1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. İyi Öğrenci Nasıl Olmalıdır? İyi Öğrenci Olmanın 7 Yolu

İyi Öğrenci Nasıl Olmalıdır? İyi Öğrenci Olmanın 7 Yolu

iyi ogrenci nasil olmalidir

Eğitim hayatımızda iyi öğrenci nasıl olmalıdır konusunda çok ders dinlemişizdir. İyi öğrenci olmanın yolları ne kadar anlatılsa da, herkesin kendisine göre bir yolu vardır. İyi bir öğrenci olmak için neler yapmalıyız, bu başlıkta detaylı bir şekilde anlattık.

“Öncelikle iyi öğrenci nedir ve bu iyilik neye göre belirlenir?” konusuyla anlatıma başlamak daha doğru olacaktır. İyi öğrenci kendisine sunulan maddi ve manevi kaynakları maksimum potansiyelde değerlendiren öğrenci olmaktadır. Ailelerin belli bütçeleriyle öğrencilerini okuttuklarını bilmekteyiz, imkanlar bazen olanaklı olsa da Türk ailelerinin maddi durumu her zaman iyi olamamaktadır.

Bu süreçte ise konu kısıtlı imkanların maksimum seviyede yarar sağlayacak şekilde kullanılmasıyla ilgilidir. Aşağıda ise bu imkanları nasıl daha iyi değerlendirebileceğimizi belirleyecek nitelikte maddeler bulunmaktadır:

Etkin dinlemek bütün iyi ve başarılı öğrencilerin ortak noktası olmak ile birlikte başarının anahtarı olarak değerlendirilmektedir. İyi bir dinleyici olmak odaklanma yeteneğinin gelişmesine bağlı bir faktör olarak değerlendirilmelidir. İyi dinleyici olmak gereğinden fazla başarıyı etkileyen bir durumdur. Etkin dinlemek sadece tek bir kanaldan gelen bilgi ve verinin işitilmesiyle mümkün olacaktır. İki iş aynı anda yapan zeki insanlar da vardır.

Günümüzde iyi bir öğrenci olmak için neler yapmalıyız sorusunu kendisine soran çok az öğrenci vardır. Ancak, sorgulama yeteneğinin gelişmesine izin verilmemiş bir öğrenci, bu soruyu kendisine sormayacaktır. Bu konu kendini geliştiren ve gelişime açık olan öğrencilerde uzun vade de geliştirilerek daha iyi hale getirilebilir. Kendini bu konuda geliştirmek isteyen bireylerin önü açıktır. Internet aracılığıyla kişisel etkin dinleme yeteneklerini geliştirebilirler.

İyi bir öğrencinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

İyi öğrenci sıradan yöntemlerle çalışmaz

İyi bir öğrenci asla standarda bağlı kalmaz. Sürekli öğrenmenin kendini geliştirmenin eğlenceli yollarını araştırır. Standart olan şeylerden sıkılan bu kişiler düzenledikleri değişimlerle çalışmayı büyük bir kolaylık haline getirmektedir. Unutulmamalıdır ki sevgi ve merak duygusuyla yapılan her faaliyet yapan kişi tarafından benimsenip işleyiş konusunda kolaylık sağlayacaktır.

İyi öğrenci saatli bir programa bağlı değildir

Saate bağlı olup olmama durumu farklılık göstermektedir. Fakat bu başarıyı gösteren öğrencilerde fark edilen canlarının istedikleri zaman, odak seviyelerinin maksimum oldukları süreyi bilip bu sürenin uzunluğuna göre çalışmaktadırlar. Standart programa uyum sağlamayan başarılı öğrenciler istediği zamanda çalıştığı için çalışma motivasyon ve istekleri genelde yüksek seviyededir.

İyi bir öğrencinin hayata dair hedefleri vardır

Şüphesiz başarısız öğrencilerinde başarılı öğrenciler gibi hedef ve vizyon sahibidir. Onlardaki hedef harekete geçirici düzeyde olmadığından dolayı hedefleri daha çok düşünce dünyasında kalmaktadır.

iyi ogrenci hedef basari
iyi ogrenci hedef basari

Fakat başarılı öğrenciler kendilerini görmek istedikleri yerleri önceden belirleyerek bu yollara yönelik gerekli faaliyetleri uygulayarak hedeflerine olan yola uygun davranışlar ve planlar geliştirirler. Anlaşılacağı üzere hedefleri ve motivasyonları yüksek olan bireylerde başarının kaçınılmaz olduğunu ifade edebiliriz.

İyi öğrenci olmak, mevcut imkânları iyi değerlendirebilmektedir

Yazımızın giriş kısmında da bu faktörden kısaca bahsetmiştik. Başarı için önemli olan elimizdeki imkânların hakkını vererek kullanmaktadır. Maddi ve manevi zorluklar yaşayan insanlar evlatlarını bir şekilde okutabilmektedirler. Ama bu kıymeti öğrencilerinde bilmesi ona göre disiplinli çalışması iyi bir öğrenci olmanın ön koşulu olmaktadır.

İmkânlarınız maddi ve manevi anlamda iyi ve sağlıklı bir durumdaysa ve başarısız bir öğrenciyseniz buna bağlı olarak etkilendiğiniz durumlar olabilir. Bu durumlar aşağıdaki başlıklarda incelenecektir:

1. Çalışma isteğinin oluş(a)maması

Günlük yaşantı ve alışkanlıklar genellikle zamanın verimli kullanılamamasıyla harcanmaktadır. Bu boş zamanlar genellikle oyun arkadaşlarla sohbet ve diğer eğlence faaliyetleriyle geçmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus çalışma isteğini arttıracak videolar ile, çalışmanın bu başarısız insanlara sevdirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Başarısızlık, değişen ve etkisi azaltılan bir davranıştır. Önemli olan başarının ve buna dayalı olarak çalışmanın sevilmesiyle mümkün olacaktır.

2. Çalışma yönteminin oluşturulamaması

Çalışma yönteminizi keşfedin. İşitsel zeka, görsel zeka ve hareketsel zekanın belirlenmesi bu süreç içerisinde yapacağınız en iyi çalışmadır. Zeka sınıfınızın belirlenmesi çalışma yönteminizi oluşturabilmeniz için gereklidir. Bu durumun belirlenememesi bireyin çalışmaya olan bakış açısının soğumasına neden olacak ve çalışan kişiyi çalışma faaliyetinden uzaklaştıracaktır.

İyi öğrenci nasıl olmalıdır sorusunun önemli cevaplarından biri de, çalışma yönteminin doğru bir şekilde planlanması ve uygulamaya konmasıdır.

3. Çalışma amacının belirlenememesi

Belirli bir amaç sonuç ilişkisiyle kişi çalışma faaliyetine güdülenmektedir. Fakat amacı olmayan birisinin kendisini motive edecek bir motivasyon kaynağı olmayacaktır. Bunun için kişinin hedeflerini önceden belirlemesi ve bu hedeflere karşı kendisine motivasyon kaynakları belirlemelidir.

Örneğin çalışırken sevdiği bir müzisyenin şarkısını dinleyebilir veya çalışmadan önce bir filtre kahve hazırlayabilir. İyi öğrenci olmak için, birey amaçları ve hedefleri doğrultusunda kendi motivasyonunu artıracak yöntemleri kendisi belirlemelidir.

4. Kişinin çalışmadan soğuması

iyi ogrenci calismak
iyi ogrenci calismak

Yanlış çalışma temposundan, yanlış çalışma şekli ve yönteminden kaynaklanan motivasyon eksikliği, öğrencilerde uzun dönemli tembellik ve isteksizliğe yol açacak bir durumu oluşturacaktır. Bu durumun olmaması için kişinin kendisini tanıması amacını ve hedefini belirlemesi ve bu amaç ve hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdürmesi gerekmektedir.

İyi öğrenci nasıl olmalıdır sorusunun olumsuz cevaplarından biri de, çalışılan konudan çabuk soğumaktır.

5. Pasif Öğrenme yöntemlerinin öğrenciyi sıkması

Pasif öğrenme, aktif öğrenmeye kıyasla günümüzde giderek önemini kaybetse de, birçok eğitim kurumunda hala uygulanmaktadır. Öğrencilerin dersten, daha doğrusu amaçlarından soğuması, başarısızlığa doğrudan neden olan etkenlerden biridir.

İyi öğrenci olmak, öğrencinin sorumluluğu olduğu kadar, onlara doğru eğitim araçlarının sağlanması zorunluluğu ile, okulların da sorumluluğundadır. Bu nedenle, aktif öğrenme, öğrencilerin başarısını arttıran etkenlerden biridir.

6. Mevcut zamanlamada yapılan abartılar ve planlama hüsranları

Birçok öğrencinin ortak sorunu olan plansızlık veya aşırı planlama durumu çalışma isteğinin azalmasına neden olacak bir başka unsurdur. Burada öğrenci olan bireyin kendisini tanıyarak gerçekçi ve uygulanabilir bir program yapması önemlidir. Önemli olan plan yapmak değil yapılan planın kişiye yakışır bir şekilde uygulanmasıdır.

Bu maddeleri dikkate alarak hayatınızda çalışmanın yerini bir kere daha değerlendirmeniz önem arz etmektedir. Bu durumun teşhisini ve tedavisini gerçekleştirecek olan yine sizsiniz. Bunun bilincinde olup kendinizi değerlendirdiğinizde öğrenilmiş çaresizlik duygusundan kurtulmuş olarak iyi öğrenci olmanın yollarını daha iyi kavrayacak ve hedeflerinize emin adımlar atacaksınız.

7. Zorlukları ve çalışmayı erteleme

Erteleme hastalığı, günümüzde sadece öğrencilerin değil, çalışma hayatındaki insanların da en büyük sorunlarından biridir. Zor işlerle yüzleşmekten kaçınmak için sürekli ertelemek (ve daha sonra altından kalkılamayacak kadar biriktirmek), öğrencilik hayatında da çalışmaktan zevk almadığı için sürekli ertelemeye dönüşmektedir.

Oysa çalışmaktan zevk alan bir öğrenci, ders ve ödevlerini bir angarya olarak değil de eğlence olarak göreceği için, öncelikleri arasına alacaktır. Bu nedenle, ertelemenin önüne geçebilmenin de önemli bir şartı, çalışmayı sevebilmektir.

İyi öğrenci nasıl olmalıdır sorusuna cevap aramaya çalıştığımız bu yazının sonunda, bütün sorumluluğu öğrencilere yıkmanın yanlış olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Öğrencilere iyi bir çalışma ortamı ve motivasyon sağlandığında, çoğunun içindeki potansiyel ortaya çıkacak ve başarıları sadece kendi başarıları değil, ülkemizin de başarısı haline gelecektir. Öğrencilerle iletişim ve öğretim stratejileri için, öğretmenler için 7 etkili öğretim stratejisi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap