1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Teknoloji
  3. Fosfor Karanlıkta Neden Parlar?

Fosfor Karanlıkta Neden Parlar?

fosfor karanlikta nasil parlar

Fosforun ve fosforlu renklerin karanlık ortamda parladığını biliyoruz. Peki, ama neden ve nasıl? Herkesin merak ettiği bir konu olan fosforun karanlıkta parlaması ile ilgili tüm detayları sizler için hazırladık:

Fosfor Nedir?

Fosfor aktif bir şekilde doğada bulunan bir elementtir. Bunun yanı sıra insan vücudunda da yer alan fosfor kemik gelişimi başta olmak üzere çeşitli aktivitelerin kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Periyodik cetvelde P simgesiyle gösterilmekte olan fosfor genellikle süt ve süt ürünlerinde yer almaktadır.

Aktif bir element olmanın yanı sıra doğada serbest olarak bulunması son derece zor olan fosfor 3 farklı şekilde bulunmaktadır. Bunlar kırmızı, siyah ve beyaz şeklindedir. Fosforun kullanım alanı özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yazının konusu olan karanlıkta parlama özelliği nedeni ile kibrit, havai fişek ve ampul gibi ürünlerin yapımında fosforu kolay bir şekilde görmek mümkündür. Bunların dışında da kullanım alanı son derece yaygın olan bir elementtir.

Fosforun Özellikleri

Doğada en fazla beyaz renkte yer alan fosfor elementi 44 derece erimektedir. Bunun yanı sıra ışıksız bir ortamda ışık saçar ve hava ile temas etmesi durumunda ise tutuşur, dumanlar çıkartarak yanar. Üstelik fosfor son derece zehirli bir elementtir.

Fosfor, 17.yüzyılda Hennig Brand adında bir simyacı tarafından insan idrarının ısıtılması ile elde edilmiştir. Karanlıkta parlayan bu elementin formülü bir süre sonra Krafft tarafındna satın alınmış ve dünya da pazarlanmaya başlamıştır.

Fosfor Nasıl Parlar?

Bir atomda elektronlar en düşük seviyede yer almaktadır. Cisimlere kuvvetli bir şekilde ışık yansıdıktan hemen sonra elektronlar da yer alan fotonlar emilir ve uyarılmaya başlanır. Enerji ile birlikte meydana gelen artış dışta bulunan yörüngelere sıçramasına olanak sağlar.

Işığa karşı verilmekte olan bu reaksiyon ile birlikte cisimde bir aydınlanma ve ısınma durumları meydana gelir. Bu sayede elektronların üzerinde yer alan enerji tekrar verilir ve ilk seviyede ki enerji düzeyine dönmeye çalışılır.

Elektronların ilk konumlarına dönmesi ve dönme esnasında enerji verilmesi ışık saçma olayının fizik kurallarına çok uymamasına neden olmaktadır. Bu süreç saniyeler, dakikalar, saatler ve hatta günler sonra oluşabilir. Fosforlu olarak isimlendirilen bu cisimlerin ışık veren kaynağın yok edilmesinden hemen sonra elektronların geri dönüş yapmaları enerji ile ışık vermelerini sağlamaktadır.

Elektronların ilk konumlarına dönmeleri için başladıkları söz konusu yolculuk fosforun karanlıkta parlaması ile sona ermektedir.

Günümüzde en fazla fosfor içeren maddeler baryum, çinko sülfür, kalsiyum şeklindedir. Bunun yanı sıra saatlerde yer alan akrep, rakam ve yelkovanın gece ışıksız bir ortamda net bir şekilde görülmesi için fosforlu boyalar kullanılır. Bu da çinko sülfür ile sağlanmaktadır. Çinko sülfür laboratuvarda kolay bir şekilde elde edilmektedir.

Fosforun parlaması mı fiziksel mi kimyasal mı?

Fosforun karanlıkta parlaması fiziksel bir olaydır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap