Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41728
mesaj

Mısır piramitleri nedir, nerede; isimleri ve hikayeleri

uykumvar

Üye
Deneyimli üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Mısır piramitlerinin tarihsel gizemi, insanları Mısır Piramitleri Hakkında bilgi alma çabalarına itiyor. Kur'ân'da bile geçen mısır piramitlerine yönelik yapılan araştırmalar onlar hakkında kısmi veriler içerse de Piramitlerin birisinin Dünyanın 7 Harikası arasında gösterilmesinin de etkisiyle devamlı ilgi çekmeye devam ediyor.

1835=130.jpg
Peki bu piramitlerin isimleri, sırrı nedir? Sizler için Mısır Piramitlerine yönelik rehber niteliğinde bir içerik hazırladık. Öncelikle bu piramitlerin ne olduğuna değinelim.

Mısır Piramitleri nedir?​

Mısır piramitleri, Mısır ülkesinde yer alan tarihi antik yapılardan oluşur. Üst üste konumlandırılmış ve her birinin tanesinin yaklaşık 2 TON olduğu var sayılan kireç taşların bileşkesinin, Milattan Önce 2500’lü yıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor.O dönemin efsaneleri olan Firavunlara mezar olabilmesi amacıyla mümkün olabildiğince büyük bir şekilde tasarlamış.

Bu kadar büyük olmasının, onların inancında da yeri var. Düşüncelerine göre yükseklik arttıkça cennete yaklaşacak ve Firavunlar cennette huzur içinde barınacaklardı. İnşaat aşamasında alanlarında uzman yöneticilerin köylüleri yönlendirmesiyle yapılan bu yapıtların, dönemin teknolojisi baz alındığında “Nasıl yapılabildiği” konusundaki gizemi oldukça düşündürücü.

Mısır piramitleri nasıl yapıldı?​

Bilim insanlarının ve Arkeologların yapmış olduğu araştırmalar kapsamında halkın tonlarca ağırlığı olan bu kireç taşlarının birini, diğerinin üzerine konumlandırabilmek için toprağı üst üste yığarak bir nevi rampa inşa etmiş. Bu rampa yalnızca taşları yukarıya doğru çekmek için kullanılmış.

2 buçuk ton ağırlığı bulunan dev kireçtaşları ve granit blokları taşımak için tahta sandallarla Nil Nehrinin akış kuvvetinden yararlanıp, suyun da yardımıyla taşımışlar. Sandallar ip yardımıyla birbirine bağlanmış ve eski mühendis topluluğu geçişleri sağlamak için Nil kıyısında bulunan bir limandan, piramidin yapılacağı Gize’ye kanal açmış.1000 kişiden fazla işçinin yapımında emek verdiği ve ortalama 20 senelik yapım aşamasının olduğu düşünülen Mısır Piramitleri, yapılmasının dışında günümüze dek hiç dejenere olmadan gelmesi ve mukavemetinin bu denli kuvvetli olup hiç zarara uğramaması gizemini korumasının yegâne nedeni.

Tarih bilimiyle uğraşan insanlar kadar, benzer yapıtların ancak teknolojik cihazlar yardımıyla tasarlanabileceğini düşünen mühendisler bile yapımındaki gizemi ve günümüze kadar yapım şeklini koruyarak gelmesinin sırrını çözemedi.

Mısır Piramitleri nerede, hangi şehirde?​

Mısır piramitlerinin yeri ülkedeki Nil Nehrine oldukça yakın ve batı bölgesinde yer alıyor. Sayı bakımından Mısır’da yaklaşık olarak 140 Tane piramit bulunmaktadır. Piramitlerin ilki Sakkara bölgesinde yapılmaya başlasa da bir süre sonra yıkılmasının etkisiyle yenisi yapılmış. Hatta bazı piramitler yarım bırakılarak devam edilmemiş.

Çoğunluğu Gize’ de olan Mısır Piramitlerinin her birinin farklı boyutları ve apayrı hikayesi ve boyutu da farklı.

İşte Mısır’da bulunan en bilinen piramitler:
 • Gize Piramitleri- Keops Piramidi (145,75 metre, M.Ö. 2550) , Mikerinos Piramidi(66,5 metre), Kefren Piramidi (143,56 metre M.Ö. 2520)
 • Sfenks Piramidi
 • Zoser Piramidi (63,17 metre M.Ö. 2650)
 • Maldum Snefru Piramidi (93,26 metre MÖ. 2000)
 • Dahahur Piramidi (104,85 metre M.Ö. 2600)
 • Dahahur Snefru Piramiti (103,95 metre M.Ö. 3000
 • Sakkara Pepi II Piramidi (52,555 metre M.Ö. 2250)

Mısır piramitlerinin isimleri ve hikayeleri​

Son dönemlerde bile özellikle yer altında keşfedilmiş bazı Mısır Piramitleri bulunuyor. Bu piramitlerin sayısı oldukça çok olsa da en bilindik mısır piramitlerinin isimleri şu şekilde:

Giza Piramitleri​

Giza piramitleri olarak da adlandırılan bu piramitleri diğerlerinden aksi bir şekilde firavunlar öldükten sonra değil, isimlerini aldıkları firavunlar tarafınca yapıldığı tahmin ediliyor. Mısır’ın Kahire bölgesinde bulunup; Kefren, Keops ve Mikerinos ismindeki 3 farklı piramidin birleşiminden oluyor.

Tasarımları gerçekten göz alıcı. Belçika’lı bir mühendis ve piramit araştırmacısı olan Robert Bauval, Gize Piramitleri'nin dizilişine yönelik ilginç bir keşifte bulunmuş.

Bu mühendisin araştırmalarına göre Orion yıldızının ait kemer yıldızlarının gökteki konumu, Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin sıralanışının izdüşümüdür. Peş peşe inşa edilen bu üç piramit Orion takımyıldızını işaret ediyor.

Şimdi bu piramitleri biraz daha yakından tanıyalım.

1835=131.jpg
1. Keops Piramidin içi ve özellikleri
Dünyanın 7 Harikasından birisi olarak kabul edilen Keops Piramidinin iç kısmında 5 ayrı piramit daha yer alıyor. Bu piramitlerin geçmiş dönemdeki firavun ya da prenseslerin en yakın arkadaşları için yapıldığı tahmin ediliyor.

Diğer bir isminin Büyük Piramit olduğu Keops Piramit’inin içinde Mısır’ın 4. Sülale devrinin hükümdarı olan Keops'un mezarı bulunuyor. Adını da zaten buradan alır. Fiziki ölçülere gelecek olursak, Yüksekliği tam 138 Metre olmakla birlikte yapım aşamasında ağırlığı 15 TON’ lara kadar uzanan 2.300.000 tane blok taş kullanılmış.

Alt tabanı 50.524 boyutundayken, bir kenarının boyutu 227 Metredir. Keops piramidi özellikleri açısından dünyanın en eskisi ve en büyüğü olarak kabul ediliyor. Yapımda 100.000 esirin kullandığı yönünde bir rivayet mevcut. İnşada kullanılan rampa bile 19 Metre genişliğinde ve 925 metre yüksekliğinde olup tamamlanması tam 10 yıl sürmüş.Keops Piramidin iç kısmında en yüksekten 100 metre aşağısına doğru inilip, taba kısmındansa 40 metre yukarıya çıkıldığında karşımıza firavunun odası çıkıyor. Keopsa ait firavunun mumyası, özel eşyaları ve bütün hazinesi bu oda da muhafaza edilmektedir. Oda tam 10,5 metre uzunluğunda, 6 metre yükseklikte ve 5 metre genişliktedir. Bu odanın dışında, birisi kraliçeye ait olduğu tahmin edilen iki oda daha mevcut.

2. Kefren Piramidinin içi ve özellikleri
Kefren Piramidi Gize piramit grubunun ortasında yer alıyor. Yapımı Kefren’in oğlu olan Mikerinos tarafınca üstlenilmiş. Keops Piramit’in güneybatısında yer alır ve 143.51 metredir. Temeldeki kenar uzunluğunun ortalaması 215,26 metre olarak hesaplanmıştır.

En üzerinde bulunan son taşın ağırlığı tam 36 TON. Bu taşın oraya nasıl konumlandığına dair günümüzde halen kimsenin fikri yok. Günümüze kadar en orijinal haliyle uzanmayı başaran piramitlerin en başında geliyor.

Kefren Piramidinin içinde birisi yapılan kazılar sonucunda bulunan 2 adet koridor var. Koridorlarda toplamda 23 adet heykel bulunmuş fakat yalnızca bir tanesi Mısır Müzesinde sergileniyor. İki koridor odalara kadar uzanıyorlar. Muhtemelen odalara erişim bu koridorlar üzerinden tasarlanmış. Piramidin en alt kısmında Kefre’nin naaşı bulunurken en üst kısmında da kraliçenin odası bulunmaktadır.3. Mikerinos piramidi içi ve özellikleri
Mikerinos Piramidi, Gize Piramitleri arasında en küçük olanıdır. Mikerinos Piramidinin yapımına Mikerinos tarafından başlansa da yapımı aşamasında vefat etmesi sonucunda oğlu Shepseskaf piramidin yapımını tamamlamış. Piramidin yüksekliği 65,5 metreyken, eğimli olan bir kenarının boyutu ise 108 metredir.

Mikerinos Piramidinin iç kısmına gelecek olursa diğer piramitlerden ayıran en büyük özelliği defin odasının en alt kısımda yer almasıdır. Defin odasının iç kısmında Kral Mikerinos'un kapaksız lahdi ve içinde de ağaçtan mumyalanmış tabutu bulunmaktadır.

Adı da tabutun üst kısmında kabartma olarak yazılmıştır. Defin odasına gelmeden hemen önce iki oda daha yer alıyor. Burada kral Mikerinos’a ait kişisel eşyalar, bronz ve aynalar bulunur.

Büyük Gize Sfenksi​

Büyük Gize Sfenksi, Gize piramitlerinin hemen ön kısmında yer alıyor. Bilim insanları, 4 000 yıl önce yapıldığına inanıyorlar. Dünyanın en büyük tek-taş heykeli özelliğini günümüzde halen korumaktadır. 73,5 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğinde genişliğindedir.

Pençelerinin ortasında bir tapınak yer alıyor. Fiziki görünüşü yatan bir aslanı andırsa da kafa kısmındaki firavun görünüşü tapınak kültürünü koruyor. Giza Sfenksi’ndeki görünüşün dördüncü hanedan döneminde ki Mısır kralı Kefren’e ait olduğu tahmin ediliyor. İnşa amacı Antik Mısır mitolojisine göre, kutsal saydıkları firavunların mezarlarını, büyü güçlerini kullanarak koruması yönünde yapılmış.Zoser Piramidi​

Zoser Piramidi, MÖ 2650 yılında Zozer’in veziri olan Imhotep tarafından yapıldı ve Mısırda yapılan ilk piramit olma özelliği taşıyor. Zoser Piramidi'nin inşasında güneş altında bekletilerek kurutulan tuğlalar ve beyaz kireç taşı kullanılmıştır. İçinde merdiven yer alması nedeniyle Basamak Piramidi ya da Adım Piramidi gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. İç kısmındaki basamaklardan en üstteki basak Firavun Zoser’ e aittir.

Zoser Piramit 60 m yüksekliğinde ve 1645 m uzunluğunda panelli kireçtaşı duvarla çevrili geniş bir mezar kompleksiyle çevrilidir. Çevre duvarının büyük bir bölümü tahriş olurken bir kısmı hayatta kalmış ve restore edilerek ziyarete açılmış.

Zoser Piramidinin iç kısmında 11 adet geçit bulunuyor. Piramidin iç kısmında cenaze odası, firavun mezarı ve tapınaklar bulunuyor. O dönemlerde, ölenlerin tekrar dirilip yaşama döneceklerine inanıldıkları için mezarların içine değerli eşyalar ve yiyecekler bırakıyorlardı. Maalesef mezarlar soyulduğu için bırakın kıymetli eşyalar ve yiyecek çeşitlerine dair en ufak bir fikir yok.

1835=132.jpg

Pepi II Pramidi​

Pepi II, 6. Hanedanlığında 4. Kralı ve tam 94 yıl yaşadığına dair söylentiler var. Mısır’ın en uzun yaşayan Firavunu olarak resmi kayıtlardaki yerini almış. Pep II pramidi Sakkara bölgesinin doğu kısmında yer alıyor. Ziyareti diğerlerine göre daha zor, çölden 30 dakika yürüdükten sonra görmek istediğiniz pramide ulaşabiliyorsunuz. Yüksekliği 52,5 M, Tabanı 78,5 Metredir.

Pepi II piramidinin iç kısmı zemin seviyesinde bulunan 16 metre uzunluğunda yatay bir koridor bulunur. Firavunun odasına ulaşana kadar kayanın içinde alçalan bir geçitten geçmeniz gerekiyor.

İç odaların tavanı geleneksel yıldız motifiyle süslenmiştir. Mezar odasının kuzey ve güney duvarları tek kireçtaşı bloklardan oluşturulmuştur. Koyu granitten yapılmış siyah lahit, Pepi II'nin kraliyet ünvanıyla yazılmıştır. Lahit etrafındaki duvarlar standart sazlık motifiyle süslenmiş.

Bilinir piramitler bunlarken birde tüm piramitlerin ortak gizemleri var ki gerçekten Mısır Piramitlerinin Gizemleri insanı hayrete düşürüyor.Mısır piramitlerinin gizemleri nelerdir?​

Mısır piramitlerinin gizemi oldukça fazla. Gerek matematiksel gerekse de astronomi ve astroloji anlamında birçok ilginçliği var. Bizler en ilgi çekenlerine değindik;
 • Piramitlerin gizemini incelemek için çalışmalar yapan ilk bilim insanları, mumyalardaki radyoaktif maddeler nedeniyle kansere yakalanıp ölmüşler. Bu rakam tam 12 kişiden oluşuyor.
 • Piramitler mevsimlerle ters ilerliyor. Yaz iç kısmı oldukça soğukken, kışın şaşılacak derecede sıcak.
 • Piramitlerin içine yılda yalnızca 2 kez güneş giriyor. Güneş girdiği günler de kişinin adına yapılan piramit sahibinin doğduğu ve tahta çıktığı günlerden oluşuyor.
 • Halen anlaşılamayan nedenlerden dolayı piramitlerin içinde ultra sound, sonar, radar gibi elektronik cihazlar çalışmıyor.
 • Oldukça kirli bir suyu piramidin içine koyup birkaç gün bekleyin, tertemiz geri alırsınız. Hatta 5 gün bekledikten sonra yüz losyonuna dönüşüyor. Eğer süt bırakırsanız bozulmadan belirli bir süre bekliyor, daha sonra da kendi kendine yoğurda dönüştürüyor.
 • Çöp kutularındaki yemeklerin artıkları herhangi bir koku yapmadan direkt mumyalaşıyorlar.
 • Eğer vücudunuzda kesik, yanık, yaralanma gibi durumlar varsa piramidin içinde iyileşme süreniz daha da hızlanıyor. Keza, bitkilerde de aynı durum söz konusu. Hızlı bir şekilde büyüyorlar.
 • Piramitlerin bir kısmı keşfedilip tarihteki yerini alsa da bir kısmının bazı odalarında ne olduğunu bilen kimse yok. Araştırmak isteyenlerin birçoğu ya kayboldu ya da aynı yerde döndü durdu… Fakat kimse öğrenemedi.
Sonuç olarak aktarmaya çalıştığımız Mısır piramidi hakkındaki bilgiler araştırma sonucunda su yüzüne çıkarılabilmiş datalardan oluşuyor. Mısır piramitlerin isimleri ya da Mısır piramitlerinin içi kısmen belirlensen de eminiz ki uzun yıllar gizemini korumaya devam edecek.

Uzmanlar yapımındaki işçilerin olağanüstü bir çabalarıyla yaptığı bu piramitlerin matematiksel istatistikle 644 yılda bitireceğini düşündüğü bu tarihi yapıtların, 20-30 nasıl tamamlandığını bile henüz hesaplayamadılar.
 

Hannibal

Üye
Yeni üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
Gitmeyi, görmeyi en çok istediğim yerlerden biri de burası.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.961
Tepkiler
3.525
Orijinal haliyle görmeyi çok isterdim, düşünsenize bembeyazmış ve tam tepesi altınmış, müthiş büyüleyici bir görüntü.
 

Tatar

Moderatör
Moderatör
Kayıt tarihi
27 Mart 2021
Mesaj
1.540
Tepkiler
1.932
Meksika piramitleride görülmesi değer güneş ve ay pramitleri ölüm yolu jaguar kafesleri.Piramitlere en güçlü gençlerin çıkıp kalbini krala bağışlayıp kral kanı içip ruhlarının krala geçtiğini inanirlarmis. Yerli rehberlerin anlattıklarindan sadece birisiydi.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.961
Tepkiler
3.525
Birebir olarak Orion takım yıldızının dizilişinde yapılmış, hiç duymadığım yeni bir özelliğini öğrenmiştim fakat şimdi unuttum o da çok enteresan bir şeydi.
 
Top