1. Ana Sayfa
  2. Sağlığımız & Beslenme
  3. Braille Alfabesi Nedir? Braille Alfabesi Çeviri

Braille Alfabesi Nedir? Braille Alfabesi Çeviri

braille alfabesi nedir ceviri araclari

Braille Alfabesi, görme engelli kişiler tarafından parmaklarıyla okunabilen yükseltilmiş noktalardan oluşan bir sistemdir. Öğretmenler, veliler ve görme engelli olmayanlar genellikle gözleriyle braille okurlar. Braille bir dil değildir. Aksine, İngilizce, İspanyolca, Arapça, Çince ve düzinelerce başka dil gibi birçok dilin yazılabildiği ve okunabildiği bir koddur.

Braille, dünyanın her yerindeki binlerce insan tarafından ana dillerinde kullanılıyor ve herkes için bir okuryazarlık aracı sağlıyor.

Braille Neye benziyor?​

Braille sembolleri, braille hücreleri olarak bilinen uzay birimleri içinde oluşturulur. Tam bir braille hücresi, her biri üç noktaya sahip iki paralel sıra halinde düzenlenmiş altı yükseltilmiş noktadan oluşur. Nokta konumları birden altıya kadar sayılarla tanımlanır. Bu altı noktadan bir veya daha fazlasını kullanarak altmış dört kombinasyon mümkündür.

Tek bir hücre, bir alfabe harfini, sayıyı, noktalama işaretini ve hatta bir kelimenin tamamını temsil etmek için kullanılabilir. Bu Braille alfabesi ve sayılar sayfası , bir hücrenin nasıl göründüğünü ve her noktanın nasıl numaralandırıldığını gösterir.

Braille nasıl icat edildi?​

Louis Braille, 4 Ocak 1809’da Fransa’nın Coupvray kentinde doğdu. Öğrenci olarak Fransa, Paris’teki Ulusal Kör Gençlik Enstitüsü’ne katıldı. O zamanlar, üretilmesi zahmetli, okunması zor ve bireylerin yazması zor olan kabartma baskı kullanılarak kitaplar oluşturuldu. Enstitüye devam ederken, Braille okumak için daha fazla kitap istedi.

Parmak uçlarıyla okunması kolay bir alfabe yaratmanın yollarını denedi. On beş yaşındayken icat ettiği yazı sistemi, Charles Barbier tarafından geceleri savaş alanında ışıksız okunabilen askeri mesajlar göndermek için icat edilen dokunsal “Ecriture Nocturne” (gece yazısı) kodundan gelişti.

Braille Nasıl Yazılır?​

Her kelimenin her harfi braille ile ifade edildiğinde, kısaltılmamış braille olarak adlandırılır. Küçük çocuklara yönelik bazı kitaplar, yetişkinlere yönelik materyalleri okumak için daha az kullanılmasına rağmen, kısa braille alfabesiyle yazılmıştır. Bununla birlikte, yeni kör olmuş birçok yetişkin, braille alfabesi öğrenme için kişisel veya mutfak eşyalarını etiketlemek için kısaltılmamış braille’i yararlı bulmaktadır.

Çoğu ders kitabı ve yayının çoğaltılması için kullanılan standart sistem, sözleşmeli braille olarak bilinir. Bu sistemde hücreler, çeşitli kasılmalar veya tam kelimeler oluşturmak için tek tek veya başkalarıyla kombinasyon halinde kullanılır. Örneğin, kısaltılmamış braille’de onu beğendiğiniz ifadesi on iki hücre boşluğu gerektirir. Şuna benzer:

Ondan hoşlanıyorsun

braille alfabesi 1

Kısaltılmış braille ile yazıldığında, aynı ifadenin yazılması yalnızca altı hücre boşluğu alacaktır. Bunun nedeni, y ve l harflerinin sırasıyla sizin ve beğendiğiniz kelimelerin tamamı için kullanılmasıdır. Benzer şekilde, söz onu harf birleştirilmesiyle oluşturulur h ve m. Şuna benzer:

Ondan hoşlanıyorsun

braille alfabesi 2

Kısaltılmış braille’de kullanılan 180 farklı harf kısaltması vardır (basit kısaltmalar olan yukarıda gösterilen “onu” gibi 75 kısa kelime dahil). Bu “kısa yollar”, kitapların braille ile çoğaltılması için gereken kağıt hacmini azaltmak ve okuma sürecini kolaylaştırmak için kullanılır.

Basılı malzeme kağıt ve kurşun kalem, daktilo veya yazıcı ile üretilebildiği gibi, braille de çeşitli şekillerde yazılabilir. Kağıt ve kurşun kalemin braille eşdeğeri, arduvaz ve ekran kalemidir. Bu, braille hücrelerinin noktaları için eşit aralıklı girintilere sahip bir arduvaz veya şablondan ve bireysel braille noktalarını oluşturmak için bir ekran kaleminden oluşur.

Arduvaza yerleştirilen kağıtla, ekran kaleminin sivri ucunu girintilerin üzerinden Braille kağıdı üzerinde iterek dokunsal noktalar oluşturulur. Kağıt, arka tarafında noktalar oluşturarak şişkinleşir. Ucuz ve taşınabilir olduklarından, yazı tahtası ve ekran kalemi özellikle hızlı notları taşımak ve dosya klasörleri gibi şeyleri etiketlemek için yararlıdır.

Braille alfabesi ayrıca braillewriter olarak bilinen bir makine tarafından üretilir. Elliden fazla tuşu olan bir daktilodan farklı olarak, Braille yazıcı üzerinde yalnızca altı tuş, bir boşluk çubuğu, bir satır boşluk bırakıcı ve bir geri al tuşu bulunur. Altı ana tuş, bir braille hücresinin altı noktasına karşılık gelecek şekilde numaralandırılmıştır. Çoğu braille sembolü birden fazla nokta içerdiğinden, braillewriter tuşlarının kombinasyonlarına aynı anda basılabilir.

Bilgisayar endüstrisindeki teknolojik gelişmeler, braille kullanıcıları için ek okuryazarlık yolları sağladı ve genişletmeye devam ediyor. Yazılım programları ve taşınabilir Braille alfabesi tableti, kullanıcıların yazılarını kaydetmelerine ve düzenlemelerine, sözlü veya dokunsal olarak onlara geri göstermelerine ve masaüstü bilgisayar destekli bir Braille kabartma yazı tableti aracılığıyla basılı bir kopya oluşturmalarına olanak tanır.

Okulda bilgisayar kullanımı çok yaygın olduğu için, çocuklar hem braille kısaltmalarını hem de bir klavye kullanarak heceleyip yazabilmeleri için sözcükleri harf harf hecelemeyi öğrenirler.

Braille Alfabesi Çeviri Online​

Latin alfabesini Braille alfabesine çevirme için, online bir takım araçlar vardır. Bunlar şu şekildedir:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap