1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Teknoloji
  3. Depremde Sıva Çatlağı Tehlikeli Mi?

Depremde Sıva Çatlağı Tehlikeli Mi?

depremde siva catlagi tehlikeli mi

Sıva çatlağı deprem hasarlarının en basiti ve tamiri kolay olanlarındandır. Tuğla duvar ve kolon / kiriş birleşim yerlerinde ortaya çıkar ve çoğu zaman sadece boya çatlağı olarak da gözükebilir. Deprem kaynaklı duvar çatlakları, kolon ve kiriş çatlaklarının aksine bina için tehlikeli bir durum oluşturmaz.

Sıva Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

Depremde sıva çatlağı, genellikle biraz sıva, alçı ve boya ile kapatılabilir. Bina güçlendirme gerektirmeyen bu tip hasarları bir boyacıya tamir ettirebileceğiniz gibi, kendiniz de bir parça alçı ve boya ile kapatabilirsiniz.

Ancak, çatlaklar kolon ve kirişlerde ise, bunları kapatmadan önce mutlaka konusunda uzman bir etüd firmasına veya bulunduğunuz şehirdeki belediyeye başvurarak tehlikeli olup olmadıklarını öğrenmelisiniz. Peki, tehlikeli çatlaklar nelerdir?

Kolon Çatlağı Nedir?

Kolon çatlağı, binanın düşey yapı elemanlarından olan kolonlarda, yani halk arasındaki deyişle sütunlarda meydana gelen çatlaklardır. Tehlikeli kolon çatlakları, binayı herhangi bir artçı deprem esnasında yıkıma kadar götürebilir. Binada kolon çatlağı varsa, mutlaka yetkili bir güçlendirme firması ile görüşmeli ve çatlak kolon tamiri işlemini yönetmeliklere uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz.

kolon catlagi kiris catlagi
kolon catlagi kiris catlagi

Kiriş Çatlakları Nedir?

Çoğu zaman depremde sıva çatlağı sanılsa da, kiriş çatlakları, yatay elemanlarda oluşan tehlikeli hasar türlerindendir. Kiriş çatlağı tehlikeli mi sorusunun cevabı, evet son derece tehlikelidir şeklindedir. Bunun nedeni ise, kirişlerin onları taşıyan kolonları birbirine bağlama işlevini yeterince yerine getirememesi durumunda, binanın farklı kısımlarının deprem anında farklı davranış göstermesi ve çökme tehlikesi ile karşı karşıya gelmesidir.

İlginizi çekebilir: İstanbul’da Deprem Olacak mı?

Çatlak kiriş tamiri, çoğu zaman bir ustaya veya boyacıya yaptırılmakta ve adeta gizlenmektedir. Oysa, bu tip gizlenen hasarlar, bir artçı deprem sırasında veya başka bir depremde, binanın çökmesine dahi neden olabilir. Bu nedenle, kolon ve kiriş çatlakları ayrım yapılmaksızın uzman bir firma tarafından incelenmeli ve yönetmeliklere uygun bir güçlendirme uygulanmalıdır.

Deprem Çatlakları Onarılmazsa Ne Olur?

Deprem sonrası çatlaklar eğer sadece sıva çatlağı şeklindeyse, onarılmazsa sadece binanızın rutubet almasına ve göz zevkinizin bozulmasına neden olur. Ancak bunlar kolon ve kiriş çatlakları şeklindeyse, binanızın zaman içinde çökme tehlikesi ile karşılaşmasına ve gelecekte meydana gelecek orta şiddette bir depremde bile yıkılmasına neden olabilir.

Bu nedenle, deprem çatlakları ciddiye alınmalı ve gerekirse bina güçlendirme uygulanmalıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gri

Kah İstanbul, kah Çanakkale. Bu güzel ülkenin iki güzel şehri arasında gidip gelirim. Eşim, ben ve üç kedimiz, kalabalık bir çekirdek aileyiz.

Yorum Yap