Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42150
mesaj

Ethereum (ETH) Nedir? Ethereum Geleceği 2022

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Konuyu Başlatan
Ethereum coin, blockchain üzerine inşa edilmiş, topluluğu tarafından yürütülen, ether (ETH) kripto para birimi ile merkezsiz işlemler gerçekleştiren dijital bir ağ, bir kripto para birimidir. Bitcoin üzerinde yaşanan aksaklıklara çözüm bulmak amacı ile 2013 yılında yazılımcı Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir.

2014 yılında gereken fon için yatırım toplanmasının ardından, 30 Temmuz 2015 tarihinde Ethereum kendi ağı üzerinde yürürlüğe girmiştir. Piyasaya giriş arzı 72 milyon adettir. Proof of Work esasına dayanarak çalışır. Kripto para borsalarında ikinci sıranın sahibidir. Aynı zaman Defi ve Dapp’ler için en fazla tercih edilen altyapıdır.Ethereum’u diğer kripto paralardan ayıran pek çok özellik bulunmaktadır. Makalemizde ETH’nin özelliklerini farklı başlıklar altında inceleyeceğiz. Öncelikli olarak Ethereum’u daha detaylı inceleyelim.

2334=177.jpg

Ethereum ne işe yarar?​

Ethereum gündelik para transferleri veya merkezsiz uygulamalar, marketler veya kontratlar yaratmak için kullanılabilir. Ethereum üzerinde akıllı kontratlar sayesinde farklı alanlarda projeler geliştirebilirsiniz. Akıllı kontratlar, belirlenen miktarda girdinin sağlanması halinde işlemeye başlayan kod parçacıklarıdır. Böylelikle ağ üzerinde hiçbir otoriteye ihtiyaç duyulmadan mekanizmalar ve sistemler kurulabilir.

Bunlara ek olarak Ethereum, Bitcoin’ göre daha hızlı transfer işlemleri gerçekleştirebilen teknik işleyişe sahiptir. Kripto paraların ilk örneği olan Bitcoin’e farklı yaklaşımlar ile çözüm getirmeyi başarmıştır.

Bu farklılıklar ise şu şekilde;Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?​

  • Ethereum bloklarının süresi 14-15 saniye arında tamamlanır. Bu süre Bitcoin için 10 dakika olarak belirlenmiştir.
  • Ethereum arzı ağ üzerindeki işlem hacmine göre değişmektedir yani belirli bir arzı bulunmamaktadır. Bitcoin her 4 yılda yarıya düşen ve 21 milyon adet olacak şekilde tasarlanmış arza sahiptir.
  • Ethereum PoW(İş Kanıtı) ile madencilik yapmaktadır. Gelecek 2.0 güncellemesi ile beraber PoS(Hisse Kanıtı) modeline geçilecektir. Bitcoin, PoW ile çalışmaktadır ve herhangi bir güncelleme ile değişime uğramayacaktır.
  • Ethereum “gas” olarak adlandırılan ücret karşılığında para transferi gerçekleştirir. Gas ücretleri ağın yoğunluğu ile doğru orantılı artar. Bitcoin ise gönderen kişinin hız kararına göre işlem ücreti almaktadır.
  • Ethereum saniyede 25 işlem gerçekleştirebilirken, Bitcoin 3 ile 7 arasında işlem gerçekleştirebilir.
Ethereum yorum olarak, Bitcoin’in pek çok eksik kaldığı kısma işleyişi ile çözüm bulduğunu söyleyebiliriz. Altcoinler yani alternatif kripto para birimleri blockchain alt yapısını kullanarak farklı sistemler inşa eden teknolojilerdir. Bu teknolojiler CPU,GPU veya ASIC gibi yüksek hesaplama yapabilen cihazlar ile güvende kalmaktadır.

Hesaplama işlemlerini üstlenenlere “Miner” Türkçe:”Madenci” ismi verilir. Madenciler blockchain ekosistemi için büyük işçilik üstlenirler ve motivasyon kaynakları verilen ödüllerdir.

Ethereum üzerinde madencilik ve nasıl yapılacağı ise şu şekilde;Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?​

Madenciler blockchain teknolojisinin İş kanıtı(Proof Of Stake) mekanizması için önemli göreve sahip donanım ve yazılım gereksinimleridir. Blockchain teknolojisinin güvenli olmasının nedeni ağ üzerindeki işlemlerin bloklar geline getirilerek, zincir şeklinde uç uca getirilmesi ile sağlanmaktadır. Bu şekilde dışarıdan her hangi bir saldırı halinde, sistemin yıkılması için tüm blokların değiştirilmesi gerekir. Bunun için astronomik miktarlarda işlemci gücüne ihtiyaç vardır.

İşte tam bu noktada madenciler blokların birbirlerine hash(KECCAK-256) algoritması ile bağlanması için gerek duyulan hesaplama işlemlerini üstlenir. Madenciler ödül olarak belirlenen ETH miktarını kazanır.

ETH Madenciliği Nasıl Yapılır?​

Madencilik için gerekli donanıma ve yazılıma sahip olmalısınız. Madencilik için yaygın olarak GPU(Ekran Kartı) kullanılmaktadır. Aynı zamanda madencilik için yüksek miktarda enerji gerekmektedir. Madencilik sektörü rekabet içerinde ilerleyen bir yapıya sahiptir. Ödülleri kazanmak isteyen minerlar, şifreyi en hızlı çözen madenci olmalılardır. Bu nedenle küçük madenciler” Ethereum Madencilik Havuzları” ‘na katılarak diğer madenciler ile beraber çalışabilirler.

Gerekli ekipmanlar ile birlikte Ethereum Madencilik Havuzlarına katılarak, sektöre giriş yapabilirisiniz. Havuzlara katılmak için gerekli programların internet üzerinden indirilmesi ve sistemlere kurulması gerekmektedir.

Ethereum Nasıl Satın Alınır?​

ETH’ye madencilik yapmak dışında satın alarak da sahip olabilirsiniz. Ethereum kripto para borsalarından satın alınabilir ve başka cüzdanlara aktarılabilir. Ayrıca, Metamask Ethereum blok zinciri üzerinde işlem yapmanızı sağlayan bir cüzdandır.

Ethereum’u güncel olarak listeleyen kripto para borsaları: Binance, Huobi Global, FTX ve BtcTurk.
 
Top