Gözetim Elemanı Nedir, Görevleri Neler?

Gözetim elemanı nedir sorusunun yanıtı için evde ve işyerinde suç, yangın ve vandalizm gibi tehditleri önlemek için binaların kapılarını kontrol etmekten sorumlu olan kişi demek mümkündür. Gözetim elemanı, binaya giren insanları izlemek için bir video kamera veya kişisel gözlem kullanır. Bu açıdan kuruluşunuzun güvenlik politikasını oluşturmanız ve uygulamanız için gözetim elemanları önemlidir. Gözetim elemanı, ciddiyet ve sorumluluk isteyen bir meslektir.

Güvenlik görevlisi istihdamı her geçen gün arttığından özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyenler başta olmak üzere birçok kişi gözetim elamanı ve kimliksiz gözetim elemanı pozisyonlarına başvurmaktadır. Çoğu şirket, gözetim elemanlarını işe alırken kimlikli gözetim elemanını işe almayı tercih eder, ancak bazı şirketler kimliksiz gözetim elemanlarını da işe alabilir.

Ancak, özel bir kimlikli gözetim elemanı olmak size diğer rakiplere göre bir avantaj sağlayabilir. Bu nedenle gözetim elemanı olarak bu pozisyona başvuruyorsanız ve bu alanda ilerleyerek çalışmak istiyorsanız bu kimliği almanız çok faydalı olacaktır.

Gözetim Elemanı Ne Yapar?

Gözetim elemanı olmak isteyen herkesin sıkça sorduğu sorulardan biri de bu mesleğin hangi görevleri gerektirdiğidir. Gözetim elemanlarının birincil sorumlulukları, hırsızlık, şiddet ve kural ihlallerini önlemek için çalıştıkları bina ve tesisleri izlemektir. Ayrıca gözlemcinin görevleri izinsiz girişleri önlemek ve tespit etmek ve dışarıdan erişimi kontrol etmektir.

Bu açıdan düzensizliklerin bildirilmesi, tespit ve önleme, yapının tüm alanlarının kameralarla izlenmesi güvenlik ve nelere ihtiyaç duyulduğu olay anında önlem alınması gibi sorumluluklara da sahiptir.

Gözetim Elemanı Çalışma Koşulları

Gözetim elemanı çalışma koşulları arasında hırsızlık tespiti, hasar, olağandışı durum raporu, şahısların taranması için polis ihbarı ve önleme için dedektör kullanımı da bulunmaktadır. Bu açıdan yasaklanmış cihazların binaya girmesini engeller ve yangın, hırsızlık gibi acil durumlarda görev alır.

Bu yüzden iş başvurusunda bulunmadan önce bir güvenlik elemanı, bu sorumlulukları üstlenebileceğinden ve gerektiğinde bu alanlarda kendini geliştirebileceğinden emin olmalıdır.

Gözetim Elemanının Görevleri Nedir?

Gözetim elemanı görevleri açısından bu kişilerin birincil sorumluluğu, hırsızlığı, şiddeti veya kuralların ihlalini önlemek için binayı izlemektir. Diğer mesleki görevler ise aşağıdaki şekildedir:

  • Varlıkların tüm alanlarını kameralarla izlemek
  • İzinsiz girişleri önlemek veya tespit etmek
  • Kapı ve pencereleri korumak için endüstriyel ve ticari binalarda devriye gezmek
  • Binaya giren misafirleri ve personeli kontrol etmek
  • İnsanların girişlerini kontrol etmek ve bazı nesnelerin binalara girmesini engellemek
  • Düzensizliklerin ve hasarların düzenli olarak bildirilmek
  • Maddi hasar, hırsızlık, yetkisiz varlık veya olağandışı olaylar, vb. faaliyet ve usulsüzlük bildirimi, yangın veya hırsızlık gibi acil bir durumda, polis veya itfaiyeye başvurmak
  • Bir kuruluşun itibarının yaşamının veya mülkünün doğrudan korunması için yasalara uygun olmak

Gözetim Elemanı Nasıl Olunur?

Gözetim elemanı nasıl olunur sorusunun ilk cevabı en az ilkokul mezunu olmanızın gerektiğidir. Ek olarak, bazı şirketler gözetim elemanları için farklı fiziksel özellikler gerektirir ve yaş kısıtlamaları vardır. Ancak, bazıları emekli gözetim elemanları da aramaktadır. Bu açıdan özel bir gözetim elemanı kimliği alarak, kimliğinizle bir gözetmen pozisyonuna başvurabilirsiniz. Bu kimliğe sahip değilseniz, yalnızca bir kimlik belgesi olmadan yönetici pozisyonuna başvurabilirsiniz.

Şirketlerin gözetim elemanlarından beklediği ortak niteliklerden bazıları, fiziksel olarak uzun saatler boyunca ayakta durabilme ve çalışabilme, görme veya işitme rahatsızlığı olmaması, temel bilgisayar becerileri ve temel bilgisayar becerileridir. Raporlar ve vardiyalar, dereceleri ve askerlik hizmetini içermez. Bu niteliklerin sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, gözetim elemanı maaşları konusunu da göz önünde bulundurarak bir gözetim elemanı iş teklifine başvurabilirsiniz.

Yorum Yaz