1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Gerbera Çiçeği Nedir, Nasıl Yetiştirilir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Gerbera Çiçeği Nedir, Nasıl Yetiştirilir, Bakımı Nasıl Yapılır?

gerbera cicegi

Gerbera çiçeği papatyaya benzeyen yapısı ile dikkat çeken bir bitkidir. Özellikle Asya kıtası ve Afrika’nın farklı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Doğru koşullarda bakımı ve yetiştiriciliği yapıldığında gür ve canlı rengarenk Gerbera çiçeği elde edilebilir. Çiçeğin büyüme evresindeki en önemli etken doğru ısı derecesi ile yakın oluşudur.

Gerbera Çiçeği Anlamı

Gerbera çiçeği bakımı yapılırken belirli noktalara dikkat edilmelidir. Papatyagiller familyasından olan bu bitki görüntüsü ile oldukça hoş ve gösterişli bir yapıya sahiptir. Aktif olarak ülkemizde üretimi gerçekleştirilir. İyiliği ve güzelliği temsil etmektedir.

Farklı renklerde bulunur. Papatyagiller familyasındandır. Renklerine göre simgesel çeşitli anlamları ifade eder. Anlamlı bir hediye arayışında olan kişilerin tercih edebileceği bu çiçek saflığı ve bunun getirdiği temiz masumiyeti, sıcaklık, dostluk, kardeşlik, neşe gibi olumlu duyguların tezahür edişini gösterir.

Gerbera çiçeği bulunduğu topraktaki bakterilere karşı dayanıksız bir bitkidir. Bu yönüyle sürekli takibinin yapılması ve herhangi bir zarar verici durumla karşılaşılırsa çeşitli sprey ve solüsyonlar ile müdahale edilmesi gerekir.

Suyu çok seven bir yapıya sahip olduğu için su miktarında ayarlama yapılamaması bir süre sonra bitkinin çürümesine sebep olacaktır. Bu yönüyle su ve güneşi seven bu bitkiyi doğru oranda ve doğru şekilde günışığından faydalandırmak gerekir.

Gerbera Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Gerbera yetiştirmek mevsim şartları dikkate alındığında rahatlıkla ev ortamında bakılabilir. Verimli bir toprağa ekilen gerbera çiçeği hızlı bir şekilde çiçeklenip büyüyebilir. İstenen verimin elde edilebilmesinde uygun koşulların sağlanabilmesi önemlidir.

Özellikle yaz aylarına daha çok uyum sağlayabilen bu çiçek kış aylarında aynı verimi alabilmek için doğal yollarla ısıtma sistemleri ile korunabilir. Evde bakılan gerbera çiçeği yazın rahatlıkla balkonda bakılabileceği gibi kışın daha ziyade sıcak bir ortama geçirilmelidir.

Bu yönüyle sıcak ortamları seven çiçekler arasındadır. Türkiye’de de çok sevilir ve yetiştiriciliği yapılır. Tüylü yapıda çiçeklere sahip olan gerbera uzun saplı görüntüsü ile de papatyaya benzer. Özellikle Akdeniz bölgesi’nde yaygın olarak görülmektedir.

gerbera cicegi bakimi

Gerbera çiçeğine has bir özellik olan toprak olmadan da yetiştirilebilme özelliği çok fazla tercih edilmesinin sebebidir. Topraksız bir ortamda rahatlıkla büyüyebilen bu çiçekte madde bakımından organik ve tuz oranı az bir toprak tercih edilmelidir.

Bu çiçeğin özellikleri arasında en bilineni sıcak iklim bölgesi bitkisi oluşudur. Afrika’ya özgü bir çiçek olan gerbera ülkemizde de rahatlıkla üretilebilmektedir ve büyük verim alınabilmektedir. Gerbera çiçeği saksıda veya vazoda rahatlıkla bakılabilir.

Görüntü itibariyle farklı renklerde oluşu, ev içi dekorasyonda rahatlıkla kullanılabilir. Suyu seven bir toprağa sahip olan bu çiçek, güneşli havalarda daha çok verim sağlar. Gerbera çiçeğinin önemli bir diğer özelliği bulunduğu ortamdaki oksijeni en üst seviyeye çıkararak oluşan kirli havanın temizlenmesini sağlar.

Uykuda yaşanan çeşitli problemler ve özellikle uykusuzluk çekenler için şifalı bir bitkidir.

Gerbera Çiçeği Bakımı Yapılır?

Gerbera bakımı belirli bir dikkat gerektirmek ile beraber oldukça kolay ve masrafsız bir süreci içerir. Balkonda bakılan gerbera çiçeği üzerinden gerekli bir verim elde edebilmek için toprağın verimli olması gerekir. Bir vazoya konan gerbera çiçeğinin düzenli olarak 2-3 günde kontrollerinin yapılması haftada bir kere suyun yenilenmesi gerekecektir.

Yaz aylarında özellikle çiçeklenir ve alınabilecek en yüksek düzeyde verimi sergiler. Farklı bakteri ve böceklerin gövde noktasında oluşturduğu tahribat nedeniyle çiçekli kısımlarda zedelenme ve baş kısmında eğilme görülebilir.

Bunu giderebilmek için piyasada oldukça uygun fiyatlara satılan çeşitli bitki spreyleri ve bakteri önleyici kokulu suları tercih edebilirsiniz. Gerbera toprak değişimi toprak ekimi kadar önemlidir.

Büyümeye başladıkça daha da köklenen bir yapıya sahip olan gerbera çiçeği ekilirken 25 santime yakın bir derinliği bulunmalıdır. Bu derinlik miktarının doğru oranlarla ayarlanabilmesi ileride toprağa sıkıca bağlanan köklerin rahat salınım gösterebilmesini sağlayacaktır.

Farklı saksılarda çoğaltma yapılmak istendiğinde toprağın kuru olduğundan emin olunmalıdır. Toprak değişimi sırasında oluşan köklerin farklı bir saksıya geçirilirken sağlıklı bir şekilde nakledilmesi gerekir. Muhakkak ki ölçüm yapıldığında bulunulan ortamın ve toprağın sıcaklık dengesinin 18 ile 20 santigrat derecede olması gerekir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap