1. Ana Sayfa
 2. Gezi Rehberi
 3. Cebelitarık Boğazı Tarih ve Genel Bilgiler

Cebelitarık Boğazı Tarih ve Genel Bilgiler

cebelitarik bogazi hangi ulkede

Cebelitarık Boğazı diğer adıyla Septe Boğazı iki su parçasını birbirine bağladığı gibi iki kıtayı da birbirinden ayıran bir boğazdır. Yüzyıllarca önemini korumuş olan Cebelitarık Boğazı harita üzerinde Akdeniz’in giriş kısmında, İspanya’nın aşağısında ve İber Yarımadası’nın güneyinde yer almaktadır.

Cebelitarık Boğazı Nedir?

Cebelitarık Boğazı insanların merak noktası olan doğal su geçididir. Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nu birbirine bağladığı gibi Afrika ve Avrupa’yı ayıran bir boğazdır. İsmini, İslam Komutanı olarak da bilinen Tarık Bin Ziyad’tan almıştır.

Eski ismi ise Calpe’dir. Boğaz’ın yönetimi tek bir devlete ait değildir. 3 devlet tarafından yönetilmektedir. Bu devletler; İspanya, Fas ve İngiltere’dir. Boğaz yılda ortalama 7000-8000 geminin ev sahipliğini üstlenmektedir. Antik çağdan beri devletlerin gözdesi olmuştur.

Cebelitarık Boğazı Nerede?

Cebelitarık Boğazı yüzyıllardır gemicilerin ve devletlerin gözdesidir. Cebelitarık Boğazı’nın çevresini Akdeniz, Atlas Okyanusu, İspanya ve İber Yarımadası oluşturmaktadır. İber Yarımadası’nın güney bölgesinde yer alan Cebelitarık, Akdeniz’in de giriş kısmında bulunmaktadır. İspanya’nın aşağısında bulunan, içinde bir körfezin de yer aldığı Cebelitarık, konumu itibariyle de çok önemlidir.

Cebelitarık Boğazı’nın Özellikleri

Cebelitarık Boğazı’nın özellikleri bulunduğu yerden dolayı önem arz etmektedir. Bu özelliklerden en önemlisi tek bir devletin kontrolünde olmayışıdır. İspanya, Fas ve İngiltere tarafından yönetilen boğaz siyasi çekişmelerin de konusu olmuştur. Boğazın fiziki özellikleri ise şu şekildedir:

 • Cebelitarık Boğazı genişliği 44 km’dir.
 • Cebelitarık Boğazı uzunluğu 60 km’dir.
 • Cebelitarık Boğazı’nın en dar yeri 14 metredir.
 • Cebelitarık Boğazı’nın en derin yeri 430 metre civarındadır.
 • Dar olan bölge, Tarija Burnu ve Cires Burnu arasındadır.
 • Afrika ve Avrupa’yı birbirinden ayırmasına karşın üstüne yapılan köprü ile Afrika-Avrupa arasında geçiş yeri olmaktadır.

Boğaz ile ilgili bir başka özellik olarak adlandırılan olgu ise Cebelitarık Boğazı birbirine karışmayan su olayıdır. Bununla ilgili ortaya pek iddia atılmaktadır. Cebelitarık Boğazı iki denizin birbirine karışmaması durumunun bilimsel açıklamasına bakıldığı zaman; Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nun tuzluluk seviyelerinin farklı olmasına dayandığı görülmektedir.

Bu fark; iki deniz parçasının görüntüsünü farklılaştırıp karışmıyor algısı yaratmaktadır. Bilim insanları bu yoğunluk farkının zaman zaman azalmasıyla karıştığını söylemektedir.

Jeopolitik öneme sahip olduğu için, ortaya pek çok iddia atılmaktadır. İddialardan birisi ise Cebelitarık Boğazı geçiş ücreti ile elde edilen paranın yılda 10 milyar dolar olduğu söylentisidir. Bu söylentinin gerçeklik payı bulunmamaktadır.

Boğazların tümü doğal yollarla oluştuğu için herhangi bir ülke tarafından yapılmamıştır. Dünyaca kabul edilen uluslararası antlaşmalardan biri olan Deniz Hukuku Antlaşması’nda bütün doğal boğazlardan geçişin, savaş dışında, engellenemeyeceği ve ücret alınamayacağı yazmaktadır. Dolayısıyla bu iddiaların doğruluk payı bulunmamaktadır. Beşerî bir su geçişi olmadığı için geçiş ücreti ve geçiş sınırlaması barış zamanlarında yoktur.

Cebelitarık Boğazı Tarihçesi

cebelitarik bogazi kac km

Cebelitarık Boğazı’nın antik zamanlardan kalma ismi Calpe’dir. 711 yılında İslam Komutanı olarak da bilinen Tarık Bin Ziyad’ın boğazda karargâh kurmasıyla Tarık’ın Dağı anlamına gelen Cebelitarık ismini almıştır. Diğer Avrupa dillerinde ise Gibraltar ve Gibilterra ismiyle anılmaktadır. Tarık Bin Ziyad, Cebelitarık Boğazı’nın korunması amacıyla bir kale inşa ettirmiştir. Daha sonra bu kale 1462 yılında İspanya’nın egemenliğine geçmiştir.

1502 yılında ise resmî olarak İspanya’nın olmuştur. 1704 yılına kadar İspanya’nın yönetiminde kaldıktan sonra, 1704’te Hollanda ve İngiltere’nin hakimiyeti altına girmiştir. 1713 yılında Cebelitarık Boğazı Antlaşması olarak da bilinen Utrecth antlaşması ile İngiltere’ye bırakılmıştır. Cebelitarık Boğazı hangi ülkeye ait sorusunun tek bir cevabı yoktur. Şu anda üç ayrı devletin kontrolü altındadır; İspanya, Fas ve İngiltere.

Siyasi çekişmelere neden olan kayalık adaları içinde bulundurmaktadır. Adalardan birinin adı Perejil’dir. İspanya ve Fas arasındaki sorunların başında gelmektedir. Ada, Fas’a 250 metre uzaklıkta bulunmaktadır. İspanya’ya olan uzaklığı ise yaklaşık 8 km’dir.

Ülkelerin dönem dönem Cebelitarık Boğazı’na ve Perejil adasına asker çıkarması siyasi gerilimlere sebep olmaktadır. Cebelitarık Boğazı Afrika ile hangi ülkeyi birbirinden ayırır sorusu da siyasi çekişmelerin yaşandığı dönemlerde çok sorulmaktadır. Cevabı ise, Afrika ile Avrupa’yı birbirinden ayırır, şeklindedir.

Cebelitarık Boğazı’nın Hikayesi

Cebelitarık Boğazı neden bu ismi almıştır sorusunun cevabı olarak Tarık Bin Ziyad gösterilmektedir. Avrupa’da derebeylik sisteminin olduğu zamanlarda Septe Boğazı’nın derebeyi Julianos, Kral Vizigot’a karşı kin beslemekteydi. Bu yüzden Musa Bin Nusayr’ı kışkırtıp savaş çıkarmak için uğraş vermekte olduğu bilinmektedir.

Musa Bin Nusayr komutan Tarık Bin Ziyad’ı İspanya’ya savaş için gönderdiğinde Septe Boğazı’na karargâh kurdurtmuştur. Tarık dağı anlamına gelen boğazın adının buradan geldiği söylenmektedir. Komutan Tarık Bin Ziyad’ın askerlerine dönüş yok imajı verip kaçmalarını engellemek ve unutturmak için bütün gemilerini burada yaktığı söylenmektedir. Rivayetlere göre gemileri yakmak deyimi de buradan gelmektedir.

Cebelitarık Boğazı Nasıl Oluşmuştur?

Cebelitarık Boğazı beşer mi sorusuna verilen doğal bir oluşum olduğu bilgisi, insanlara nasıl oluşmuştur sorusunu sordurtmaktadır. Boğazlar, denizlerin daralmış yerlerine verilen isimdir. 3. ve 4. jeolojik zamanda oluştuğu düşünülen boğazlar; ekonomik, politik ve stratejik açıdan önem arz etmektedir. Boğazlar, iki alanı birbirine bağlayan köprü vazifesi görmektedirler. Deniz ulaşımını da kolaylaştıran boğazlar, dünya çapında büyük öneme sahiptirler.

Cebelitarık’ta Gezilecek Yerler

cebelitarik bogazi nerede harita

30.000 nüfusu olan Cebelitarık’ta pek çok kültürden insan yaşamaktadır. Küçük bir ülke olmasına rağmen kültürel birikimi ve gezilecek yerlerinin önemi sayesinde insanların ilgi odağı olmaktadır. Cebelitarık’ta gezilecek yerler şöyle sıralanabilir;

 • St.Michael Mağarası: Cebelitarık’ta toplamda 150 mağara bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü St. Michael Mağarası’dır. Deniz seviyesinden yaklaşık 280 metre yüksekliktedir. İçinde bulunan sütunlar ve dikitler nedeniyle insanların ilgisini çekmektedir.
 • Botanik Bahçeler: 1816 yılında kurulan bu bahçeler sabah ve akşam yürüyüşü için Cebelitarık halkının ve ziyaretçilerin uğrak mekanlarındadır.
 • Main Caddesi: Oldukça canlı olan bu caddede her türlü aktivite yapılabilmektedir.
 • Eastern Plajı: Havaalanına çok yakın olan bu plaj, kentin en büyük ve en kalabalık plajıdır.
 • Cebelitarık Kayası: 425 metre büyüklükte olan bu kaya, kentin simgesidir. Teleferik kullanarak kayaya çıkmak mümkündür.
 • Mağrip Kalesi: 8.yüzyılda inşa edilen ve 14.yüzyılda tekrardan yapılan bu kale, sayısız savaşa tanıklık etmesi nedeniyle ilgi görmektedir.
 • Great Siege Tünelleri: Savunma sistemi için balyozlarla inşa edilen bu tüneller turistlerin odak noktası olmaktadır.

Cebelitarık’a Ulaşım

Yarımada olan Cebelitarık’a daha çok deniz ve hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Cebelitarık’a deniz yoluyla gitmek istemeyenler için birkaç alternatif hava yolu ulaşımı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; Fas’ın Tangiers ve Kazablanka kentlerinden uçak vasıtasıyla gitmektir.

İkinci alternatif; İngiltere’nin Londra şehrinden uçakla kullanarak gitmektir. Üçüncüsü ise İspanya’daki hava araçlarını kullanarak gitmektir. Kara yolunu kullanarak gitmek için İspanya ve Cebelitarık sınırında bulunan kasabalara gitmek gerekmektedir. Oradan kalkan otobüslerle hizmet sağlanmaktadır.

Cebelitarık’ta Konaklama

Cebelitarık Boğazı nereleri birbirine bağlar sorusunun cevabı konaklama için de yol gösterici nitelikte olmaktadır. Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nu birbirine bağlayan Cebelitarık boğazı, kültürel birikimi ve gezilecek yerlerinin çok olması nedeniyle pek çok turistin gezilecek yerler listesinde yerini almaktadır.

Akdeniz ve Atlas Okyanusu ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde de konaklanacağı gibi Cebelitarık’ta bulunan oteller ve evlerin konaklama açısından oldukça uygun olduğu görülmektedir. Kamp severler için de kamp alanlarında kurulan çadırlar ve tahta evler de turistlerin konaklamak için alternatifleri arasında bulunmaktadır.

Cebelitarık Boğazı Kaç Km?

Cebelitarık Boğazı genişliği 44 km’dir.

Yorum Yap

Yorum Yap