Nasıl Avize Almalıyım?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
804
Tepkiler
434
Bir ev tasarımının olmazsa olmaz tamamlayıcı parçalarından biri aydınlatmadır. Hatta tamamlayıcı parça olmaktan çıkıp başrolleri oynağı tasarımlar dahi söz konusudur. Bu noktada avize seçiminde karşımıza değerlendirilmesi gereken pek çok farklı nokta çıkıyor. Tasarım, tavan ile arasındaki mesafe, ışık rengi ve yoğunluğu, kullanılacağı mekan... Bu gibi hususlar dekorasyona göre ciddi farklılıklar göstermektedir.

Salona Nasıl Avize Almalıyım?
2122=154.jpg
Avize seçiminde en çok zorlanılan mekanlardan biri salondur. Dekorasyon ile bir bütün oluşturacak avize tasarımlarını bulmak her alışverişte mümkün olmamaktadır. Öncelikle tasarımda öne çıkarılmak istenen detay belirlenmelidir. Eğer buradaki tercih mobilyadan yana kullanılacaksa, avize mobilyanın önüne geçmeyecek sade çizgilere sahip modellerden tercih edilmelidir. Sade bir mobilya kullanılıp değişik aydınlatma tasarımlarıyla ön olana çıkmam isteyen kullanıcılar için ise tercih çok daha zorlayıcı olabilir.

Merdiven Boşluğu İçin Avize Seçimi
Çok katlı evlerde merdiven boşluğunda kullanılmak için oldukça şık avize tercihleri mevcuttur. Burada uzun sarkıtlı çok parçalı ve parçaların sarkma miktarları birbirinden farklı ürünlerin kullanılması, her katta aydınlatmanın yeterli ölçüde sağlanması için en doğru tercih olacaktır.

Mutfak İçin Avize Seçimi
2122=155.jpg
Mutfakta kullanılacak avize seçimi ise başlı başına önemli bir konudur. En doğru tercihin yapılabilmesi için mutfakta geçirilen sürede gün ışığı miktarının değerlendirilmesi gerekir. Eğer gün içinde yeterli şekilde gün ışığından faydalanma mümkün değilse tezgah üzerindeki dolapların altında led aydınlatma desteği kullanılabilir.

Mutfak avizesine gelinecek olursa burada en önemli nokta kolay temizlenebilir modellerin tercih edilmesidir. Hatta çoğunlukla ayrılabilen aksamlara sahip modellerin seçimi bu konuda en kullanışlı tercih olacaktır. Yemek masasının mutfakta tercih edildiği tasarımlarda ama üzerinde sarkıt avize kullanımı, kullanışlı olmasının yanı sıra oldukça modern ve şık bir görünüm kazandıracaktır.

Yatak Odası İçin Avize Seçimi
2122=156.jpg
Evin yüksek seviyede aydınlığa ihtiyaç duyulmadığı bu bölümünde tavana yapışık, sarkmayan avizelerin kullanımı en doğru tercih olacaktır. Hem ışığın homojen dağılımı hem de güvenlik açısında sağlıklı bir tasarım olacaktır. Bunun dışında aydınlatmanı başucu abajurları ile desteklenmesi oldukça şık bir görüntüye neden olacaktır. Tüm bunların dışında makyaj aynası etrafında ya da yakınlarında yüksek ışık miktarına sahip bölgesel aydınlatmalar bu bölüm için en kullanışlı tercih olacaktır.

Banyo İçin Avize Seçimi
2122=157.jpg
Avize kullanımı dışında banyoda ayna etrafı ışıklandırmanın çok moda olduğu yeni tasarımlarda sıkça görülmektedir. Bunların dışında kullanılan avize tasarımının, elektrik aksamını buhardan ve nemden koruyabiliyor olmasına dikkat edilmelidir. Tek bir tepe aydınlatmasının yanı sıra dekoratif aplik tercihi çok daha modern bir görünüme neden olacaktır.

Avizelerin Konumlandırılması
Odalarda avizenin konumlandırılması da oldukça önemlidir. Alçak tavanı evler için sarkıt avize, sıklıkla tercih edilmesi uygun bulunmayan bir çeşittir. Ancak tercih bu yönde kullanılmış ise avize altında orta sehpa ya da yemek masası kullanılarak bu tasarım hatası yok edilebilir.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.132
Tepkiler
3.739
Birkaç ay önce mutfak dolabının altına led ışık yaptım harika oldu, artık yemek yerken bile sadece onu açıyorum. neyse ki müteahhit mutfak tezgahının duvarına led için elektrik anahtarı koymuş, trafoyu da kablo çıkışı orada olduğu için mutfak evyesinin altındaki dolaba sabitledim büyük kolaylık oldu kablo, adaptör karmaşası falan yaşamamış oldum.
 
Top