1. Ana Sayfa
  2. Sağlığımız & Beslenme
  3. Excimer Lazer Nedir? Excimer Lazer Fiyat

Excimer Lazer Nedir? Excimer Lazer Fiyat

excimer lazer nedir

Excimer Lazer göz ameliyatı bireye günlük yaşamı boyunca sorun oluşturan göz probleminin kısa sürede ortadan kaldırılmasıdır. Lazer gözdeki kırılma kusurlarının yani miyop, astigmat ve hipermetrop gibi kusurların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Bu sayede kişi görme kusurları beraberinde yaşadığı sorunlardan kurtulabilir. Ameliyat sonrasında göz numarasında gerçekleşen düşü sonucunda gözlük ve lens gibi materyallerin kullanılmasına gerek kalmaz.

Excimer Lazer göz ameliyatı günümüzde sıkça kullanılan bir uygulamadır. Gözün kubbe şeklindeki ve ön kısmındaki saydam korneanın yeniden şekillendirilmesi ile yapılır. Bu ameliyat görme bozukluğunun derecesine göre programlar aracılığıyla belirlenen lazer ışını ile gerçekleştirilmektedir.

Lazer kullanılarak kornea da yapılan tıraşlama işlemi sonucunda korneadan alınan bir doku ile kişinin göz numarası sıfırlanmaktadır. Sıfırlanmaktan kasıt, kişinin gözlük kullanmadan rahatça görebilmesini mümkün kılmaktır.

Aslında gerçekleştirilen ameliyat gözlük camında gerçekleşen kırma işlemlerinin gözün kornea tabakasına aktarılmasını ve ışığın doğal olarak kırılmasını sağlar. Kornea üzerindeki şekil bozukluklarının giderilmesi beraberinde de göze gelen ışınlar doğru açılarda kırılarak tam sarı nokta üzerine düşer.

Excimer Lazer Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat kişinin önce detaylı bir muayeneden geçip gözün ameliyata uygun hale gelmesi sürecini takip ederek başlar. Öncelikle gözdeki kusurun derecesi hesaplanarak kornea yapısının incelenmesi ile işlemlere başlanır.

Bütün bu sürecin akabinde ameliyat hazırlığı yaklaşık 5-10 dakika sürer. Göz damlalar yardımıyla uyuşturulur. Gözün iyice temizlenip ameliyata hazır hale gelmesiyle kişi rahat bir şekilde yatırılır. Ameliyat süresi boyunca kişinin rahat olması ve kendini gereksiz yere kasmaması son derece önemlidir. Doktor tarafından gereken tüm bilgiler hastaya ameliyat öncesinde detaylarıyla anlatıldığı için hasta ameliyat süresince ne yapılacağını da bilmektedir.

Öncelikle göz kapağının açık hale gelmesi için ekartör adında bir alet kullanılır. Bu sayede kişinin gözünü kapatması engellenmektedir. Lazer göze odaklandıktan sonra kişi gözü oynatsa bile lazer bunu takip etmektedir. Bu nedenle gereksiz yere tedirgin olmanıza gerek yoktur. Bir göz için bu işlem 4 dakika sürerken ardından diğer göz içinde uygulanarak toplamda 8 dakikada ameliyat sona erer.

Excimer Lazer Sonrası Bulanık Görme

Excimer lazer ameliyatı sonrası bulanık görme son derece sık rastlanan bir durum. Genellikle birkaç saat içinde geçse de, 1 – 2 haftaya kadar uzayan durumlar da görülmüştür. Ancak, bu yan etki tamamen geçicidir.

Kimler Excimer Lazer Ameliyatı Olabilir?

Excimer lazer ameliyatı miyoplarda eksi 10 dereceye kadar, hipermetroplarda artı 6 dereceye kadar, astigmat rahatsızlığı olanlarda ise 6 dereceye kadar uygulanabilmektedir. Ameliyatın en önemli şartı hastanın 18 yaşından büyük olmasıdır. 18 yaşına kadar vücudun büyüme fonksiyonları genellikle süregelen bir gelişim göstereceği için, ameliyatın 18 yaş öncesinde uygulanması pek mantıklı karşılanmaz ve buna izin verilmez.

Bunun yanı sıra ameliyat için göz yapısının da ameliyat şartlarına uygun olması gerekmektedir. Göz yapısının uygun olmasından kasıt korneanın ameliyata hazır hale gelmesidir. Glokom ve keratokonus gibi rahatsızlığı olan kişiler ameliyata uygun değillerdir. Ek olarak diyabet romatizma gibi bir hastalığı olan kişiler ve hamile ve emziren anneler uygun değillerdir.

Excimer Lazer Ameliyatının Zararları

Ön incelemeler yeterli yapılmadığı takdirde, Excimer göz ameliyatının zararları oluyor. Örneğin, kornea kalınlığı yeterli olmayan kişilere uygulandığında, hasta ameliyattan sonra yeterince gözyaşı salgılayamıyor ve sürekli damla kullanmak zorunda kalıyor.

Internette birçok yerde bahsedildiği gibi, körlük riski ise, herhangi bir göz lazer ameliyatında bulunmamaktadır.

excimer lazer fiyat

Excimer Lazer Fiyat

Excimer lazer operasyonu, değişik sağlık kurumlarında değişik fiyatlara uygulanıyor. Örneğin, Dünya Göz Hastanesi’ne gittiğinizde, ortalama 7000 TL’den başlayan fiyatlar verilirken, Göz Vakfı’na bağlı hastanelerde bu fiyat 3000 – 5000 TL civarındadır. Göz çizdirme fiyatı 2021 yılında ortalama 6000 – 15000 TL arasında değiştiği için, hastaneden randevu alırken mutlaka fiyat bilgisi de talep etmeniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap