Glucophage Ne İşe Yarar? Reçetesiz Alınır Mı?

Glucophage ne işe yarar sorusu yanlış bilgilerin yaygınlaşması ile insanlar tarafından merak konusu olmaktadır. Glucophage 1000 mg ilacı diyabet ve polistik over sendromunun tedavisinde kullanılmaktadır. Obezite tedavisi gören hastaların şekerlerinin dengede tutulması için reçetelerine yazılmasıyla zayıflama ilacı olarak düşünülmektedir. Glucophage, zayıflatıcı bir ilaç değildir.

Glucophage Nedir?

Glucophage ilaç içinde metformin hidroklorür, povidon, magnezyum stearat, makrogol, hipromelloz ve saf su bulunmaktadır. Glucophage içeriği sebebiyle oral antidiyabetikler grubuna dahil olan bir ilaç türüdür. Diyabet hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Glucophage; beyaz renkli ve oval şekilli bir ilaçtır. İlacın her iki yüzünde de kırılma çizgisi bulunmaktadır. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormon ilacıdır. Vücuda alındığı zaman; kandaki fazla şekeri vücudun almasını sağlamaktadır. Bu yüzden diyabet tedavisinde kullanılmaktadır.

Obezite hastalığında da gerekli durumlarda kullanılabilmektedir. Obezite hastalarının diyabet riski de bulunduğu için çoğu zaman reçetelerine yazılabilmektedir. Bu durum da zayıflatma ilacı olarak düşünülmesine sebep olmuştur. Glucophage kesinlikle zayıflatma ilacı değildir. Glucophage ilacı kandaki şeker miktarını normal seviyelere getirmek için kullanılan bir ilaçtır.

Glucophage yararları; kandaki şeker miktarını azaltmak olmaktadır. Glucophage kandaki şeker miktarını düzenlemesinden dolayı kullanıldığı için diyabetin yanında farklı hastalıkların getirdiği kan şeker seviyesinin artmasının önüne geçmek için de doktor reçetesi ile kullanılabilmektedir.

Glucophage Kullanımı

Glucophage kullanımı ilacı kullanan veya kullanacak hastalar tarafından merak edilmektedir. Glucophage ilacı 25 derecenin altındaki oda sıcaklıklarında saklanmalıdır. Çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde saklamak gerekmektedir. Karaciğer yetmezliği olan hastaların kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.

Böbrek yetmezliğinde ise doktorlar, daha az dozda reçetelere yazabilmektedir. 10 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamaktadır. 10 yaş ve üzeri hastaların ise doktorun belirlediği dozu kullanmaları gerekmektedir.

İlaç, ağızdan yeteri miktarda su içilerek yemek öncesinde veya sonrasında kullanılmaktadır. Unutulan dozların atlanıp sonraki dozu zamanında içmek gerekmektedir. Çift doz kullanımı kesinlikle yasaktır. Eğer çift doz içildiyse doktora başvurmak gerekmektedir.

Glucophage Yan Etkileri

Glucophage ilacını kullanan hastalar Glucophage yan etkileri konusunu merak etmektedir. Glucophage ilacının yan etkileri geçmediği veya şiddetlendiği takdirde mutlaka ilacın kullanımının kesilmesi gerekmektedir. Ardından ise hemen doktora gitmek gerekmektedir. Yan etkilerinin şiddeti olduğu durumlarda doktora başvurmamak başka sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. İlaç kullanan insanların yan etkilere dikkat etmesi gerekmektedir.

Glucophage yan etkileri; yaygın, çok yaygın, çok seyrek olarak şöyle sıralanabilmektedir;

  • Çok yaygın: Mide bulantısı, ishal, kusma, iştah kaygı ve karın ağrısı Glucophage ilacının çok yaygın etkileri arasında yer almaktadır. Bu etkilerin şiddetlendiği ve geçmediği durumlarda doktora başvurmak gerekmektedir. Hafif yan etkilerin görülmesi normal olarak kabul edilmekle beraber telaşlanan ve kullandıktan sonra kendini iyi hissetmeyen hastaların doktora görünmesi gerekmektedir.
  • Yaygın: Tat almada bozukluk durumu, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, asteni durumları yaygın olarak görülen yan etkiler olmaktadır. Geçmediği ve şiddetlendiği durumlarda en yakın hastaneye gitmek gerekmektedir.
  • Çok Seyrek: Laktik asidoz seyrek görülen yan etkiler arasındadır. Böbreklerin düzgün çalışmadığı hastalarda görülebilmektedir. Laktik asidoz yan etkisinin görülmesi durumunda acilen hastaneye gitmek gerekmektedir. Ciddi bir rahatsızlık olduğu için erken tedavi büyük önem taşımaktadır. Laktik asidoz dışında seyrek görülen diğer yan etkiler; hepatit, karaciğer enzim düzeyinde yükselme, kansızlık, kan pıhtılaşmasında bozukluk, kilo kaybı, ciltte döküntü olabilmektedir.

Glucophage Reçetesiz Alınır mı?

Glucophage reçetesiz satılır mı sorusu diyabet hastalarının merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Glucophage reçete ile satılan bir ilaç türüdür. Doktorun reçeteye yazmadığı zamanlarda eczaneden temin edilememektedir. Reçete ile doktorun belirlediği dozlarda kullanmak gerekmektedir.

Glucophage Fiyat

Glucophage 1000 mg fiyat, 34,55 TL’dir.

Yorum Yaz