• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

10 Çok Etkili Yöntemle Daha İyi Bir Uyku

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
Yeterli uykunun faydaları daha iyi kalp sağlığı ve daha az stresten, gelişmiş hafıza ve kilo kaybına kadar uzanıyor.

Kafein yüklemesi veya şekerleme yapmaktan vazgeçin ve sağlığınızı yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz uykuyu almanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarımızı kullanın.1. Bir uyku rutini geliştirin

Cazip görünebilir, ancak Cumartesi öğlene kadar uyumak yalnızca biyolojik saatinizi bozar ve daha fazla uyku problemine neden olur. Hafta sonları, tatiller ve diğer tatil günlerinde bile her gece aynı saatte yatmak, dahili uyku / uyanma saatinizi kurmanıza yardımcı olur ve uykuya dalmak için gereken sağa sola dönme miktarını azaltır.

2. Hareket edin!

Northwestern Üniversitesi Nörobiyoloji ve Fizyoloji Bölümündeki araştırmacılar, daha önce haftada dört kez aerobik egzersiz yapan yetişkinlerin uyku kalitelerini iyileştirdiğini bildirdi. Araştırmacılar ayrıca gündüzleri daha az depresif semptom, daha fazla canlılık ve daha az uyku hali bildirdiler. Egzersiz seansınızı yatmadan birkaç saat önce tamamladığınızdan emin olun, böylece iyi bir gece uykusu için metabolizmanız tekrar sakinlemiş olacak.3. Beslenme düzeninizi değiştirin

Kahve, çay, meşrubat ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecekleri öğleden sonraya kadar kesin. Akşam yemeğini en hafif öğününüz yapın ve yatmadan birkaç saat önce bitirin. Mide ekşimesi veya hazımsızlık ile uyanık kalmanıza neden olabilecek baharatlı veya ağır yiyecekleri atlayın.

4. Sigara içmeyin

Bir araştırma, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre tam bir gece uykusundan sonra daha az dinlenmiş durumda uyandıklarını buldu. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar bunu nikotinin uyarıcı etkisine ve geceleri nikotinin ondan çekilmesine bağlıyor. Sigara içmek ayrıca uyku apnesini ve astım gibi diğer solunum bozukluklarını şiddetlendirir ve bu da dinlendirici bir uyku almayı zorlaştırabilir.

10-etkili-yontem-ile-daha-iyi-uyumak.jpg

5. Bir gece içkisine hayır deyin

Alkol, sabahları yenilenmiş hissetmenize yardımcı olan uyku düzenini ve beyin dalgalarını bozar. Mayo Clinic'e göre bir martini başlangıçta uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak bir kez o sınırı geçtikten sonra uyanmanız ve tekrar uyumakta zorlanmanız muhtemeldir.6. Yatmadan bir saat önce teknoloji düşmanı olun

Ulusal Uyku Vakfı (NSF) anketi, neredeyse tüm katılımcıların yatmadan önceki son bir saat içinde televizyon, bilgisayar, video oyunu veya cep telefonu gibi bir tür elektronik kullandığını buldu. Bu kötü bir fikir. Bu cihazlardan gelen ışık beyni uyarır ve yavaşlamayı zorlaştırır. Daha hızlı uykuya dalmak ve daha sağlıklı uyumak için cihazlarınızı yatmadan bir saat önce kaldırın.

7. Yatağı boşaltın

Mayo Clinic'ten Dr. John Shepard tarafından yapılan bir araştırma, evcil hayvanlarıyla uyuyan evcil hayvan sahiplerinin yüzde 53'ünün her gece uyku bozukluğu yaşadığını buldu. Çocuklarla uyuyan yetişkinlerin yüzde 80'inden fazlası iyi bir gece uykusu almakta sorun yaşıyor. Köpekler ve çocuklar en büyük yatak düşmanlarından bazıları ve en kötü uyuyanlardan bazıları olabilir. Herkes kendi uyku alanını hak eder, bu yüzden köpekleri ve çocukları yatağınızdan uzak tutun.8. Tropik değil ılıman bir yerde uyuyun

Plaj için 40 derece harika olabilir ama geceleri yatak odası için berbat. Ilıman bir oda, tropikal bir odaya göre uyumaya daha elverişlidir. NSF, 25 derece civarında bir sıcaklık tavsiye ediyor. Termostat, yatak örtüleri ve uyku kıyafetiniz arasında bir denge kurmak, vücut ısınızı düşürür ve daha hızlı ve daha derin uykuya dalmanıza yardımcı olur.

9. Karartın

Işık beyninize uyanma zamanının geldiğini söyler, bu nedenle odanızı uyumak için mümkün olduğunca karanlık yapın. Cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan gelen az miktarda ortam ışığı bile melatonin (uyku döngülerini düzenlemeye yardımcı olan bir hormon) üretimini ve genel uykuyu bozabilir.

10. Yatağınızı sadece uyumak için kullanın

Yatağınız uyumakla, çalışmamakla, yemek yememekle veya TV izlememekle ilişkilendirilmelidir. Gece uyanırsanız, dizüstü bilgisayarınızı veya televizyonunuzu açmayı atlayın ve tekrar uykulu hissedene kadar meditasyon veya okuma gibi rahatlatıcı bir şey yapın.

Uyku güzel şey. Yeterince uyuyamadığınızı veya kaliteli uykudan zevk almadığınızı düşünüyorsanız, bu basit ayarlamalar daha dinlendirici bir geceye katkıda bulunabilir.
 
Top