1. Ana Sayfa
  2. Sağlığımız & Beslenme
  3. İşitme Cihazı ve Sağladığı Kolaylıklar

İşitme Cihazı ve Sağladığı Kolaylıklar

isitme cihazinin sagladigi kolayliklar

İşitme cihazı ortamdaki sesleri yükselterek işitme güçlüğü çeken kişinin sesleri daha net duymasını sağlan küçük bir cihazdır. Cihazdaki mikrofona ses dalgası ulaştığında mikrofon içindeki diyafram titreşme yaşayarak sesin şiddetini arttırmış olur.

İşitme cihazı çevredeki gürültüleri baskılayarak kişinin temiz ve net bir ses duymasına yardımcı olur. İşitme güçlüğünün ilerlemesini veya gerilemesini sağlamaz. Sadece işitme kaybı yaşayan kişinin işitmesi sağlayarak günlük hayatını kolaylaştırır.

İşitme Cihazı Nasıl Kullanılır?

Kişi cihazı kullanmak için sabah uyandığında kulağına takması ve cihazı çalıştırması duyması için yeterlidir. Dijital işitme cihazında temek prensip, enerji olan ses sinyallerini elektrik sinyaline çevirip, dijital işlemcide işleyerek doğala en yakın sesi oluşturmasıdır. İşitme cihazı kullanımı oldukça kolaydır.

Cihaz işitmesi zayıflayan kişinin tercihine göre işitme kaybına göre kişiye özel olarak uyarlanır. Uzun zamandır işitme kaybı yaşayan kişiler günlük sesleri unutmuş olabilirler bu durumda kişi cihazı taktığında seslere karşı aşırı hassaslık gösterebilir.

Cihaz kullanılırken alışma süreci aşamalı olarak uygulanmalıdır. İşitme kaybı yaşayan kişi öncelikle günde iki gün sessiz ortamlarda aralıklarla kullanmalıdır. Daha sonra günde dört saat ve sekiz saat olarak artırılmalıdır. Bu aşamaları tamamlayan kişi günde on iki saatin dört saatini dış ortam sekiz saatini ise sakin ortamda kullanmak cihaza alışmaya başlamalıdır. En son aşamada ise kişi tüm gün cihazı kullanmaya başlar.

İşitme Cihazının Faydaları

İşitme cihazı ne işe yarar sorusu oldukça sık sorulan bir sorudur. İşitme cihazı duymayan veya az duyan kişinin günlük hayatında zorlanmadan duymasına yardımcı olan etkili ve kolay bir cihazdır. İşitme cihazı duyma kaybı yaşayan kişinin günlük hayatını kolaylaştırır.

Ameliyat veya ilaçlarla düzelmeyecek olan işitme kaybı işitme cihazları sayesinde en aza indirilir. İşitme kabı sorunu yaşlılıkla bağdaştırılsa da yüksek sese maruz kalmış kişilerde de sıklıkla görülmektedir. İşitme cihazının yaraları oldukça çoktur. İşitme kaybı yaşayan kişinin hayatını kolaylaştırarak günlük hayatındaki aktivitelerini yapmasını sağlar.

İşitme kaybı her iki kulakta da var ise cihazın her iki kulakta da kullanmasında bir sorun yoktur. İşitme cihazının kulağı tembelleştirdiğine dair şehir efsanesi yanlıştır. İşitme cihazı sadece duymakta zorluk çeken kişiye yardımcı olmaktadır.

İşitme Cihazı Nasıl Çalışır

İşitme cihazları analog ve dijital olarak ikiye ayrılır. İşitme cihazları güç kaynağı olarak pilleri kullanır. Analog işitme cihazları dış seslerin tümünü ayrım yapmadan yükseltir. Dijital işitme cihazları ise sesleri işleyip süzerek net bir duyma konforu sağlar.

Dijital işitme cihazları oldukça hızlı gelişmektedir. İşitme cihazları içeriden dışarıya doğru üç ana bölümden oluşur; Hoparlör, amplifikatör, ve mikrofon. Mikrofon dış ortamdaki sesi alarak amplifikatöre iletir. Amplifikatör sesleri işleyip yükselterek hoparlöre ulaştırır. Hoparlör yükselen ve netleşen sesleri kulağa iletir.

İşitme Cihazı Yararları

İşitme cihazları işitme sorunu yaşayan kişiye büyük kolaylık sağlar. İşitme cihazının kişinin kulağını tembelleştirdiği bilgisi asılsızdır. Zaten kulak duyma yeteneğini kaybettiği için doktor işitme cihazına ihtiyaç olduğunu söylemiştir.

Etraftaki gürültü kirliliğini yok ederek kişinin net ve sağlıklı ses duymasını sağlayacaktır. Daha öncesinde duymakta sorun yaşamayan kişiler işitme cihazına uyum sağlamakta sorun yaşamayacaklardır. Sesleri tanıyan yani daha öncesinde işitme sorunu yaşamayan kişi işitme cihazına hemen adapte olacaktır.

Doğuştan işitme sorunu yaşayan kişi işitme cihazına adapte olmakta zorluk çekecektir. İşitme cihazının faydaları bunlarla da sınırlı değildir. İşitme sorunu yaşayan kişi işitme cihazına alışamıyorsa bunun nedenlerinden bazıları şunlar olabilir;

  • İşitme testi yanlış olabilir ve bu yüzden kişinin işitme sorununa yönelik bir cihaz verilmemiştir.
  • Kalıp yanlış ise, cihaz duyma kaybı yaşayan kişinin kulağını acıtabilir
  • İşitme kaybına rağmen uzun süre cihaz kullanmayan kişinin işitme cihazına alışması uzun sürecektir.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap