Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Geleceği 2022

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
397
Tepkiler
238
Dogecoin bir kripto para birimidir. Fakat genel olarak modern finans araçlarına farklı bir yaklaşım ile çözüm bulmayı amaçlayan Bitcoin ve alternatiflerine nazaran kendisi “Meme” yani şaka üzerine tasarlanmış bir kripto para birimi, bir coindir. İnternet üzerinde farklı sosyal medya kanallarında görsel tasarımlar ve yaratıcı fotoğraflar ile mizah üretilen, logo olarak kendisine Shiba Inu(Bir köpek Cinsi) seçmiş, açık kaynak kodlu ve şaka amacı güden bir kripto para birimidir.

DOGEcoin kripto para, sınırsız arza sahip ve ödeme aracı olmaktan ziyade kripto piyasasında neşeli bir tutum tarafında olmayı tercih eden bir felsefeye sahiptir. 2020 sonları ve 2021 başlarına doğru gelişen GameStop ve Elon Musk’un Dogecoin desteği ile farklı bir amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır.Tesla’nın CEO’su ve dünyanın en zengin ismi olarak bilenen Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı Dogecoin paylaşımları ile kripto paranın değerinin katlanmasına yardımcı olmuştur. Güncel olarak DOGE, aldığı spekülatif destek ile beraber belirli destek bölgelerinde kendini koruyabilmektedir.

Şişen fiyat belirli bir noktada patlayıp dip seviyelere çekilmemiştir. Musk’ın paylaşımları ile beraber özellikle büyük pay sahibi Z kuşağı, Dogecoin ile farklı bir bağ içerisinde belirli fiyat hedeflerini beklemektedir.

DOGE ile ilgili yapılan mizaha şahit olmak için başta Reddit olmak üzere popüler sosyal medya mecralarını takip edebilirsiniz. Güncel paylaşımlar ile topluluk ve yatırımcılar canlı tutulmaktadır. Bu özelliği ile DOGE, “Meme Coin” olarak anılır. Onu ayakta tutan en büyük etken yaratıcı topluluğu ve farklı amaçlar için destekleyen iş insanları, sanatçılardan tarafından gelen desteklerdir.Peki, Dogecoin herhangi bir amaca hizmet etmiyor mu? Tabi ki ediyor. DOGE ile madencilik yapabilir ve para transfer edebilirsiniz. Ayrıca mekanik olarak belirgin küçük farklılıklara da sahiptir. Bir şaka projesi olarak bilinen Dogecoin’i daha iyi anlamaya kurucundan başlayalım.

Dogecoin Kim Tarafından Kurulmuştur?​

Açık kaynak kodlu dijital varlık olan DOGE, Portland’lı Billy Markus ve Avustralya Sidney’li Oregan ve Jackson Palmer tarafından, Litecoin blockchain’inin üzerinden ayrılarak kurulmuştur. Kurucuları baştan beri projelerini eğlence ve Bitcoin gibi kabul görmüş kripto paralara nazaran daha hafif ağırlığa sahip bir değer olarak görmüşlerdir. Elon Musk’un sosyal medya paylaşımları ile projenin yol haritası ve amaçları tamamen değişmiş ve de güç kazanmıştır.

Dogecoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?​

Dogecoin geleceği için konuşursak, Bitcoin gibi alışılagelmiş Proof of Work(iş Kanıtı) protokollerinden birkaç yönden ayrılmaktadır. Öncelikli olarak ilk farklılık kullanılan Scrypt teknolojinden başlar. DOGE aynı zamanda 1 dakikalık blok oluşum süresine sahiptir ve sınırsız arzı vardır.Arz miktarının sınırsız olması demek, Bitcoin için 21 milyon olan arz, madencilere dağıtılarak tamamlandıktan sonra dolaşımda sadece 21 milyon adet BTC olacağı anlamına gelmektedir. Bu sayede kısıtlanan arzla enflasyonun önüne geçebilmek adına bir adım atılmıştır. Dogecoin yorumlar arasında sıkça söylendiği gibi, DOGE madencilerini sonsuza kadar ödüllendirecek arza sahiptir.

DOGE madenciği için gerekli ekipmanlar ile beraber madencilik havuzlarına katılarak, madencilik yapabilirsiniz. Windows, Mac ve Linux gibi işletim sistemlerinde GPU(Ekran Kartı) donanımları ile madencilik yapılabilmektedir. 2014 yılı itibari ile Dogecoin ve Litecoin madencilik süreçleri birleşmiştir.

DOGE Nasıl ve Nereden Satın Alınır?​

Doge kripto para borsalarından satın alına bilir ve satılabilir. Aynı zamanda farklı cüzdanlar üzerine de aktarılabilir. Güncel olarak Binance, FTC, BtcTurk ve farklı kripto para borsalarında listelenmektedir. DOGE’un güncel fiyatı 0,3778 bandından işlem görürken, 30.335.113.507 hacme sahiptir.
 

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
397
Tepkiler
238
Dün gece Elon Musk, Saturday Night Live programına çıkıp Dogecoin ile ilgili bir skeç yapıyor ve bu skeç sırasında Dogecoin'in değeri aşırı derecede düşüyor. Daha sonra program bitiyor ve tekrar eski yerine geliyor. Elon Musk DOGE konusunda çok ciddi ve kafaya takmış gözüküyor.
 
Top