Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41728
mesaj

Binance Coin (BNB) Nedir? Binance coin geleceği 2022

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
230
Konuyu Başlatan
BNB, Binance Borsasının kullandığı yerel kripto para birimidir. 2017 yılında, Binance Borsası işlemlerine başlamadan 11 gün önce ön satışa sunulmuştur. ERC-20, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir. Toplam arzı 200 milyon adet olarak belirlenip, ilk 100 milyonu ICO’da (Ön Satış) satışa sunulmuştur. Fakat Ethereum ağı üzerinde yaşanan tıkanıklık ve yüksek transfer ücretleri ( Gas Fee/ Gas Ücreti, Transfer Komisyonu) BNB’i kendi ağını kurmak üzere harekete geçirmiştir.

1:1 oranda inşa edilen yeni Binance Chain ağı, 2019 yılının Nisan ayında yürürlüğe girmiştir. Sonrasında ise kendi ağı üzerinde işlemlerini yürütmeye başlamıştır. Ethereum ağı yeni blokzinciri ile beraber terk edilmiştir.Binance Coin diğer pek çok alternatif kripto para gibi ödeme aracı olarak kullanılabilir. Kendi borsası olan Binance üzerinde komisyon ödemek ve katılımcıların satın alabilecekleri bir değer olarak kullanılabilir. BNB aynı zamanda Merkezsiz Borsaları güçlendirmektedir.

BNB 2021 yılının ilk çeyreği ile beraber yıldızı parlayan kripto paralar arasındadır. Toplam marketin % 3,55’ine hakim olan BNB, market sıralamasında 3.sırayı almaktadır. Market hacmi 78,954,623,116.85 dolar, dolaşımdaki arzı 153.432.897 BNB, toplam arzı 169.432.897 BNB ve en fazla ulaşılacak arzı ise 170.532.785 BNB’dir.

2021 Nisan ayı ile beraber BNB 520 dolar seviyesinden işlem görmektedir. Yakın zamanda yaptığı en yüksek fiyatlanma 640 dolardır. Arkasında dünyanın en büyük borası Binance ile BNB yatırımcılarına güven veren ve uzun vadeli yatırım aracı olarak görülen bir kripto paradır.

BNB madenciliği ise şu şekilde yapılmaktadır:BNB Madenciliği Nasıl Yapılır?​

Bitcoin ve Ethereum’da olduğu gibi Binance Coin’de madencilik yapmanız mümkün değildir. BNB, güvenliği için Bizanslı konsensüs mekanizması(Bir tür saldırılara dayanıklı seçim mekanizması) kullansa da, ağ üzerindeki kayıtlar belirlenen doğrulayıcılar tarafından kayıt edilmektedir. Binance üzerinden staking havuzlarına katılarak farklı çiftler bıraktığınız teminat karşılığı pasif gelir elde edebilirsiniz.

Binance Coin (BNB) aynı zaman “Yakım” deden bir arz azaltma işlemi uygulamaktadır.

BNB Burn, BNB Yakma Nedir?​

Bir coinin yanması demek, o kripto paranın dolaşımdaki miktarının azaltılması anlamına gelir. Projeler, piyasada ki arzlarını azaltarak, paralarının değerlenmesini sağlar. Bu işlem yatırımcılara verilen bir sözdür. BNB, kendi ağına geçmeden önce Ethereum üzerinde yakma işlemini uygulamaya başlamıştır.

Projenin White Paper’ında da belirtildiği üzere her üç ayda bir kez, BNB, dolaşımdaki arzını azaltmak adına BNB yakma işlemi gerçekleştirmektedir. Yakma işlemi ön satış için üretilen 100,000,000 BNB’den sonra sonlandırılacaktır.Avantajları Nelerdir?​

Sahip olduğu hızlı işlem yeteneği ve yüksek kapasitesi aynı zamanda düşük ücret karşılığında gerçekleşmektedir. Pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcılar staking ve farming (PankcakeSwap) havuzlarına katılarak gelir elde edebilirler. Binance Coin’in desteği ile BNB, yatırımcısına güven veren bir kripto paradır. Bu nedenle yükselen bir trend içerisinde kazançlı bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Binance Coin (BNB) Nasıl Satın Alabilirim?​

Binance coin kripto para borsaları üzerinden satın alınabilir. Satın alınan coinler farklı cüzdanlar arasında aktarılabilir ve pasif gelir elde etmek için havuzlara teminat olarak bırakılabilir. Güncel olarak BNB FTX ve Binance gibi büyük kripto para borsalarında listelenmektedir.
 

Rick

Üye
Yeni üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Yaklaşık 9.000 çeşit coin ve taken var.
 

Rick

Üye
Yeni üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Çoğunluğunun içerisinde ponzi olanlar da var tabii ki...Token olanlar da var...Ama alt yapısı ve projesi sağlam olanlar da var...Token olanlar kendi alt tabanını kullanmayıp, alt tabanı kendisine ait olan alt coinlerle anlaşma yaparak kendi adlarına token çıkarttırıyorlar.Bunlar sağlam değil, belki bir ara değer kazanır, ancak sonrası sıkıntıdır.

Örneğin ONT yapay zeka projesidir,
Örneğin XLM stellar, Ukrayna Merkez bankası ile anlaşma yaptı ve o bankaya coin çıkartacak,
Örneğin IOTA, arkasında Samsung, Cisco, Volkswagen, Deutsche Telekom, PwC, Fujitsu, Bosch ve Orange gibi olmak üzere 20 den fazla şirket var...
Örneğin, NEO, Çin'in Etherium'u,
Örneğin AWAX, Defi projesidir,
Örneğin DOT, TRX...v.b. coinler kendi alt tabanlarını, yazılımlarını kullanır...

Alt coinlerde DeFi projesi olanlar ( Blockchain teknolojisi ve yeni sistem, yeşil sistem) ve NFT (benzersiz) coinler önemli...

ERC 20 Eski ve ağır bir sistem artık ve fee ücretleri ile komisyon ücretleri hem yüksek, hem bir üst satırda söylediğim DeFi projesi olanlara göre daha yavaş.

Türkiye'de ise yerli diyebileceğimiz ve kendi blockchain alt tabanını kullanan bir tane var, o da DXC dir.9.000 Coin'in içerisinde kendi alt tabanını kullanan toplasanız 10 tane coin vardır, ki DXC de bunlardan biridir.
 

Rick

Üye
Yeni üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Ama o saydığım coinler " merkeziyetsiz "...Yani yasak gelirse para başka yere kaçar...Bunu herkes biliyor, bunu devletler de anlamaya başladı.Coin sektöründeki toplam hacim 2 Trilyon dolat civarı...İki ay önce bu 1,4 Trilyon dolar gibiydi...İki ayda 600 milyar dolar girdi sektöre, hem de manüpile edildiği halde....
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
993
Tepkiler
189
Riskli herşeyden uzak duruyorum. Zaten yeterince parasız kaldım, kazık yedim, faiz yedim.. daha fazlası bana fazla gelir :)
 
Top