya, merdiven, baston yapımı gibi pek çok alanda kullanılmakta olan bir tür kamıştır. Hint Kamışı olarak da bilinmektedir. Buğdaygiller familyasından gelen Bambu Ağacı, birbirinden farklı birçok türü olan bir bitkidir.

1300’den fazla türü olan Bambu Ağacı’nın Latince adı, Bambusoideae’dir. Bambuseae ismi verilen türü ince yapraklıdır, ağaç gibi büyür ve odunlaşır. Yaprakları ince olduğu halde çok geniştir.

Ev dekorasyonunda ve dayanıklı mobilya yapımında kullanılmaktadır. Amerika’da son yıllarda zemin kaplaması yapılırken de bambu tercih edilmektedir. Amerika’da zemin kaplamada yüzde 65 oranında bambu kullanılmaktadır.

Bambu Ağacı’nın şık olması, sertliği ve sağlam oluşu nedeniyle kullanımı artmaktadır. Mutfak dolaplarının yapımında da bambu kullanılmaktadır. Bambu kaynaklı ürünler sağlamlığı ile ömürlük olmaktadır.

Bambu Ağacı, 5 yılda filizlenmektedir. Filizlendikten sonra da 6 hafta içinde 30 metre boya ulaşmaktadır. Bambu Ağacı, ekolojik öneme sahiptir ve endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Odunlaşan ağaç formları yanı sıra küçük türleri de vardır.

Bambu Ağacı inşaat malzemesi olarak da kullanılır. Büyük bambuların dayanıklı ve hafif olanı ev yapımında kullanılmaktadır. Bambu Ağacı’ndan köprüler yapılmaktadır. Su borusu ve kilometrelerce mesafede su hattı yapılmaktadır. Suya dayanıklı olması nedeni ile deniz ulaşımında da kullanılır.

En büyük bambu 38 metre uzunluğunda ve 80 cm kalınlığındadır. Seyrek olarak bazı bambu türleri çiçek vermektedir. Bambular iki farklı türe ayrılır. Birincisi, tahtalaşan bir kabuğa sahiptir, ağaç gibi büyür, ince yapraklı ve büyük çiçeklidir. İkincisi ise, ot gibi yetişen, boyu bir metreden çok uzamayan zayıf bir türdür.

Bambu Ağacı esnek olması nedeniyle kırılmaya dayanıklıdır. Bambular gıda, inşaat malzemesi, mobilya, kıyafet gibi alanlarda kullanılmaktadır. Toprağın altında kalan kalın bir gövdesi bulunmaktadır. Dallanarak büyür. Bambu Ağacı’nın gövde uzunluğu çeşidine göre değişmektedir.

Binden çok türü bulunan bitkinin bazı çeşitleri kısa bir zaman içinde kendisi yetişmektedir, ancak bazı çeşitleri de uzun bir zamanı gerektirmektedir. Bambu Ağacı’nın bazı çeşitlerinde çiçekler 65 ila 120 yıl sonra açma özelliğine sahiptir.

Bambu Ağacı’nın Özellikleri

Bambu Ağacı uzun yaşamaktadır. 120 yıl yaşayan türleri vardır. Şerit görünümünde olan yaprakları yaşlı bitkide daldan, genç olanda ise gövdeden çıkmaktadır.

38 metreye kadar uzamakta olan Bambu Ağacı’nın kırılma olasılığı çok düşüktür. Kırılmaya karşı dayanıklı olmalarının sebebi esnek olmalarıdır.

Dünyada yıllardır yetiştirilen ve pek çok alanda kullanılan Bambu Ağacı, ülkemizde 2000’li yıllarda tanınmaya başlamıştır.

Asya ülkelerine göre Türkiye’de kullanımı daha azdır. Esnek olması, sağlam olması, hava geçirmesi gibi özellikleri nedeniyle tekstil ürünlerinde, müzik aletleri yapımında, sandalye-masa yapımı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Bambu Ağacı’nın büyük türleri olduğu gibi bodur ve küçük türleri de vardır. Diğer bitkilere göre karbondioksit emilimini daha fazla yapma özellikleri bulunmaktadır ve bu yüzden en yararlı ağaçlardan birisidir.

Bilim adamları yüksek miktarda oksijen üreten ve salan Bambu Ağacı’nın küresel ısınma tedbirleri açısından önemli olduğunu söylemektedirler. Uzakdoğu ülkelerinin yağışlı olan ikliminde çok kolay yetişen bu ağaçta, diğer bitkilere oranla dört kat daha çok karbondioksit emme özelliği bulunur.

Bambu Ağacı’nın kullanımının yaygınlaşması endüstriyel alanda yetiştiriciliğinin artmasına ve bu da çevre ve doğanın faydasına olmaktadır. Doğa yararına olan özeliklerinden dolayı Bambu Ağaçları’nın daha çok yetiştirilmesi ve insanların bu konuda bilinçlenmesi tavsiye edilmektedir.

Güçlü bir kök yapısı olan Bambu Ağacı, erozyona karşı koruma özelliğine sahiptir. Bambu Ağacı, eski çağlardan günümüze halk tarafından bazı enfeksiyon ve yara tedavisi için kullanılmaktadır. Yapılmakta olan araştırmalara göre çelikten daha güçlü bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle inşaat, yer döşeme, mobilya, ev duvarı, bisiklet ve kask gibi pek çok yerde kullanılmaktadır.

Bambu Ağacı son yıllarda ülkemizde mobilyacılıkta çok kullanılıyor. Sağlam bir ürün olduğu için tercih edilmektedir. Dolap, masa ve benzeri pek çok ürün için kullanılmaktadır.

Bambu Ağacı Nasıl Yetişir?

bambu agaci bakimi

Bambu Ağacı yetiştirmek için sabırlı olunması gerekmektedir. Önce Bambu Ağacı’nın tohumu ekilmektedir. Gübrelenmeli ve sulanmalıdır. Ekildikten sonra birinci yılda tohumda bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanır ve gübre yapılır.

Bambu bitkisi ikinci yılda da toprak dışına filiz vermemektedir. Üçüncü ve dördüncü yılda da aynı işlemler devam eder. Sulanır ve gübrelenir. Bambu beşinci yıl yeşermeye başlamaktadır. Ve 6 hafta da boyu uzar ve 30 metreye ulaşır.

Bambu Ağacı Türkiye’de Sakarya Bölgesi’nde yetişmektedir. Bambu Ağacı sıcak ve sulak bir iklim sevmektedir. Dünya genelinde en fazla Çin’de yetiştirilmektedir. Japonya, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da da yetişmektedir.

Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ağacı ünvanına sahip olan Bambu Ağacı Guniess Dünya Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Çin’in en önemli gelir kaynaklarındandır. Lianhua Bölgesi’nde yetişmektedir. Çin’de sadece bu bölgede bir milyon hektarlık bir alana ekilmiş ve yetiştirilmektedir. Çin, dünya bambu üretiminde yüzde 90’lık bir Pazar payına sahiptir. Japonya’nın da sayılı gelir kaynaklarından birisi Bambu Ağacı’dır.

Toprağa tohum halinde ekilen ve beş yıl gübrelenerek sulanan Bambu Ağacı, günde yaklaşık 90 cm büyümektedir. Kalın gövdesi toprağın altında olan Bambu Ağacı’nda büyüme özelliği vardır. 1400’den fazla türü olan Bambu Ağacı 39 metreye kadar uzayabilmektedir. Uzun ömürlü bir ağaçtır.

Bambu Ağacı yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunlar şöyledir:

 • Bambu ağacı, güneş sever ve kolay büyümek için güneşe ihtiyaç hisseder.
 • Tohum olarak ekimi yapılırsa düzenli sulama ve gübrelenmesi yapılmalıdır. Zira filizlenmesi 5 yıl sürmektedir.
 • Evde yetiştirilen Bambu ağacı için aydınlatıcı ışıktan faydalanabilir.
 • Yaprakları başka bir şeye temas etmemesi gerekmektedir.
 • Rüzgardan ve soğuk havadan çok etkilenir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.
 • Zayıflayan ve sararan yapraklar koparılmalıdır. Böylece daha sağlıklı olması sağlanır.
 • Eğer evinizde Bambu ağacı yetiştirmek istiyorsanız saksı derinliği en az 45 cm olmalıdır. Saksı içine iri taşlar konulmalıdır.

Bambu Nasıl Yetiştirilir?

Bambu yetiştirme için, bambu küçük parçalar halinde kesilmeli ve bir süreliğine kireçsiz bir suya konarak köklenmesi sağlanmalıdır. Kökünü salan bambu fidanı suyun üzerinde kalan kısmı filizlenmeye ve uzamaya başlar. Bu köklenme ve filizlenme zamanı güneş ışığını bolca almalıdır.

Daha sonra uygun bir toprağa ya da saksıya dikilmelidir. Bambunun suda kalmış olan yerlerini hava akımından koruyabilmek için bir şeyle kapatarak hava ile ilgisini kesmek gerekmektedir.

Ayrıca, internet üzerinden satılan bambu tohumu da kullanılabilir.

Bambu Ağacı Ne işe Yarar?

Bambu Ağaç ülkemizde genelde çeşitli alanlarda kullanılmak yerine evde süs bitkisi gibi yetiştirilmektedir. Oysaki Bambu Ağacı’nın kullanım alanı çok fazladır. Bunlar şöyledir:

 • Gıda sektöründe: Bambunun turşusu kurulmaktadır.
 • İnşaat malzemesi olarak kullanılmaktadır.
 • Büyük bambular dayanıklı ve hafif olduğu için ev yapımında kullanılmaktadır.
 • Bambu Ağacı’ndan köprüler yapılır. Su borusu ve kilometrelerce mesafede olan su hatları yapılmaktadır. Suya dayanıklı yapısı yüzünden deniz ulaşımı için kullanılır.
 • Tekstil sektöründe kullanılır. Antibakteriyel kumaşlar üretilmektedir.
 • Ev ve bahçede süs bitkisi olarak yetiştirilir.
 • Bambu mobilya yapımında kullanılmaktadır. Sepet, şapka, perde, balık oltası, bardak, ceket gibi pek çok şey yapılmaktadır.
 • Müzik enstrümanları yapılmaktadır. Genelde flüt ve davul yapılmaktadır.
 • Bambudan silah yapılır. Mızrak ve ok hortumları yapımında kullanılmaktadır.
 • Jamaika ve Çin gibi ülkelerde kağıt üretilmektedir. Bazı bambu çeşitlerinden cila yapılması için toz çıkartılmaktadır.
 • Nem çekme özelliği yüksek olduğundan banyo havlusu ve giyim gibi tekstil alanlarında kullanılabilir.
 • Çok iyi hava geçirmesi nedeniyle kıyafetlerin nefes almasını sağlamaktadır. Bu özelliği yüzünden yazlık kıyafet yapımında kullanılmaktadır.

Bambu Rengi Nedir?

Bambu rengi, doğada bulunduğu haliyle açık sarı ve yeşil renklidir. Bambu ısıtıldıkça, rengi koyulaşır ve dokusu yumuşak bir hale gelir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap