1. Ana Sayfa
  2. Biyografi Bölümü
  3. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Kimdir? Hayatı ve Vefatı

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Kimdir? Hayatı ve Vefatı

cemil tascioglu kimdir

Cemil Taşçıoğlu 1952 yılında Rize’de doğmuştur. Fazilet ve Muhammed Taşçıoğlu çiftinin altı çocuğundan ikincisidir. Cemil Taşçıoğlu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden derece ile mezun olmuştur. Zorunlu görev için gittiği Şanlıurfa’da altı yıl kalmıştır.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanı olarak görev almaya başlamıştır. Dahiliye alanında hasta kabul etmeye başlayan Cemil Taşçıoğlu tanı koyma uzmanı olarak çalışmaya devam etmiştir. Didem Akal Taşçıoğlu ile evli olan Cemil Taşçıoğlu’nun iki çocuğu vardır.

Cemil Taşçıoğlu Kimdir?

Cemil Taşçıoğlu 1952 yılında Rize doğmuş olsa da ailesinin İstanbul’a taşınmasının üzerine İstanbul’da büyümüştür. İki yaşında İstanbul’a gelen Cemil Taşçıoğlu öğretim hayatına Sultantepe İlkokulu’nda başlayan Taşçıoğlu Ortaokul ve liseyi Marmara Koleji’nde okumuş ve liseden dereceyle mezun olmuştur.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni dereceyle kazanan Taşçıoğlu üniversiteyi de dereceyle bitirmiştir. Hep başarılı bir öğrenci olan Taşçıoğlu mesleğinde de aynı başarıyı devam ettirmiştir.

Cemil Taşçıoğlu hayatı boyunca hastalarının sağlığını kendi sağlığından önde tutmuştur. Mesleğine olan aşkı Taşçıoğlu’nu ölümle tanıştırmıştır. Riski grubunda bulunmasına rağmen covid ile mücadelede ön safhalarda savaşmıştır.

Her zaman hastasının hayatının kendi hayatından mühim olduğunu söyleyen Taşçıoğlu covid hastalarına tanı koyma ve tedavi aşamasında covid olup hayatını kaybetmiştir. Covid’e yakalanıp kaybettiğimiz ilk doktor olan Cemil Taşçıoğlu bedenini covid hastalığına faydası olması için incelenmesi için Türk hekimlerine bağışlamıştır.

Cemil Taşçıoğlu Eğitim Hayatı

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu ilköğretimine Sultantepe İlkokulunda başlamıştır. Ortaokul ve liseyi Marmara Kolejinde başarılı ile bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini diğer adıyla Çapa Tıp Fakültesi’ni derece ile kazanmış ve derece ile mezun olmuştur. Cemil Taşçıoğlu yaşamı boyunca her zaman iyi bir öğrenci ve öğretmen olmuştur.

İlk olarak zorunlu görev için Şanlıurfa’ya gitmiş ve burada altı yıl hekimlik yapmıştır. Şanlıurfa’dan İstanbul’a dönen Taşçıoğlu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde hem doktorluk hem de öğretmenlik yapmaya başladı.

Dahiliye uzmanı olduktan sonra sırayla doçent ve profesörlük unvanı almaya hak kazandı. Cemil Taşçıoğlu öğrenim hayatı bitmiş olmasına rağmen her zaman öğrenmeye ve öğretmeye devam etti. Öğrencileri ve hastaları her zaman Cemil Taşçıoğlu’ndan bahsederlerken hayat dolu, öğrenme öğretme aşkıyla yaşadığından söz etmişlerdir.

Öğrencilerinden bile bir şeyler öğrenebileceğini düşünen Taşçıoğlu her zaman herkesin fikirlerini ve düşüncelerini önemsemiş ve dinlemiştir.

Cemil Taşçıoğlu Vefatı

Cemil Taşçıoğlu neden öldü sorusu sıkça gündeme gelmektedir. 2020 yılında patlak veren covid salgının da tanı koyma ve tedavi araştırmalarında en ön saflarda doktorluk yapan Taşçıoğlu riski grupta yer almasına rağmen insan hayatı için savaşmaktan kaçmamıştır.

Covid hastalarında görülen belirtileri göstermeye başladığında testtin sonucu dahi çıkmadan hemen kendini karantinaya almış ve hastane dışına çıkmamıştır.

Pozitif çıkan test sonunda durumu kötüleşmeye başlayan Taşçıoğlu alındığı yoğun bakımda bile hastalar hakkında bilgi almaktan ve tedavi yöntemleri düşünmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Yoğun bakıma alındığında bile hala kitaplardan covid salgını için tedavi yöntemleri araştırmaya ve okumaya devam etmiştir.

Covid tanısı koyulduktan ve yoğun bakıma alındıktan kısa bir süre içinde hayatını kaybetmiştir. 1 Nisan 2020’de hayatını kaybeden Cemil Taşçıoğlu’nun bugüne kadar hastaları için yaptıkları ve covid salgınında verdiği mücadeleden dolayı anısını yaşatmak için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi olarak değiştirildi.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni adıyla Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İstanbul’da Şişli’de bulunan bir devlet hastanesidir. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi 1971 yılında Beyoğlu Hastanesi olarak hasta kabulüne başlamıştır. 1983 yılında SSK Okmeydanı Eğitim Hastanesi olarak yeni adıyla hasta kabul etmeye devam etti.

2005’de ise Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi adıyla hizmet vermeye devam etti. 3 Nisan 2020 yılında ise Cemil Taşçıoğlu’nun vefatı üzerine Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi adıyla bugün hasta kabulüne devam etmektedir. Cemil Taşçıoğlu Hastanesi 827 yatak kapasitesi ile covid salgınında mücadele etmek için covid hastanesi olarak hasta hizmet vermektedir.

Beşiktaş kulübünün salgında ölen doktorların anısına ve onlara olan minnetimizi göstermek için 2020-2021 Süper Lig sezonuna Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu ismini vermek için TFF’ye başvurduğu haberi çıktıktan sonra Cemil Taşçıoğlu kimdir sorusu sıkça aratılmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap