Kepçe Operatörü Nasıl Olunur?

Kepçe operatörü mesleği ülkemizde cazip maaşları sebebiyle şantiyeler ve iş sahaları için en çok tercih edilen mesleklerden biri olma özelliği taşımaktadır. İş makinesi operatörleri arasından kepçe operatörü özellikle kepçe iş makinesi alanında uzmanlaşmış operatörleri temsil etmektedir.

Kepçe Operatörü Ne İş Yapar?

Kepçe (veya diğer adıyla dozer) birçok alanda lazım olan ve kullanılan bir makinedir. Dozer operatörleri ise kepçe kullanan kişilere verilen meslek adıdır. Kepçe operatörü mesleğini yerine getiren kişiler genel olarak kum, toprak, taş, hafriyat, gübre ve çakıl gibi malzemeleri kepçe iş makinesi ile kaldırırlar ve gerekli yerlere taşırlar.

Dozer operatörü aynı zamanda enkaz temizleme ve artık temizleme için de görev yapar. Kepçe operatörü görevleri şu şekildedir:

  • Taşınması mümkün olmayan malzemeleri plan doğrultusunda kepçeye yüklemek ve taşımak,
  • Malzemeleri bir noktadan diğer noktaya taşımak ya da kamyona yüklemek,
  • Kepçe makinesini çalıştırmak ve iş alanına götürmek, iş bittikten sonra yine park yerine bırakmak,
  • Kepçenin güvenli bir şekilde malzemeyi indirip kaldırmasından sorumlu olmak,
  • Taşınan malzemelerin hangi malzemeler olduğu, taşımanın hangi ağırlıkta / kaç sefer gerçekleştiği ve saat kaçta taşındığı gibi bilgiler içeren kayıt defterini tutmak,

dozer operatörü görevlerindendir. Bu görevleri yerine getirebilmek için kepçe operatörünün fiziksel koordinasyonlarının düzgün olması gerekir.

Kepçe Operatörü Olmak İçin Ne Gereklidir?

Kepçe operatörü nasıl olunur sorusu iyi bir maaş getirisi olan kepçe operatörü mesleği için merak edilen bir konudur. Kepçe operatörü olmak için gereken ilk yeterlilik G sınıfı ehliyete sahip olmaktır. G tipi ehliyet aynı zamanda kepçe operatörü ehliyeti olarak da bilinir.

Kepçe operatörü olmak isteyen kişiler ayrıca iş makinesi eğitimi almış kişiler olursa iş arama konusunda sıkıntı yaşamazlar. Ancak iş makinesi ehliyeti alarak kepçe operatörü olmak isteyenler G sınıfı ehliyete sahip olarak sadece seçtikleri 1 tane iş makinesi kullanma hakkına sahip olurlar. Kepçe makinesi kullanmak için G sınıfı ehliyete sahip olan bir kişi aynı zamanda dozer kullanma hakkına sahip değildir.

Kepçe Operatörü Ehliyeti Fiyatı 2021

G sınıfı ehliyet, Kepçe operatörlük kursu tarafından verilir. Kepçe ehliyeti fiyatları 2022 yılı için aşağıdaki gibidir:

G sınıfı ehliyet Kurs ÜcretiYaklaşık 1000 TLG sınıfı ehliyet Evrakları ve Sağlık RaporuYaklaşık 100 TLG sınıfı ehliyet Sınav Ücreti110 TLG Sınıfı Ehliyet Harcı1368,46 TLG sınıfı ehliyet Kartı Ücreti225 TLPolis Vakfı Bağış Payı45 TL

Görüldüğü gibi kepçe operatörü iş ilanları için sahip olmanız gereken ehliyetin 2021 yılı masrafları, yaklaşık 2.848 TL civarındadır.

Kepçe Operatörü Maaşı Ne Kadar?

Kepçe operatörü maaşları 2021 yılı itibariyle ortalama olarak 4500 TL olarak belirtilmiştir.

Yorum Yaz