Kelebek Çiçeği Nedir? Kelebek Çiçeği Bakımı

Batılıların Fakir Orkidesi (Poor Man’s Orchid) olarak tanımladığı Kelebek Çiçeği’nin kelebek şeklinde bir görüntüsü vardır. Solanace familyasından gelmektedir.

Kelebek Çiçeği nedir?

Batı ülkelerinde Fakir Orkidesi, diye isimlendirilen Kelebek Çiçeği (Schizanthus Pinnatus)’nin kökeni Şili’dir. 11 çeşidi olan bu bitki türü eski Yunan dilinde Yarık Çiçek anlamına gelmektedir. Görünümü kelebeği anımsattığı için Kelebek Çiçeği adını alan bitkiye bazı bölgelerde de Melek Kanadı denmektedir. Kelebek Çiçeği’nin çiçekleri orkidelere göre küçük fakat daha fazladır.

Şili’de And Dağları’nda yetişen Kelebek Orkidesi, Solanaceae (Patlıcangiller) familyası Schizanthus cinsine aittir. Bunların yanında hibriti, kültivari türetilerek çeşit arttırma çabaları sürmektedir. Kelebek Çiçeği’ne ait türler şunlardır: S. Pinnatus, S. Grahamii, S.Coccineus, S. Pinnatus, S. Tricolor.

Kelebek Çiçeği, kesme çiçek alanında etkilidir. Bitki, görünüşü nedeniyle kazanç getirmektedir. Vazoda yetiştirildiğinde ömrü uzun olmaktadır. Bodur kültivarları, saksıda balkon bitkisi olarak yetiştirmede uygundur. Kelebek Çiçeği’nin çiçekleri küçük ancak oldukça güzeldir ve toplu açmaktadır.

İlkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar sürekli çiçek açan bitki, çeşitli renklere sahiptir. Pencere ve balkon saksısında yetiştirmek için uygun olan çiçek, çok çiçeklendiği için tercih edilir. Aşırı sıcak ve çok güneşli ortamlarda yetişmez.

fakir orkidesi
fakir orkidesi

Kelebek Çiçeği’ni Yetiştirme

Nem ve aşırı sıcak olan iklimlerde yetişmeyen Kelebek Çiçeği, ülkemizde istenen ilgiyi görmemektedir. Bir yıl dayanıklı olan Kelebek Çiçeği otsu bir bitkidir. Boyu 60 cm kadar uzayabilmektedir. Sürgünleri dikine uzayan bitkinin sürgünleri üzerinde yeşil renkli, kenarı dişli yaprakçıklardan meydana gelen, almaşık dizilerden oluşan ve eğreltiotunun yapraklarını andıran bileşik yaprakları bulunur.

Yazları kısa zaman aralıklarıyla açan çiçeğinin tüm taç yaprakları farklı ve yarık gibi bir görünüme sahiptir. 4 cm genişliğe sahip olan çiçekler bitkinin üstünde çok gösterişli salkımları meydana getirerek leylak, bakır, beyaz, kırmızı ve sarı renkte açar.

Kelebek Çiçeği geceleri serin yerlerde, gündüz ise güneşli ve ılık ortamlarda bulunmalıdır. Nemli ve organik olan topraklarda yetişen bitki, yarı gölge olan bölgelerde de çok gelişir. Tohumları ilkbahar aylarında olan son dondan önce kapalı alanlarda bulunan soğuk yastıklara ekilir. Hemen çimlenmesi için üzeri kapatılmış olan tohumlar 23 hafta içinde çim verir.

Büyüyen fide ilkbaharda toprak ve hava ısınınca bahçeye aralıklı olarak dikilmelidir. Kelebek Çiçeği, kısa zaman aralıklarıyla çiçekli olur ve boyu uzayacak olan bitki herekle desteklenmelidir. Bazı yerlerde Kelebek Çiçeği’nin böcekleri uzaklaştırdığı söylenmektedir.

kelebek cicegi bakimi
kelebek cicegi bakimi

Kelebek Çiçeği Bakımı

Kelebek Çiçeği, vazo için uygundur ancak balkon için de tercih edilebilir. Bu bitkinin bakımı için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Ömrü 2 sene olan bitki birinci yılda çiçek açmaz ise ikinci yılda çiçek açar.
 • Tohumundan çoğalan Kelebek Çiçeği’nin çimlenmesinin olması için serin bir yer hazırlanmalıdır. Bitkinin dikimi sabah olmalı ve güneş alan bölgeler seçilmelidir
 • Bitki toprağı sık sık beslenmeli ve toprağın PH derecesi 6 ila 7 arasında olmalıdır. Drenaji kaliteli toprağı sever.
 • Yaz ayları ile kış aylarında yapılan sulama farklıdır. Yazları toprakta nem azaldığında sulama olmalı, kışları ise toprak her kuruduğunda sulama yapılmalıdır. İhtiyaç haricinde yapılan sulama bitki köklerinin çürümesine sebep olur.
 • Sulama sırasında çiçekler ıslanmamalıdır.
 • Ülkemizde pek tanınmayan Kelebek Çiçeği nemli havayı sever. Bu nedenle bitkiyi yetiştirmek için Akdeniz ve Ege tarafları seçilmelidir.
 • Kelebek Çiçeği yetiştirirken göz önüne alınması gereken en önemli faktör sadece sabahları güneş alan yerler tercih edilmelidir.
 • Kelebek Çiçeği’ne bir çubuk yardımıyla destek verilmez ise bitki eğik bir şekilde yetişir.
 • Fakir orkidesi olarak da tanınan bitki uzadıkça yukarı kısmından kesilmelidir, böylece çok daha gür çıkar.
 • Kelebek Çiçeği tohumları çimlenmesi serin ortamda olmalıdır.
 • Tohumlar tam gömülmemelidir. Toprağa hafifçe karıştırılması yeterlidir.

Orkide Çiçeği ile farkları

Kelebek Çiçeği, Fakir Orkidesi olarak tanımlansa da bilinen orkide ile farklı familyalardan gelmektedir. Bu nedenle orkide ile ilgisi yoktur. Ancak fazla bakıma gerek olmadan sulama ile yaşamaları ortak noktalarıdır. Bir çubuk ile dik yapılmazlarsa boyun bükmeleri de benzerdir. Farklı olan bir noktaları çoğaltılmada kullanılan yollardır. Orkide tohumdan çoğaltılmazken Kelebek Çiçeği tohum ile çoğaltılır.

mavi kelebek cicegi
mavi kelebek cicegi

Mavi Kelebek Çiçeği ile Benzer ve Farklı Yönleri

Kelebek Çiçeği ile büyük benzerlik gösteren bir bitki olan Mavi Kelebek Çiçeği’nin, çiçekleri mavi renkte ve kelebek şeklindedir. Bu çiçek, ellendiğinde ciltte alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Mavi Kelebek Çiçeği için boyu 3m olan bir ağaççık denilebilir. Şans Çiçeği diye de tanınan bir dış alan çiçeği olan Mavi Kelebek Çiçeği’ni soğukta bulundurmamak gerekmektedir.

Kelebek Çiçeği -9 derecede dahi yetişebilirken Mavi Kelebek Çiçeği 0 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaşayamaz ve kökleri bozulur. İyi bakım ile çok fazla çiçekleri olan bitkinin çiçekleri 8 ay yaşar. Mavi Kelebek Çiçeği ile Kelebek Çiçeği iki ayrı bitki ve aralarında bir bağlantı yoktur. Görünümleri benzediği için benzer adları almışlardır.

Kelebek Çiçeği Latince

Kelebek çiçeğinin Latince ismi, Schizanthus şeklindedir.

Yorum Yaz