Mübaşir Kimdir ve Ne İş Yapar?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
804
Tepkiler
434
Mübaşir, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde duruşmaya girecek olan tarafları çağıran kişidir. Aynı zamanda yargıcın emirlerini bildirir ve evraklarını getirip götürür. Yani mübaşir, Adalet Bakanlığı tarafından taşra ve merkez teşkilatından görevlendirilmek amacıyla atanan yargı personelidir. Mübaşir ne iş yapar sorusuna gelecek olursak, öncelikle duruşma esnasında sırası gelen tarafları ve tanıkları içeri çağırarak duruşma salonuna alır. Daha sonra onlara duracakları yeri gösterir ve taraflar mahkeme esnasında herhangi bir belge sunacaksa, bu belgeyi hâkime verir.

Duruşma disiplinini sağlamak amacıyla hakim tarafından verilen emirleri yerine getirmekle görevlidir. Mübaşir ne iş yapar sorusunun bir diğer cevabı, duruşmada bir söz söyleyecek kişinin sözünü ayakta söylemesi ve karar sırasında salonda bulunmakta olan herkesin de ayağa kalkması gerektiği yönünde uyarı verir.

Bunların yanında taraflara duruşmanın ertelendiği tarihi bildiren bir kâğıt yazıp vermek de mübaşirin görevleri arasındadır. Mahkeme başkanı veya hâkimin uygun görmesi halinde yazı işleri müdürünün denetimi altında kalem işlerinde çalışmak. Mübaşir ne iş yapar sorusunun başka bir yanıtı da mahkeme tarafından yazılan yazıları zimmet defterine kaydederek ilgili yere teslim etmek. Mahkemeye ait olan posta ve tebligat evrakını listesi ile postaneye teslim etmek de mübaşirin görevlerindendir.

Ayrıca duruşmanın gizli yapılması halinde mahkeme salonunu boşaltır ve duruşmanın gizli yapıldığını bildiren bir levhayı kapıya asar. Mübaşir, günlük duruşma listesini görünür bir yere asmakla da yükümlüdür.

Daire işleri ve yazı işleri müdürünün vermiş olduğu görevleri de yerine getirmekle yükümlü olan mübaşir, arşivde bulunan dosyalarını düzenini sağlamak ve arşivde bulunan dosyalarla ilgili giriş çıkış işlemlerini kontrol etmekle de yükümlüdür.

Mübaşir ne iş yapar sorusunun cevabı burada bitmiyor, mübaşir duruşma gününden önce zabıt katibince hazırlanan duruşma dosyalarını daire başkanı, üye veya Cumhuriyet savcısına götürmekle yükümlüdür. Fiziki olarak ona sunulan evrakı tarayarak b u tarama işlemini tamamladıktan sonra kısa bir süre içinde evrakı dosyasına düzenli bir şekilde yerleştirmek de mübaşir ne iş yapar sorumuzun cevaplarından biridir.

Nasıl Mübaşir Olunur?​

Mübaşir alımı için öncelikle mübaşir kimdir, mübaşir ne iş yapar gibi sorulara cevap verdikten sonra şimdi de nasıl mübaşir oluruz, mübaşir olma şartları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz. İlk olarak mübaşir olmak isteyen kişilerin lise ve dengi okullardan mezun olmuş olması gerekmektedir.

Bu mezuniyet şartına uygun olan kişiler, yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek en az 70 puan almalıdırlar ancak bu mübaşir olmak için yeterli değildir. Bu puanı aldıktan sonra Adalet Bakanlığınca yapılan sözlü mülakata girerek bu mülakattan da başarılı bir şekilde geçtikten sonra mübaşir olarak işe başlamaları mümkündür. Bir dipnot geçmek gerekirse, mübaşir olmak isteyenler için herhangi bir kurs veya sertifika programı yoktur.

Her geçen gün daha çok ilgi çeken ve mübaşir ne iş yapar sorusunun cevapları sayesinde gördüğümüz kadarıyla duruşmalarda da mühim sorumlulukları olan mübaşirlerin alım ilanı ne zaman ve hangi tarihte açıklanır ona bakalım. Mübaşir alım ilanları yıl özelinde değişiklik gösterir. Bu nedenle resmi makamlarca yapılacak olan açıklamaları ve remi sayfaları takip etmek oldukça önemlidir.

Mübaşir alım şartları da kanun ve yönetmeliklerin öngördüğü şekilde belirlenir. Alım ilanı ile birlikte istenilen kriterler ve alınacak kişi sayısı da belirtilir. Bu adımlardan sonra kadroya başvuran adayların belirtilen şartları yerine getirmesi ve kriterler uygun olması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak aranan şartlardan bir tanesidir.

Alım ilanında belirtilen şartlardan bir tanesi de alım yapılacak yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmaktır. Ayrıca mübaşir olacak kişi, 657 sayılı kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılmış olan suçlardan mahkûm olmamalıdır. Kişinin yine kanunun 657 sayılı maddesinin 53’üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olacak akıl hastalığı bulunmamalıdır.

Bunlar mübaşir alım şartları arasında yer alır. Askerliğini yapmış olmak veya henüz askerlik çağına gelmemiş olmak gibi birkaç şartı daha vardır. Mübaşir ne iş yapar ve kimdir, mübaşir nasıl olunur gibi sorulara günümüzün merak edilen ve ilgi çeken mesleklerinden birini biraz daha tanıtabilmek adına cevap verdik.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top