Expigment Reçetesiz Satılır Mı? Yan Etkileri ve Kullanımı

Expigment reçetesiz alınır mı sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse, eczanelerde reçetesiz olarak satılmamaktadır. Tanıdığınız eczaneler reçetesiz verebilse de, yan etkileri yüksek bir ilaç olduğundan doktor gözetimi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Expigment, etkin madde olarak her 1 gramında değişen ölçülerde hidrokinon içeren kremdir. Expigment, krem formunda, cilt üzerinde herhangi bir noktaya uygulanmak üzere üretilmiştir. Peki Expigment nasıl kullanılır, Expigment ne işe yarar?

Expigment, deri üzerine sürülerek kullanılan bir kremdir. “Diğer dermatolojikler” olarak adlandırılan ilaç grubuna dahil bir üründür. Plastik kapakla kapatılmış, 30 g alüminyum kaplarda kullanıma sunulmaktadır.

Expigment krem, iki farklı şekilde kullanıma sunulmuştur. %2’lik ve %4’lük hidrokinon yoğunluğuyla satılmaktadır. Hidrokinon, cilde beyazlığını, aydınlığını kazandıran etken maddedir. %2 yoğunluğa sahip olduğu kremin 1 g’ı içerisinde 20 mg hidrokinon bulunurken; %4 yoğunluğa sahip olduğu kremin 1 g’ı içerisinde 40 mg hidrokinon bulunur.

Expigment Reçetesiz Satılır Mı?​

Önceleri, reçeteli veya reçetesiz olarak satın alınabilen kremlerden bir tanesi olan Expigment; şimdi yalnızca eczanelerden reçeteli şekilde alınabilecek kremlerden bir tanesidir.

Dermatolojik sorunlar hem sıkıntılı olabilir hem de özellikle insan psikolojisi üzerinde kötü etkileri olabilir. İltihaplı sivilcelenme, siyah nokta, güneş lekeleri, yaşlılığa bağlı kararmalar ve lekelenmeler, cilt tonunuzda ciddi değişimler, cilt soyulması gibi sebeplerle doktorunuzdan Expigment kremi isteyebilirsiniz.

Expigment, çok daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayacak.

Expigment Fiyat​

Expigment reçetesiz fiyatı, reçeteli bir ilaç olduğu için maalesef ancak reçete ile alımda geçerlidir. Expigment krem fiyat, 16,26 TL’dir.

Expigment Krem Ne İşe Yarar?​

Expigment ne işe yarar sorusuna verilebilecek en doğru cevap, sayılı cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılan krem formunda bir ilaç olduğudur. Ciltte oluşan güneş lekeleri, iltihaplı sivilce, siyah nokta, cilt tonu eşitsizlikleri gibi sorunları düzeltmede yardımcıdır. Bunun yanında belli nedenlere bağlı olan cilt soyulmaları ve yaşlılık lekeleri için de oldukça sık kullanılan bir krem olduğu bilinmektedir.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada adından çokça bahsettiren kremlerden bir tanesi de Expigment kremdir. Bu kremin cilt sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Genel bir rahatsızlık olmaksızın Expigment krem, güneş lekelerinden sivilcelere kadar birçok sorunu gidermesindeki başarısıyla bilinen bir kremdir.

Özellikle kadınların, pürüzsüz bir cilde kavuşmak için tercih ettiği bir krem haline gelmesiyle adından bahsettirmeye başlamıştır. Çil lekelerinden, kalıcı gibi görünen koyu lekelere kadar ve bunun yanında cilt tonu eşitsizliklerine kadar birçok konuda yardımcı olduğu bilinmektedir.

Expigment krem, belirttiğimiz üzere hidrokinon adı verilen renk açıcı kimyasal bir madde barındırır. Etkin maddesi hidrokinondur. Hiperpigmentasyon, yani cilt tonunun açık veya koyu olduğu, hastaları psikolojik olarak etkileyen dermatolojik hastalıkların tedavisinde bu madde kullanılmaktadır. Ayrıca Expigment içerisinde bulunan yardımcı maddelerle, iltihaplı sivilcelenmeler veya derin siyah noktalar için de bu krem kullanılabilirdir.

Expigment Nasıl Kullanılır?​

Expigment krem nasıl kullanılır? Expigment, cildin dışına uygulanan bir kremdir ve harici kullanımlar için uygun değildir. Ağız içi, burun içi kullanımlar için kesinlikle önerilmeyen Expigment, deri üzerine ince bir tabaka halinde yayılarak kullanılmaktadır. Göz içi veya ağız içine yanlışlıkla uygulamalar sonrasında bol suyla yıkanması ve temizlenmesi tavsiye edilen kullanımdır.

Aynı zamanda Expigment’in kullanımından kaçınılması gereken yerlerden biri de güneş yanıklarıdır. İçerisinde, güneşten koruma etkenleri içerse de güneş yanıklarında kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Zararsız görünse de içerisinde deri rengini açıcı maddeler bulundurduğu için doğru olmayan kozmetik kullanımlarda cilt tonunda farklılaşmalara neden olabilmektedir. Bu sebeple her ne kadar internet ortamında popülerliği artmış olsa da Expigment kremi kullanmadan önce doktorunuza başvurun.

Hatta özellikle Expigment kremin, zorunluluk halleri dışında kullanılmaması gerekmektedir. Şu ana kadar gözlenen zararlı bir etkisi olmamasına rağmen, her bünyede farklı bir etki yapabileceği göz önüne alınmalıdır.

Eğer doktora başvurmadıysanız kremin etkilerini görmek için kremi, derinizde zarar olmayan bir bölgeye az miktarda uygulamanız ve 24 saatlik bir gözlem yapmanız kullanım talimatınca önerilenlerden biridir. Böylece cildinizde alerjik bir reaksiyona sebebiyet verip vermeyeceğini öğrenebilir ve daha sağlıklı bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Expigment %4 Krem Kaç Günde Etkisini Gösterir?​

Expigment krem, düzenli olarak kullanıldığında etkisini 2 ay içinde mutlaka gösterir. Eğer bu süre içinde etkisini göremezseniz, Expigment %4 krem sizin cilt tipiniz için uygun olmayabilir ve bir cildiye doktoruna görünüp, yeni bir tedavi istemeniz daha doğru olacaktır.

Expigment %2 ile %4 Arasındaki Fark​

Expigment krem %2 ile Expigment krem %4 arasındaki fark, etken madde yoğunluğudur. Uzun süreli bir tedavide genellikle %2 krem ile başlanır ve bir süre sonra %4 kreme geçilir. Doz geçişlerini ve sürelerini mutlaka doktorunuza danışarak belirleyiniz.

Expigment Yan Etkileri​

24 saatlik deneme ardından hafif kızarıklıklar ciddi bir problem olarak görülmese de iltihaplanma, içi dolu kabarcık oluşumu gibi durumlar olursa Expigment kullanımı hemen kesilmelidir. Expigment kullananlar 48 saate kadar değişen yan etkiler gözlemlediyse de, ilk 24 saat önemlidir.

Tüm bunların yanında henüz bu konularda ciddi bir sorun görülmemiş olmasına rağmen Expigment kremin hamileler üzerindeki etkisi tam olarak bilinmediğinden kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun yanında 12 yaşından küçük çocuklar için güvenlik sorunu olabileceğinden yine Expigment kreminin kontrollü bir şekilde kullanılması veya kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Yorum Yaz