Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42150
mesaj

Vizkos Nedir?

New York Mezarlığı

Hamlet
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
2.117
Tepkiler
2.240
Konuyu Başlatan
[SIZE= 16px]Vizkos Nedir?[/SIZE]


1836=97.jpg

[SIZE= 15px]Viskoz Nedir?[/SIZE]
İngilizce "Viscose" olan viskoz ipliğin hammadesi kayın ağacıdır. Türkiye, Avrupa, Asya, Japonya ve Amerika'da doğal olarak yetişir. Ülkemizde genellikle Ege, Karadeniz, ve Marmara bölgelerinde görülmektedir. Dünya genelinde bilinen 10 çeşit kayın ağacı çeşidi mevcuttur. Bir kayın ağacının yaklaşık ömrü 700 yıl kadar olup, boyları 40 metreyi bulabilir.

Viskoz aynı pamuk gibi selülözden oluşur. Bu ipliklerden örülmüş kumaşa ise viskoz kumaş denir. Selüloz esaslı rejenere lifler içinde en önemlisi ve en çok kullanıma sahip olan liftir. Viskon üretimi sürecinde akışkan hale gelen selülozun yapısında, neredeyse hiç kimyasal değişiklik olmaz. Bu özellikleriyle viskonun yapısı pamukla yüksek benzerlik gösterir.

Viskonun nem alma özelliği, pamuktan daha yüksektir. Normal koşullarda %11-14 oranında rutubet toplamakta, ve şişme özelliği yüksek olduğundan %80-120’ye kadar su emebilmektedir. Viskon, pamuktan çok daha yüksek olan nem alma özelliğinden dolayı boyanmaya ve baskıya çok elverişlidir. Ayrıca viskon renklerin daha parlak görünmesini sağlar.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.771
Tepkiler
5.337
Kazaklarda çok hoş bir dokusu oluyor. Çok yumuşak, sevdiğim iplik türlerinden.
 

joker

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
113
Tepkiler
5
inanılmaz güzel bir bilgi, aldığın kumaşın yeri viskon ise resmen bayılıyorum. Yazın giymelere doyamadığım kıyafetim oluyor, nasıl bir ferahlık sağlıyor insana anlatamam. ürün içeriği olarak özellikle yazın viskon oranı yüksek kumaşları seçmeniz tavsiyemdir. hem ferah, hem de dökümlü havası ile şahane şekilde kıyafeti taşımanızı da sağlıyor.
 
Top