1. Ana Sayfa
  2. Hukuki Bilgiler
  3. Duruşma Devam Ediyor Ne Demek? UYAP ve E-Devlet Duruşma Devam Ediyor

Duruşma Devam Ediyor Ne Demek? UYAP ve E-Devlet Duruşma Devam Ediyor

durusma devam ediyor ne demek

Duruşma devam ediyor, vatandaş UYAP üzerinden görülebilen, dosyanızın henüz kapanmadığı anlamına gelmektedir. Dava dosyası henüz nihai karara bağlanmamıştır, yargılama devam etmektedir anlamına gelen bir ifadedir.

E Devlette Duruşma Devam Ediyor Ne Demek?

E Devlette karşınıza çıkacak duruşma devam ediyor ifadesi, davanızın henüz sonuçlanmadığı anlamına gelmektedir. Yargılamanın devam ettiği manasına gelir. Bu uyarı görünen dosya, karar aşaması hariç yargılamanın herhangi bir aşamasında olabilir.

Duruşma Günü Kaydedildi Ne Demek?

Duruşma günü kaydedildi uyarısı, devam eden dava dosyası için bir duruşma gününün belirlendiği anlamına gelmektedir. Taraf ya da vekili belirlenen gün ve saatte duruşmaya katılmalıdır. Kimi davalarda duruşmaya yalnızca vekil olarak avukatın katılması yeterlidir, tarafların duruşmaya gelmesine gerek yoktur.

Ancak taraf ifadesine başvurulması gereken duruşmalarda belirtilen gün ve saatte mutlaka duruşmaya katılım gereklidir. Boşanma, velayet, ceza davalarında genellikle vekil ile birlikte asilin de duruşmaya katılması gereklidir.

UYAP Duruşma Devam Ediyor Ne Demek?

UYAP vatandaş girişi üzerinden karşınıza çıkacak duruşma devam ediyor uyarısı, dava dosyasına dair işlemlerin sürdüğü anlamına gelir. Dosyanız hakkında nihai karar çıkana, ya da duruşma tarihi belirlenmesi gibi başka bir gelişme gerçekleşene kadar bu uyarıyı almanız normaldir.

İlk Duruşma Yapıldı Duruşma Devam Ediyor Ne Demek?

İlk duruşma yapıldı duruşma devam ediyor ibareleri, davanızın ilk duruşmasının gerçekleştiği ancak henüz karar verilmediğini gösterir. Bu son derece olağan bir durumdur pek çok dava ilk duruşmada karara bağlanamaz.

Duruşma Devam Ediyor Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek?

Duruşma devam ediyor ifadesi, davanın henüz sonuçlanmadığı anlamına gelir. Nihai karar kaydedildi ifadesi ise dosyanın karara bağlanarak sonuçlandığı anlamına gelmektedir. Kimi zaman gerekçeli karar ile nihai karar farklı zamanlarda açıklanabilir.

Karara Çıkmış Duruşma Devam Ediyor Ne Demek?

Karara çıkmış duruşma devam ediyor ifadesi, dosyanızda duruşma ve inceleme kısmının tamamlandığı, hakimin nihai kararı vermek üzere olduğu anlamına gelir. Karara çıkmış dosya, hakimin nihai hükmü vereceği dosyadır. Bundan sonra bir duruşma yapılacak ise bile bu duruşma karar duruşması olacaktır. Duruşma devam ediyor ifadesi ise henüz nihai kararın verilmediğini belirtir.

Ara Duruşma Yapıldı Duruşma Devam Ediyor Ne Demek?

Ara duruşma yapıldı duruşma devam ediyor ifadesi, dava hakkında bir ara duruşmanın yapıldığını ancak henüz karar duruşmasının yapılmadığı, nihai kararın verilmediği anlamına gelir. Her dava bir ya da iki duruşma ile çözüme ulaştırılmaz. Kimi davalar yıllarca sürer ve pek çok ara duruşma yapılır.

Bu duruşmalarda ara kararlar verilebilir, tedbir önlemlerine karar verilebilir. Tanık ifadesi dinleme, bilirkişi raporlarının incelenmesi gibi işlemler ve itirazlar da ara duruşmalarda yapılır. Ara duruşmanın gerçekleşmesi davanın ilerleyen bir safhaya geldiğini, ancak nihai kararın verilmesi için henüz yargılamanın tamamlanmadığını ifade eder.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap