• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

0 Tam Sayı Mı?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
459
25
492
İstanbul
0 tam sayı mıdır ödev hazırlarken sık sık karşılaşılan sorulardan biridir. 0, bir tam sayıdır ve tam sayılar kümesi içerisindedir. Sıfır sayısı, tam sayı kümesi, yani Z'nin bir elemanıdır.

0 Pozitif Tam Sayı Mıdır?​

0 saysı, ne pozitif ne de negatif tam sayılardandır. 0, nötr bir tam sayıdır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz, -1 ile başlayıp eksi sonsuza giden sayılar, negatif tam sayılar şeklinde ifade edilir. 1 ile başlayıp artı sonsuza giden sayılar ise, pozitif tam sayılar olarak adlandırılır. Sıfır, bu iki kümenin dışında kaldığı için ne pozitiftir ne de negatif.

0 Doğal Sayı Mıdır?​

0 sayısı, matematikçilerin bir kısmı tarafından doğal sayı olarak kabul edilmektedir. Ancak, nötr bir sayı olduğu için doğal sayı olmadığı da söylenmektedir. Siz, bu konuda karar verirken kitaplarınızın ve öğretmenlerinizin kabulünü göz önüne alırsanız, ödevinizden puan kırılma şansı azalır.

Tam Sayılar Kaçta Başlar?​

Tam sayılar, eksi sonsuzda başlar ve artı sonsuza kadar devam eder.

Tam Sayılar Kaçta Biter?​

Tam sayılar, artı sonsuzda biter, daha doğrusu sonsuza kadar devam eder ve en büyük tam sayı bu nedenle bilinemez.

Tam Sayılar Kümesi Neden Z İle Gösterilir?​

Tam sayılar kümesi, Almanca sayılar kelimesinin karşılığı olan zahlen kelimesinin baş harfi olan Z ile ifade edilir. Pozitif tam sayılar kümesi Z+ negatif tam sayılar kümesi ise Z- şeklinde yazılır.
 

Çok Okunan Konular

Top