Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42133
mesaj

Sosyal Medya ve Depresyon

beyaz tavşan

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
4 Nisan 2021
Mesaj
194
Tepkiler
24
Konuyu Başlatan
Yapılan son araştırmalara göre, sosyal medya kullanımını artıran genç yetişkinlerin altı ay içinde depresyona yakalanma olasılıkları önemli ölçüde daha yüksek. Başka bir deyişle, sosyal medya ve depresyon ilişkisi, pandemi döneminde sandığımızdan çok daha yükseldi.

Günde 120 dakikadan daha az sosyal medya kullanan katılımcılarla karşılaştırıldığında, örneğin günde 300 dakikadan fazla kullanan genç yetişkinlerin altı ay içinde 2,8 kat daha fazla depresyona girme olasılığı saptandı.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
American Journal of Preventive Medicine'in Şubat 2021 sayısı için planlanan ve 10 Aralık'ta çevrimiçi olarak yayınlanacak olan çalışma, zaman içinde sosyal medya bağımlılığı ve depresyon arasında bir bağlantı olduğunu gösteren ilk büyük, ulusal çalışma.

Primack, "Bu alandaki önceki çalışmaların çoğu bizi tavuk ve yumurta sorusuyla baş başa bıraktı," dedi. "Diğer büyük çalışmalardan depresyon ve sosyal medya kullanımının birlikte olma eğiliminde olduğunu biliyoruz, ancak hangisinin önce geldiğini anlamak zor. Bu yeni çalışma, bu sorulara ışık tutuyor, çünkü yüksek başlangıç sosyal medya kullanımı depresyon oranlarının artmasına neden oluyor. Ancak, depresyon başladıktan sonra sosyal medya psikolojik etkileri süreçte bir değişikliğe neden olmadı.

2018'de, Primack ve Pittsburgh Üniversitesi'ndeki meslektaşları, 18 ila 30 yaşları arasında 1000'den fazla ABD'li yetişkinden örnek aldılar. Onaylanmış dokuz maddelik Hasta Sağlığı Anketi'ni kullanarak depresyonu ölçtüler ve katılımcılara, Facebook, Twitter, Reddit, Instagram ve SnapChat deneyimleri soruldu. Analizleri yaş, cinsiyet, ırk, eğitim, gelir ve istihdam gibi demografik faktörler için kontrol edildi.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Pittsburgh Üniversitesi'nde psikiyatri profesörü yardımcısı ve çalışmanın ortak yazarı Dr. Cesar Escobar-Viera, "Bu bulguların bir nedeni, sosyal medyanın çok fazla zaman alması olabilir" dedi. "Sosyal medyada fazla zaman geçirmek, daha önemli kişisel ilişkiler kurmanın, kişisel veya profesyonel hedeflere ulaşmanın ve hatta sadece değerli düşünme anlarına sahip olmanın yerini alabilir."

Yazarlar, sosyal karşılaştırmanın da bu bulguların altında yatabileceğini öne sürüyorlar.

Pittsburgh Üniversitesi'nde tıp profesörü yardımcısı ve çalışmanın ortak yazarı Jaime Sidani, "Sosyal medya genellikle olumlu örnekleri öne çıkarıp onları hayatın normali gibi gösteriyor" dedi. "Bu, yaşamda kimlik gelişimi ile ilgili kritik dönemeçlerde olan ve maruz kaldıkları imkansız idealleri gerçekleştiremeyeceklerini düşünen genç yetişkinler için özellikle zor olabilir."

Bulgular, depresyonun yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü tarafından engelliliğin önde gelen küresel nedeni olarak ilan edildiği ve diğer tüm ruhsal bozukluklardan daha fazla engelli olarak geçirilen yaşam süresini açıkladığı düşünüldüğünde özellikle önemlidir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Primack, "Bu bulguların COVID-19 çağında dikkate alınması özellikle önemlidir" dedi. "Artık kişisel olarak sosyal olarak bağlantı kurmak daha zor olduğuna göre, hepimiz sosyal medya gibi daha fazla teknoloji kullanıyoruz. Bu teknolojilerin kesinlikle değerli olabileceğini düşünmeme rağmen, insanları hangi teknoloji deneyimlerinin kendileri için gerçekten yararlı olduğunu düşünmeye teşvik ediyorum. Aynı zamanda, hangilerinin kendilerini içi boşalmış olarak hissettirdiklerini de düşünmeliler." Pandemi süreci ve ruh sağlığı, hepimiz için önemli bir konudur.

Increased social media use linked to developing depression başlıklı yazıdan tercüme edilmiştir.
 
Top