Geralgine Nedir? Geralgine Ne İçin Kullanılır?

Geralgine ne işe yarar sorusu herhangi bir rahatsızlığı bulunan insanların merak ettikleri sorular arasında yer almaktadır. Bilimsel metotlara uygun, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaçlar; hastalıkların tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Neredeyse bütün hastalıkların tedavisi için farklı ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların doktor tavsiyesi ve reçetesi ile alınması büyük önem arz etmektedir. Kulaktan dolma bilgiler ile ilaç kullanmak; sağlığı tehlikeye atmak anlamına gelmektedir.

Geralgine Nedir?

Geralgine, içinde kodein fosfat, kafein, parasetamol maddelerini içeren bir ilaçtır. Belirli hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Ateş düşürücü, öksürük kesici, ağrı kesici etkileri bulunmaktadır. Geralgine K ve Geralgine Plus olarak çeşitleri bulunmaktadır. Geralgine Plus daha şiddetli hastalıkların tedavisi için doktorlar tarafından reçeteye yazılabilmektedir. Ağrı kesici etkisi nedeniyle romatizma ve migren gibi şiddetli ağrıların geçmesi için de kullanılabilmektedir.

Geralgine yararları konusundan faydalanmak için doktor reçetesi ile doktorun belirlediği dozda almak gerekmektedir. Geralgine ağrı kesici özelliği ile yaralanmalarda, migren ataklarında, romatizma ağrılarında kullanılabilmektedir. Bunun dışında öksürük kesme, ateş düşürme faydalarından ötürü soğuk algınlığı ve grip hastalıklarında Geralgine ile tedavi sağlanmaktadır. Doktor önerisinde, cerrahi müdahalelerden sonra da kullanılabilmektedir. Kronik rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması gerekmektedir. Yan etkileri şiddetli şekilde görüldüğü zaman; ilacın kullanımının bırakılması ve doktora başvurulması sağlık açısından önem arz etmektedir.

Geralgine K Nedir?

Geralgine K; Parasetamol, Kafein ve Kodein fosfat (10 mg) içeren bir ağrı kesicidir. Diğer Geralgine’lerden farkı, bağımlılık yapma riskine sahip kodein içermesidir.

Geralgine K Ne İşe Yarar?

Geralgine K, normal ağrıları tedavi etmenin ve ateş düşürmenin yanında, migren için de çok etkili bir ilaç olarak bilinmektedir.

Geralgine P Nedir?

Geralgine P; Parasetamol ve Kafein içeren bir ağrı kesicidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.

Geralgine Kullanımı

Geralgine kullanımı bağımlılık yaratmaması açısından oldukça dikkatli kullanılması gereken ilaçtır. Geralgine ilacını, doktor ve eczacının reçetede belirttiği miktarda kullanılması gerekmektedir. Fazla kullanımı yan etkilere ve bağımlılığa yol açabilmektedir. Doktorun tavsiye ettiği miktarda kullanmak; bağımlılık riskini ve yan etki riskini minimum düzeye indirmektedir. Geralgine, yetişkinlerde; 4-6 saat aralığında 1 veya 2 tablet olarak kullanılmaktadır. 4000 mg dozu kesinlikle geçmemek gerekmektedir. 12-18 yaş aralığında olan çocuklarda ise 240 mg doz geçilmemelidir. Kullanım sonrasında bol su içmek önemlidir.

Geralgine Reçetesiz Satılır mı?

Geralgine reçetesiz satılır mı sorusu hastanede ilaç yazdırmak için sıra beklemek istemeyen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Geralgine, yeşil reçeteli ilaçlar kapsamında satılmaktadır. Doktor reçetesi olmadan eczanelerden alınamamaktadır. Yeşil reçete kapsamına giren ilaçlar; insanlarda bağımlılık yapabilen ilaç türleri olmaktadır. Yeşil reçeteli ilaçları doktor reçetesi ile kullanmak mümkün olabilmektedir. Geralgine reçete ile edinilebilmektedir. Çünkü içinde bulunan kodein ve kafein maddeleri kişinin vücudunda bağımlılık geliştirebilmektedir.

Geralgine Yan Etkileri

Geralgine ilacını kullandıktan sonra bazı yan etkiler görülebilmektedir. İlaçlar kimyasal maddelerin bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu bileşenler insan vücuduna girdiğinde bazı reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Oluşan bu reaksiyonlara yan etki denmektedir. Yan etkiler her ilaçtan sonra görülebilmekle beraber sık görülen yan etkiler, yaygın olmayan yan etkiler, ciddi yan etkiler ve seyrek görülenler olarak sınıflandırılmaktadır. Ciddi yan etkiler görüldüğü zaman mutlaka doktora başvurulmalıdır. Geralgine yan etkileri şöyle sıralanabilmektedir:

  • Ciddi yan etkiler: Alerjik reaksiyonlar, anjioödem, cilt döküntüsü, tansiyon düşüklüğü ve nefes darlığı olarak görülmektedir. Ciddi yan etkiler görüldüğü zaman ilaç kullanmayı bırakıp derhal doktora gitmek gerekmektedir.
  • Sık görülen yan etkiler: Baş ağrısı ve dönmesi, uyuklama hâli, uyuşma, yanma ve karıncalanma hissi, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma, gaz, hazımsızlık, kabızlık yaygın görülen yan etkiler olmaktadır.
  • Sık görülmeyen yan etkiler: Mide ve bağırsak kanaması, böbrek hasarı; sık görülmeyen yan etkiler arasında yer almaktadır.
  • Seyrek görülen yan etkiler: Kan hücrelerinde meydana gelen azalma, deri altı kanaması, karaciğer hasarı, ishal, kaşıntı ve kızarıklık, akciğer nefes darlığı; seyrek görülen etkiler arasında yer almaktadır. Bu etkilerin geçmediği ve şiddetlendiği durumlarda doktora başvurmak gerekmektedir.

Yorum Yaz