El Freni İnmiyor Çaresi Nedir?

El freni inmezse, aracınızı hareket ettiremez ve başka bir yere gidemezsiniz. Böylesi istenmeyen bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gerekenleri detaylı olarak anlatacağız. Ancak öncelikle, el frenini indiremiyorum sorununun nedenlerini inceleyelim:

El Freni İnmiyor Nedeni

El frenini indirememenin birkaç nedeni vardır, bunlar şu şekildedir:

  • Soğuk hava: Özellikle doğu bölgelerimizde soğuk hava nedeniyle el freni mekanizması donabilir.
  • Aracın eskiliği: Zaman içinde, paslanma nedeniyle el freniniz sıkışabilir.
  • Uzun süre kullanmamak: Aracınızı kullanmadan, uzun süre el freni çekili şekilde bıraktığınızda, el freni çekili pozisyonda sıkışabilir.
  • Kaba kuvvet: El frenini çok sert kullanıyorsanız, tellerini zorlayıp sıkışmasına neden olabilirsiniz.

El Frenini İndiremiyorum Çözümü

El freni sıkışmasının nedenleri gibi çözümleri de çeşitlidir:

  • Soğuk hava nedeniyle donmuş el frenini indirebilmek için, önce motoru bir süre vites boşta, yani rölantide çalıştırmanız gerekir. Motor ısındıkça, yayılan ısı sayesinde el freni telleri de çözülebilir.
  • Aracınız eski olduğu için sıkışmış el frenini indirebilmek için, birkaç kez hafifçe indirip kaldırmayı, yerinden oynatmayı deneyin. Eğer bu işe yaramıyorsa, bir tamirci çağırmanız ve onun arabanın altından telleri bir parça yağlaması işe yarar. Eski araçların bakımı çok önemlidir. Bu nedenle, aracınızın yaşı arttıkça, bakımlarınızı sıklaştırmanız faydalı olacaktır.
  • Aracınızı uzun süre park halinde bıraktıktan sonra el frenini indirebilmek için, tıpkı soğuk havalarda yaptığınız gibi aracınızı bir süre rölantide çalıştırmayı deneyin. Eğer işe yaramıyorsa, tamirci çağırmanız yerinde olacaktır.
  • Çok sert çekilen el frenini indirebilmek için, birkaç kez daha nazik bir şekilde deneme yapmalısınız. Eğer sonuç alamıyorsanız, yine bir tamirci çağırmanız en doğru çözüm olacaktır. El frenini sert şekilde çekmek, maalesef tellerinde kopmaya bile neden olabilecek kadar kötü bir kullanım yöntemidir. Trafikte, özellikle başka sürücülere öfkelendiğinizde, aracınızdan inmemenizi önemle öneriyor ve rica ediyoruz.

El freni inmiyor, Passat el freni inmiyor gibi durumlarda yapabileceklerinizi özetledik. Peki, el freni tutmuyor ise ne yapmalısınız? Bu konuda da, eğer tamir işlerinden anlayan biriyseniz, aracınızın lastiklerini indirip, arka taraftaki telleri yağlamanız veya WD40 ile yumuşatmanız çözüm olacaktır. Ancak, en pratik çözüm bir tamirciden yardım istemek ve bakımlarınızı düzenli yapmaktır.

El freni teli kopmuş ise aşağıdakilerden hangisi olur?

El freni teli kopmuş ise, aşağıdakilerden hangisi olur sorusu, ehliyet sınavlarında sıkça çıkmaktadır. Doğru cevap, el freni tutmaz şeklindedir. Hangi şıkta bu cevabı görüyorsanız, işaretleyiniz.

Arabanın El Frenini İndirmeden Gidersek Ne Olur?

El frenini indirmeyi unutmak, aracınıza büyük zararlar verebilir. El freni tekerleklerinizi kilitlemeye yaradığı için, aracınızın motoru zorlanacak, daha fazla yakıt tüketecek, lastikleriniz aşınacak ve hepsinden önemlisi, aracınızda yangın çıkabilecektir. Yangın riskinin, sadece mal değil can güvenliğinizi de tehdit ettiğini unutmayın.

El Frenini İndirmeyi Unuttuğumu Nasıl Anlarım?

El frenini indirmeyi unuttuysanız, öncelikle ön kadrandaki el freni uyarı ışığı yanacaktır. Bu uyarı şu şekildedir:

el freni uyari isigi
el freni uyari isigi

Bu uyarı ışığını görüyorsanız, hemen el freninizi kontrol etmelisiniz. Ayrıca, aracınız 2010 sonrası bir modelse, büyük ihtimalle el freni çekili olarak 10 km gittikten sonra, ikaz sesi de duymaya başlayabilirsiniz.

Bunların yanında, el freni çekili olarak seyir halindeyseniz, aracınızdan kötü bir koku da duyarsınız. Bu da ciddi bir uyarıdır ve aracınızın fren sisteminin çok ısındığını gösterir.

Yorum Yaz