Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42150
mesaj

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Adet düzensizliği farklı nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Ara kanamalarının sebebi yumurtlama sırasında hormonlardaki düşüş olabilir. Bu düşüşe bağlı olarak da rahmin içindeki “endometrium dokusu” hormon desteğini kaybederek, leke şeklindeki kanamalara neden olabilir. Hastalar bu ara kanamalardan rahatsız olmaya başladıysa hemen doktora görünmesi gerekir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Adet düzensizliği hormon sebebinden kaynaklanıyor ise; hastanın kanaması ağrılı ve şiddetli geçiyorsa bununla ilgili tıbbi yardım alması gerekmektedir.

Adet düzensizliğine ve aynı zamanda düzensiz kanamalara neden olan bazı durumlarsa aşağıdaki gibidir:

 • Adenomyozis. (endometirial dokunun kalınlaşması)
  Enfeksiyonel durumlar.
  Överler ve rahmin habis kitleleri.
  Yumurtlamaya bağlı sorunlar veya yumurtlama eksikliği.
  Miyom, kist veya polipler
  Kullanılan hormonal haplar.
  Östrojen hormonu kaynaklı ya da farklı hormonal bozukluklar.
Belirtileri
Adet kanamalarının normalde 2 - 7 gün arasında sürdüğü bilinir. Bununla beraber, reglin başlangıcından sonraki reglin başlangıcına kadar sürecin ise 21 ile 35 gün arasında olması beklenir.

2119=150.jpg

Bu sürelerin dışındaki sürelerde olan adet döngüsüne ise adet düzensizliği denilmektedir. Yeni adet görülmeye başlandığı gençlik döneminde ve menopoza yaklaşılan dönemde oluşan hormon düzenlemeleri esnasında da adet düzensizliği normal görülebilir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Bu durumların hepsi kontrol edildikten sonra normal olmayan durumlar tedavi edilip, düzenlenebilir.
Adet Düzensizliğinin Başlıca Belirtileri

 • Bir adet döngüsünün (başlangıcından sonraki reglin başlangıcına kadar) 21 günden daha kısa, 35 günden daha az olması.
  Şiddetli kanamanın olması.
  Kramp, ağrı ya da kusmanın olması.
  Baş dönmesinin olması.
  Reglin 2 günden daha az ya da en fazla 7 gün sürmesi gibi.
  Sürekli yorgunluk hissedilmesi.
  Kansızlık olması.
  Sık sık adet görmek ya da uzun süre hiç adet görmemek gibi belirtileri vardır.
Tedavi Yöntemleri
Adet düzensizliği tek başına bir hastalık değildir. Genelde diğer hastalıkların önemli bulgusu olarak ortaya çıkar. Bu sebeple adet düzensizliğinin tedavisinde buna yol açan tıbbi durumların giderilmesi ya da düzenlenmesi gerekir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Adet düzensizliği horman bozukluğundan ortaya çıkarsa hastaya hormon düzenleyen ilaçlar verilir.

Eğer sebebi polip gibi bir hastalıksa histereskopi denilen alet ile rahmin içi incelenir. Gerekli görülürse patolojik bölge alınıp temizlenir.

Farklı kanama sebeplerinin arasında miyomlar bulunmaktadır. Miyomlar rahmin içinde bulunan iyi huylu urlardır. Bu huylar belirti vermez genelde. Ancak bazı hastalarda rahmin iç dokusuna baskı yapıp kanamaya sebep olur. Şiddetli kanamaya neden olan miyomlarsa hastanın yaşına ve çocuk sahibi olmasına göre sadece miyomların alınması ya da nadir olarak rahmin tamamının alınması şeklinde tedavi edilmektedir.

Aşırı kanaması olan ergenlerdeyse kanama pıhtılaşma bozuklukları dahil olarak bu kanamaya sebep olacak tüm durumlar araştırılmaktadır. Ardından bu kanama kontrol altına alınır, adet düzenleyen tedaviler verilerek hastanın adetini düzenli hale gelmesi sağlanmaktadır. Ergenlik döneminden erken ya da geç yaşta adetin görülmesi incelenmesi, durumuna göre tedavi edilmelidir.
 
Top