Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42132
mesaj

Güneş Çarpması Belirtileri

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Güneşin zararlı ışınları dik gelecek şekilde vücuda düşmesinden dolayı vücudun gördüğü zarara güneş çarpması denir. Yanlış saat aralıklarında dışarıya çıkıldığı vakit genç yaşlı demeden herkes olumsuz etkilenebilir. Sıcaklığın çok olduğu vakit çıkıldığı zaman vücudun sıcaklığını bozulmuş olacaktır. Vücudun sıcaklık ayarını dengelemek isterseniz mutlaka 3 litre su içilmesi gerekir. Güneş çarpmasının en büyük nedeni suyun yetersiz tüketiminden kaynaklıdır. Bundan dolayı dışarıya çıkılmadan önce mutlaka su dengesini korunması gerekir. Fosfor kalsiyum d vitamini gibi birçok vitamin takviyesinde dengede tutması gerekir. Güneş çarpması en çok 40 derece ve üstü sıcaklıklarında görülür.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?
Güneş çarpmasının belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan bir kişi terleyememe, bulantı, kusma, yüksek ateş, baş ağrısı, sinir sistemi bozuklukları, ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybı gibi olumsuzluklarla karşılaşabilir. Çocuklarda durum ise ateşi 40 dereceye kadar yükselip deride istenmeyen tahribatlar oluşabilir. Buna da sıcak koması denir. Yaşlılarda bu durum can kaybına bile yol açabilir. Sıcak komasına giren bir kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir. Geç kalınmış müdahale kalıcı tahribatlara yol açar. Genelde herkeste görülebilen güneş belirtileri ise kas ağrısı, tansiyon yüksekliği, burun kanaması, yorgunluk, deride kızarıklık, uyku isteği, çarpıntı gibi belirtileriniz varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Güneş Çarpması Nasıl Oluşur?
Güneşin en ideal yararlı ışıkları sabah ve öğleden sonradır. Bu saatlerde çıkıldığı zaman vücudunuzun d vitamin ihtiyacını karşılanmış olur. Bazı sebeplerden dolayı güneşin yüksek sıcaklığında dışarıya çıkıldığı vakit güneşin yüksek zararlı ışıkları dik konumda aşağıya düşer. Dışarıya çıktıkları vakit insanların solunum sistemi deri üzerinden olmaktadır. Yani cilt üzerinden gözenekler terleyerek dışarıya atar böylelikle güneşin ışınlarından korur. Lakin vücut dışarıya fazla atamaz ise bundan dolayı da vücudun sıcaklık metabolizmasını bozarak kişinin olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Güneş çarpması vücudun su kaybından dolayı ortaya çıkar. Bu durum yaşlılarda çok görülse de çocuklarda da ender olsa da görülür. Güneş ışıkları her ne kadar yararlı olsa da insan vücuduna da zarar verebilir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Güneş Çarpması Nedeni Nedir?
Çok fazla sıcaklığa maruz kalınmasından dolayı güneş çarpmalarına rastlamak mümkündür. Güneş çarpmasının en büyük nedeni ise vücudunuz yeterli su ihtiyacını karşılanmamasından dolayıdır. Güneş altında gün boyu çalışmakta olan kişilerde daha çok görülür. Ayrıca güneş çarpmaları tatil yerlerinde de yaşanması mümkündür. Deniz kenarında oluşabilecek deride kızarıklık ve su toplama güneş çarpma belirtilerin arasındadır. Güneşin sıcak olduğu vakitlerde klima ya da nem merkezinin düşürülmesi yani bulunduğu sıcaklık ile orantılı olunmadığı durumlarda da güneş çarpması kaçınılmaz olur. Sıcaklığın çok olduğu durumlarda aşırı alkol tüketimi insan vücuduna geri dönüşümü olmadık ağır tahribatlar açar. Güneş çarpması oluşmaya başlandığı zaman vücutta klor, fosfor, potasyum ve kalsiyum dengesi bozularak güneş çarpması oluşur.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Güneş Çarpmasında Kimler Risk Durumunda Olmaktadır?
Dışarıya çıkacak olan kişiler özellikle dikkat edecek kişiler kronik hastalıkları olan hastalar (yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, genetik hastalıkları olanlar vs.) kanser hastaları, aşırı kilolu veya kaşektik hastalığı olan kişiler, psikiyatri rahatsızlığı olanlar, 60yaş üzeri kişiler, 7 yaş altı çocuklar dışarıya çıkarken dikkat etmesi gerekir. Bu özelliklere sahip olan kişiler en çok güneşin verdiği sıcaklıktan daha çabuk etkilenen kişilerdir. Bu kişiler mutlaka bol su tüketimi yapmaları gerekir. Ayrıca vücudun vitamin dengelerini koruması ve güneş kremlerini kullanması güneşin zararlı ışıklarından korunulmasını sağlar. Dışarıya çıkıldığı vakit gölgelik alanda yürünmeli ve güneşin ışıkları dik konumda düştüğü öğlen saatlerinde çıkılmamsı gerekir.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?
Güneşin sıcaklığına maruz kalan kişiyi fark etmişseniz mutlaka gölgelik ve serin alana yatırmanız gerekir. Üzerindeki kıyafetler kalın ya da sıkı ise mutlaka çıkarılmalı ya da gevşetilmelidir. Düz yatırılmamalıdır. Sağ tarafa dönecek şekilde yere yatırılmalıdır. Olası kusma durumlarında ciğere kaçmasının önüne geçilecektir. Güneş çarpması yaşayan kişinin kan basıncını dengelemek için ılık su ile duş aldırıldıktan sonra ayakaltlarına yastık koyarak vücut dengesini sağlanması gerekir. Eğer kişi konuşuyor ya da sizinle irtibat kurmaya çalıyorsa sıvı alımını artırılması gerekir. Bilinci kapalı olan kişilere hiçbir müdahale yapılmadan direk en yakın sağlık kurulusuna ya da ambulansa haber vermeniz gerekir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Güneş Çarpması Yaşayan Kişilere Yapılmaması Gerekenler
Güneş çarpmasına maruz kalan kişiyi düz konumda yatırılmamalıdır. Aksi halde kusmasından dolayı ciğeri zedeleyebilir. Hasta bayıldığı anda bilinci yerinde değil ise sıvı ve yiyecek tarzı verilmemesi gerekir. Baygın olan kişiye ilk yardım bilgisi olmayan kişi müdahele etmemelidir mutlaka ambulans aranmalıdır. Güneş çarpan birine kolonya tarzlı alkol içerikli ürünleri koklatılması olumsuz sonuçlara sebep olur. Ateş yükselmesi sonucunda buz kompleksi yapılmaması gerekir. Bu kişiyi şoka sokar.

Güneş Çarpmasından Nasıl Korunmalıdır?
Güneş sıcaklığının çok olduğu öğle vakitleri çıkılmamalıdır. Daha çok gölgelik olan vakitlerde çıkılması en doğru tercih olacaktır. Koyu renkli kıyafetler güneşin sıcaklığını çekmesine sebep olacaktır. Sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Dışarıya çıkarken şapka, gözlük takılması güneşin sıcaklığını önceleyecektir. Dışarıya çıkarken şemsiye alınması gerekir. Güneş kremleri dışarıya çıkmadan önce sürülebilir. Dışarıda ağır aktivitelerinden kaçınılması gerekir. Ağır ve çok yağlı yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Dışarıdan eve gelindiği takdirde ılık bir suyla duş alabilirsiniz. Kronik hastalar gerekmedikçe sıcaklığın yoğun olduğu vakitlerde dışarıya çıkılmaması gerekir. Bol ve bedeninizi sıkmayan kıyafetler tercih etmeniz gerekir. Vücut sıcaklığınızı mutlaka ölçülmesi gerekir. Vücut ateşiniz yüksek ise güneş çarpması kaçınılmaz olur.
 
Top