Berfin Çiçeği Nedir? Berfin Çiçeği Anlamı

Berfin çiçeği halk arasında daha çok Kardelen Çiçeği olarak geçer. İzmir’de dağlık bir alanda bulunan Kardelen çiçeği hakkında 14 tane türünün olduğuna dair veriler vardır. Beyaz renkte olan Berfin çiçeğinin parlak görüntüsü bakanları adeta büyüler. Berfin çiçeğinin şaşırtıcı yanı ise kış aylarında soğuk hava şartlarına rağmen çiçek açabilme özelliğine sahip olmasıdır.

Berfin çiçeği sadece görüntüsü ile büyülememekte bugüne kadar yapılan birçok filmde, yazılan birçok kitapta da hikayesine yer verilen sembolik bir çiçektir. Yetişmesi bakımından Berfin çiçeğinin nemli ortamları sevdiği gözden kaçmaz. Toprağın humus bakımından zengin olduğu Marmara ve Kuzey kısımları Berfin çiçeğinin yetiştirilme alanı için uygun görülür.

Berfin Çiçeğinin Görüntüsü Nasıldır?

Berfin çiçeği kök bakımından incelendiğinde yumru biçiminde görüntü ile karşılaşırız. Görülen yumrunun etrafında 3 adet beyaz renkte yapraklar çevrelenmiş haldedir. Günümüzde nesli tükenmekte olan çiçekler arasında yer alan Berfin çiçeğinin bazı bölgelerde toplatılması ve ticari amaçlı satılmasının yasaklandığı öne sürülür. Berfin çiçeğinin tek halde yetiştirilmediği toplu bir biçimde yetiştirildiği söylenir. Diğer bir güzel yanı ise yeni yıla girişte yıl içerisinde ilk açan çiçek özelliğine sahiptir.

Ocak ayı itibariyle çiçek açan Berfin çiçeği mart ayına kadar da çiçek açamaya devam eder. Ocak aylarında çiçek açtığı bilinen bu çiçeğin kış mevsiminin soğuğuna dayanaklı olduğu ve her ortamda da uyum sağladığı gözlerden kaçmaz. Bu özellikleri sayesinde bahçe düzenlemelerinde ve botanik alanlarında fazlaca tercih edilir.

berfin cicegi nerede yetisir
berfin cicegi nerede yetisir

Berfin Çiçeği Nerede Yetişir?

Berfin çiçeği yapı itibariyle nemli hava ortamlarını sevdiğinden Marmara ve Kuzey taraflarda yetişir. Buraların haricinde ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde de yetiştirildiği dikkat çeker. Dünya’da yetiştirildiği bölgelere bakıldığında genellikle Avrupa’nın orta kısımları görülür.

Bahsi geçen yetiştirilme alanlarına ek olarak botanikçilerinde yetiştiriciliğini çokça yaptıkları çiçek türüdür. Yetişirken zorluk çıkarmayan ve her şartta ortama uyum sağlayan Berfin çiçekleri balkonlarda ve ev içlerinde de yetiştirilme alanı bulurlar.

Berfin Çiçeği Hikayesi Nedir?

Berfin çiçeği yapısı ve görüntüsü itibariyle hem dikkat çekici hem yetiştirilmesi zahmetsiz hem de sağlık açısından da faydaları olan bir çiçek türüdür. Kardelen çiçeği olarak da bilinen Berfin çiçeğinin hikayesi de oldukça dikkat çekicidir. Çiçeğin boynu bükük duruşu beklenen sevgilinin gelmemesi ve ölümü hatırlatır.

Normalde canlı ve var olan bir kişinin sevgi karşısında özellikle de sevgiliyi beklerken boynu bükük olması sevgilinin yokluğu onun üzerinde ölü gibi yaşamanın göstergesidir. Berfin çiçeğinin duruşu bu durumla hikâye edilerek anlatılır. Berfin çiçeğinin anlamı, renginin beyaz oluşu saf ve temiz bir duyguyu yansıttığı için saflığın ve temizliğinde simgesi şeklindedir. Berfin çiçeğinin sağlık alanında faydası ise birden çok alanda etkilidir.

Berfin Çiçeğinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Berfin çiçeği sadece büyüleyici görüntüsü ve hikayesiyle değil, sağlık alanında faydaları ile de dillerde dolaşan çiçektir. Özellikle kalp kaslarında oluşan iltihapların ve oluşabilecek iltihapları engellemesi bakımından kullanılır. İçeriğinde sinirlere etki eden maddeler vardır. Bu yönü ile felç geçirmiş çocuklar için sinir dokularının harekete geçirilmesi hususunda Berfin çiçeğinin kullanıldığı görülür.

Diğer bir etki alanı ise kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları regl dönemlerinde çekilen ağrı ve kasıntı gibi durumlarda bu şikayetleri azaltıcı özelliği vardır. Bunların yanı sıra Alzheimer hastaları içinde tedavi edici özelliği vardır. Yapı itibariyle çok hassas olan Berfin çiçeği dokunmalara gelemeyen nadir özellik gösteren çiçek türüdür. Hava şartları bakımından ise güneşi az isteyen özellikle gölge denilen az güneşli ortamlarda yetişen bir çiçek türüdür. İçerik bakımından bol humusa sahip topraklarda daha iyi yetişir.

Berfin Çiçeği Yılın Hangi Aylarında Açar?

Berfin çiçeği daha önceden de bahsettiğimiz üzere yılın ilk açan çiçeği özelliği gösterir. Henüz Berfin çiçeğini görmeyen ve ne zaman açtığını bilmeyen kişiler tarafından kışın kar altından çıktığını görenler oldukça şaşırır.

Kardelen çiçeği kışın sert havalarda açtığı için hava şartlarına da uyum sağlar. Özellik olarak -15 dereceye kadar açmış olduğu çiçeğini korur. Açmış olan çiçeğini mart ayına kadar koruyabilmek özelliğine sahiptir. Kış aylarında açan çiçeği ve mart ayı sonunda solar. Bununla birlikte yaz aylarında çiçek açmaması yönüyle de oldukça dikkat çekiyor.

Yorum Yaz