Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41766
mesaj

Nasıl Kaymakam Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Kaymakamlık, pek çok insanın gerek toplumdaki konumu gerek saygın bir meslek oluşu gerekse de çalışma koşullarının çok iyi olmasından dolayı hayallerinde yer alan mesleklerden biridir. Nasıl kaymakam olunur sorusunu iki farklı şekilde ele almak gerekse de biz günümüzü ele almalıyız.

Günümüzde, eskiye oranla kaymakam olma şartları daha da geniş kapsamlı bir şekilde esnetilerek üniversite mezunu olan genç adayların hayallerine giden yoldaki engellerin çoğu kaldırılmış oldu. Ancak elbette bu üniversiteden mezun oldum, kaymakam olabilirim demek değildir. Öncelikle üniversitelerdeki belli başlı bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir.Üniversitelerin işletme, iktisat, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ve genişletilen şartlara göre sosyoloji, halkla ilişkiler ve psikoloji bölümlerinden mezun olarak kaymakam olma yolunda ilerlemeniz mümkündür. Burada şunu belirtmek gerekir, bu bölümlerden mezuniyetiniz olmasa da yüksek lisans tezinizi bu bölümlerin birinde tamamlamış olsanız da kaymakam olabilirsiniz.

Kaymakamın Görevleri Nelerdir?​

Kaymakam olmanın şartları nelerdir diye soranların çoğu kaymakamın asli vazifelerini tam anlamıyla bilmemektedir. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak elzemdir. İşte kaymakamın görevleri nelerdir sorusunun cevabı:
 • Görevli olduğu ilçenin kanun, tüzük ve yönetmeliklerini ilan eder. Bu kanun ve yönetmeliklerin doğru yürütülmesi asli sorumluluk alanlarındandır.
 • Valiliğin verdiği emir ve talimatları yerine getirir.
 • Devlet dairelerinin denetlenmesi, devlet müesseselerinin denetlenmesi, köy idareleri, belediye ve özel idareleri denetlemesini sağlar.
 • Kolluk birimlerinde bireysel kararlar alma yetkisine hatta uygulama yetkisine sahiptir. Denetimleri esnasında görevden alma gibi yaptırımlar uygulayabilir.
 • Resmi ziyaretlerin kabulünün yanı sıra, törenlerde başkanlık sıfatını üstlenir.
 • Halkın sorunlarıyla ilgilenir, ihtiyaçlarının temin edilmesi hakkında gerekli düzenlemelerin yapılarak bu ihtiyaçların giderilmesini sağlar.
 • İlçe içerisinde şikayet makamı konumundadır. İlçeyi kim yönetir sorusunun cevabı, kaymakamdır. Kendisine bağlı olan tüm kurum ve kuruluşlara yapılacak şikayetleri kabul etmekle görevlidir.


Kaymakam Olma Şartları​

Kaymakam nasıl olunur şartları yasalarla belirlenmiştir. Öncelikle ilk paragrafta belirttiğimiz gibi üniversitelerin sosyoloji, işletme, iktisat, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, halkla ilişkiler ve psikoloji bölümlerinin birinden mezun olmak ya da bu bölümlerden herhangi birinde yüksek lisans tezinin tamamlamış olmak ön şartlardandır.

Genellikle Eylül aylarının ilk haftalarında İçişleri Bakanlığı, Kaymakamlık yazılı ve sözlü sınavlarını yapar. İçişleri Bakanlığı’nın web sitesinde Kaymakamlık için kaç adayın alınacağı, şartlar ve söz konusu sınavın tarihleri yayınlanmaktadır. Eğer kaymakamlık yazılı ve sözlü sınavlarına katılmak, kaymakam olmak istiyorsanız İçişleri Bakanlığı’nın web sayfasını Haziran-Temmuz aylarından itibaren sıkı takip etmelisiniz.Kaymakam Nasıl Olunur?​

Pek çok üniversite mezunu gencin hayalini süsleyen kaymakamlık mesleğini icra edene kadar zorlu yollardan geçmek gerekmektedir. Nasıl kaymakam olunur sorusunun cevabını gören pek çok genç bu isteğinden vazgeçiyor olsa da siz hayalleriniz için elinizden geleni yapmalısınız. Kaymakam olma isteğinizde kararlıysanız işte sizler için kaymakam olmanın şartları:
 • Sosyoloji, İşletme, İktisat, Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisadi Ve İdari Bilimler Fakülteleri, Halkla İlişkiler Ve Psikoloji bölümlerinin birinden mezun olmak. Eğer yurtdışındaki bir üniversiteden mezun olmuşsanız YÖK tarafından denkliğinin kabul edilmesi gerekir.
 • Kaymakamlık yazılı ve sözlü için belirlenen sınav tarihleri itibariyle 35 yaşını geçmemiş olmanız gerekmektedir.
 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 48. Maddesinde yer alan şartları sağlıyor olmanız gerekir.
 • Kaymakamlık yazılı sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. ÖSYM’nin düzenlediği Kaymakamlık yazılı sınavından en az 70 puan alan adaylar sözlü sınava çağırılmaktadır. Sözlü sınava hak kazanabilmeniz için ÖSYM’nin düzenlediği yazılı sınavdan minimum 70 puan almalısınız.
 • Yazılı sınavdan sonra eğer 70 üstü puan aldıysanız sözlü sınava çağırılırsınız. Yazılı sınavı geçtikten sonra kaymakam olduğunuz henüz söylenemez, kaymakam olabilmek için sözlü sınavı da geçmiş olmanız gerekir.
 • Yazılı ve sözlü sınavları başarıyla tamamlayan adayla, kaymakam adaylığı, staj, kura ve atama gibi süreçlerden geçmektedir.

Kaymakam Adaylığı Sınavı​

KPSSP37 puan türünden geçer puanı alan adaylar ÖSYM tarafından yapılan “Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı” adındaki sınava girerler. Bu sınavın içeriği çoktan seçmeli 100 sorudan oluşmaktadır. Sınav içerisinde genel yetenek ve genel kültür ayrıca 36 soruluk alan bilgisi testinden sorumlu olursunuz. ÖSYM’nin yaptığı kaymakam adaylığı giriş sınavında adaylara tanınan süre toplamda 150 dakikadır.

Nasıl kaymakam olunur sorusunun yanıtını arayanlar için hemen belirtelim ki adaylar söz konusu bu sınavı geçmeden sözlü sınava çağırılmazlar.

Kaymakam Nereyi Yönetir?​

Kaymakam, yasalarımıza göre ilçeleri yönetir.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top