1. Ana Sayfa
 2. Bağ & Bahçe
 3. Dilek Çiçeği Duası, Bakımı ve Özellikleri

Dilek Çiçeği Duası, Bakımı ve Özellikleri

dilek cicegi nedir

Ev hanımlarının tercih ettiği Afrika kökenli bir bitki olan Dilek Çiçeği, inanışa göre boyu bir metre olduğunda tutulan dileğin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ülkemizde aynı zamanda Yılbaşı Dilek Çiçeği veya Dilek Tutulan Çiçek olarak da bilinmektedir.

Dilek Çiçeği nedir?

Asparagaceae familyasına ait bir bitki olan Dilek Çiçeği, halk arasında Kılıç Çiçeği ya da Peygamber Kılıcı olarak da bilinir. Batı Afrika kökenli dilek çiçek, dayanıklı, bakımı kolay ve ev hanımlarının tercih ettiği bir bitkidir. Güneş ışığına ihtiyacı fazla olan dilek çiçek yapısı itibariyle de dikkat çeker.

Kendine ait bir güzelliği ve görünümü vardır. Halk arasında yaygın olan bir inanışa göre Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in S.A.V.in çok sevdiği bir bitkidir. Bu nedenle adı Peygamber Kılıcı olarak da anılmaktadır.

Dilek çiçeği ev hanımlarının yaygın olarak tercih ettiği bir süs bitkisidir. Bakımının itina ile yapılması gereken bitki, evlerde olduğu kadar ofis ve bahçe gibi yerlerde de kullanıma sahip bir salon bitkisidir. Aydınlık alanlarda olması gereken bir çiçek türü olan Dilek Çiçeği’nin güneş ışığından faydalanmasına dikkat edilmelidir.

Alacalı bir görünüme sahip olan Dilek Çiçeği’nin bakımı çok kolaydır. Görünümü ve bakımı nedeniyle çok tercih edilir. Bitkinin yaprakları kılıca benzer ve yukarı doğru uzar. Yapraklarının kenarında sarımsı şerit olan Dilek Çiçeği’nin bodur türü de vardır. Bodur olan çeşidinde yapraklar dik olmaz ve fazla da büyümez. Dilek Çiçeği, sağlam yapılı bir tropikal bir çiçektir.

Dilek Çiçeği Duası

dilek cicegi evde

Halk arasındaki bir söylentiye göre boyu bir metreyi geçer ise bitkiyi diken insanın tuttuğu dileğin gerçekleşeceğine inanılır. Yaygın inanışa göre ev sahibi olunacağı rivayet edilmektedir. Dilek Çiçeği’nin kendine has özel bir duası bulunmaz. Ancak ana gövde kenarında bulunan yavrular, dilek tutularak bir saksıya dikilir.

Dikilen yavruların boyunun bir metre olması ile tutulan dileğin gerçekleşeceğine inanılır. Bu inanış nedeniyle bitkinin yeri her zaman çok daha özel ve farklıdır.

Dilek Çiçeği Faydaları

Dilek Çiçeği’nin çok önemli bir özelliği oksijen depo görevi yapmasıdır. Bulunduğu yerde ki karbondioksit seviyesini düşürmektedir. Benzen, ksilen, formaldehit, toluen benzeri kanserojenleri alarak oksijen artımı yapar. Havayı tamamıyla temizleyen ve havadaki oksijen oranını arttıran bitki, bu özelliği ile de nadir bitkiler arasında bulunmaktadır.

Halk arasında yavru bir Dilek Çiçeği, bir metre boyuna geldiğinde ev sahibi olunacağına da inanılır. Dilek Çiçeği bakımdan ve yerinden hoşnut ise yapraklarından bala benzeyen bir sıvı verir. Bu sıvı güzel bir koku dağıtır etrafına. Bulunduğu alanın her yeri bu koku ile dolar. Bu sıvıyı 5 ila 10 yılda verir. Ancak bazen yılda bir kez de verebilir.

Dilek Çiçeği Bakımı

 • Güneş ışığını seven Dilek Çiçeği, dar alanları sevmez. Geniş alanlarda bulunması gereken bir salon bitkisidir.
 • Kış aylarında 15 gün ara ile sulanması gereken Dilek Çiçeği, yaz aylarında haftada bir kez su verilmesi gereken bir bitkidir.
 • Yazları doğrudan güneş ışığı alır ise bitkinin yaprakları sararır.
 • Kışın sıcak yerlerden uzak tutulması gerekir özellikle kalorifere uzak olmalıdır.
 • Bir salon bitkisi olduğu için kışları ev içinde olmalıdır. Yazın balkonda bakım yapılabilir.
 • Dilek Çiçeği’ne verilecek olan su klorsuz olmalıdır. Zira içinde klor bulunan çeşme suyu çiçeğin kökünü tıkar ve gelişimi yavaşlar.
 • Aydınlık bir yerde olması gereken Dilek Çiçeği’nin etrafında eşya olmamalıdır. Rahatça büyümesi sağlanmalıdır.
 • Çok kolay kırılabilen çiçek, rüzgardan korunmalıdır.
 • Aşırı sulanmaması gereken Dilek Çiçeği’nin toprağına vitamin konurken dikkatli olunmalıdır.
 • Toprağı kaliteli ve verimli olmalıdır.
 • Dilek Çiçeğinin yılda bir kez toprağı değiştirilmelidir.
 • Havasız ve soğuk ortamı sevmez, don olmasından korumak gerekir.

Dilek Çiçeği Çoğaltılması

Dilek Çiçeği çok kolay yetişen bitkilerden birisidir, sürekli yavru verir. Renkli çiçeklerden daha uzun ömürlüdür. Değişken hava koşullarına ve susuzluğa çok dayanıklıdır. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir. Uzun ömürlü ve güçlüdür. Her mevsim yavrusu olan çiçeğin ana gövdesi kenarında olan yavrularını alıp kolayca çoğaltabilirsiniz.

Nisan ayında saksı değiştirilmesi tavsiye edilir. Ana gövdeden ayrılan yavru Dilek Çiçeği’ni normal boyutlarda bir saksıya alarak verimli bir toprağa dikebilirsiniz. Bitki kısa bir zaman içinde yeni saksıya uyum sağlayarak büyümeye başlayacaktır.

Toprak ve Saksı Değiştirilmesi

Dilek Çiçeği, kökü derinde olan bir çiçek değildir. Bu nedenle bitkiye saksı olarak yayvan saksı tercih edilmelidir. Bitki büyüyerek saksıyı doldurduğunda saksı değiştirilmelidir. Bu değişimde ana gövde yanındaki yavrular ayrılmalı başka bir saksıya dikilmelidir. Bitkide tercih edilen toprak perlit ve torf karışımından oluşan ve bitkinin kökünü sıkmayan bir toprak olmalıdır.

Çürüme sebebi

Bu güzel çiçek, suyu fazla sevmez. Yaz aylarında haftada bir kere, kış aylarında ise 15 günde bir kere sulanması tavsiye edilen bitki her gün sulandığında çürüyebilir. Gövde üzerinde çürüyen yapraklar temizlenmez ise diğer yapraklarında çürümesine neden olur. Toprağı değiştirilirken ucuz ve kalitesiz bir toprak kullanılması çiçeğin böceklenmesine ve çürümesine sebep olur.

Tavsiyeler

Dilek Çiçeği kolay yetişen bir çiçektir. Ama bazı temel bilgiler vardır. Bu bilgiler şunlardır:

 • Çay içtiğinizde çayın yapraklarını kurutup bitkinin toprağına koyarsanız bu bitki için çok faydalı bir gübre olur.
 • Ilık çay suyu dökerseniz bitkiniz canlı durur.
 • Toprağı sert olmayan gübreli bir toprak olursa güzel büyür.
 • Yaz aylarında bir litre suda 2 gram karışık gübre eritip haftada bir kez bu su ile bitkiyi sulayın.
 • Kış aylarında Dilek Çiçeği’nin bulunduğu ortamın sıcaklığı 10 C olmasına dikkat edin.
 • Dilek Çiçeği’nin hava akımından korunmalıdır. Hava akımından kök sallanır ve bu çiçek yapraklarına zarar verir.
 • Az ya da çok sulamayın. Bu yaprakların sararmasına yol açar.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap