Fıstık Kabız Yapar Mı?

Fıstık lif yönünden yüksek bir besin olduğu için kabız yapmaz. 100 gram fıstık, yaklaşık 10 gram lif barındırır. Bu, içerdiği sağlıklı yağlar ve bitkisel bazlı proteinle birlikte değerlendirildiğinde, fıstığı çok sağlıklı bir gıda yapar.

Fıstığın yapısında, çözünmez lif bulunur. Çözünmez lifler vücudumuza çok faydalıdır. Örneğin, kabızı önler ve hemoroid (basur) gelişmesini önler. Kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir. Dolayısı ile, fıstık yerken kabız olma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.

Fıstık Ezmesi Kabız Yapar Mı?

Fıstık ezmesi, içinde her markaya göre değişen katkı maddeleri barındırdığından, kabıza ve başka rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca, işlenmiş bir gıda olduğu için, sık tüketilmemeli, özellikle çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Günde Ne Kadar Fıstık Yemeliyim?

Doktorlar günlük fıstık tüketiminin 70 gramın altında olması gerektiğini söylüyor. Ancak tükettiğimiz fıstık tuzlu veya işlenmiş ise, bu miktarı çok daha az tutmamız sağlığımız için faydalı olacaktır. Tansiyon vb. rahatsızlıklarımız da mevcut ise, tüketeceğimiz kuruyemiş miktarını da doktorumuzla birlikte ayarlamalıyız.

Ayrıca her besin gibi, fıstığı da çok fazla yemek, faydadan çok zarar getirmesine neden olabilir. Örneğin, tuzlu fıstık olarak satılan, tuzla kavrulmuş fıstık, tansiyonunuzu etkileyerek uzun vadede kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanmanıza neden olabilir.

Yorum Yaz