Ripple (XRP) Nedir? Ripple Coin Geleceği 2022

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
397
Tepkiler
238
Ripple coin diğer kripto paralardan farklı olarak daha merkezi ve bankacılık sektörü ile yakın ilişki içerisinde olan kripto para birimidir. Borsada ilk 5 varlık arasında yerini alan XRP’yi tanımadan önce XRP, Ripple ve RippleNet isimlerinin anlamlarını anlamalıyız. Öncelikli olarak XRP, RippleNet platformu üzerinde yürütülen dijital varlık transferleri ve ödeme yöntemleri için kullanılan para birimidir.

Ağ, dağıtık defter teknoloji için XRP Ledger(Defter) kullanarak, kendi teknolojisi ile öne çıkmaktadır. RippleNet ise Ripple şirketi tarafından yönetilen ve yürütülen platformdur. XRP ‘nin dağıtık defter teknolojisi açık kaynak kodludur ve blockchain tabanlı değildir, bunun yerine kendi veri tabanında bulunan dağıtık defter teknolojisi üzerinde çalışır.RippleNet platformu, diğer alternatif kripto paralara göre çok hızlı ve anında işlem gerçekleştirmeyi hedefler. Aynı zamanda küresel ölçekte hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle günümüzde yaygın olarak bankacılık sektörü ile yakın ilişkiler kurmaktadır ve deniz aşırı transferler için sık tercih edilir. Sağladığı düşük komisyon ücreti ve hızlı transfer yeteneği ile diğer digital varlık transferi şirketlerine nazaran daha kullanışlı bir altyapıdır.

Şirket ve altyapısı diğer kripto paralardan işleyiş bakımından keskin bir şekilde ayrılmaktadır. Lider kripto para Bitcoin’in merkezsiz ve sınırlı arz özellikleri Ripple için geçerli değildir. Şirketin temek amacı gün içerisinde ihtiyaç duyulan anlık para transferlerine çözüm bulabilmek ve uygun fiyatlar ile karşılayabilmektir. Bu nedenle PoW(İş Kanıtı) gibi işlenmesi zaman ve enerji gerektiren sistemlere başvurmaz. Kayıtlar dağıtık bir şekilde tutulur fakat Bitcoin’in sahip olduğu merkezsiz anlayışa sahip değildir.

2379=179.jpg

Ripple Ödeme Yöntemi Ne Zaman Kuruldu?​

Ödeme yöntemi olarak Ripple ilk olarak 2004 yılında Ryan Fugger tarafından ortaya atılmıştır. Sonrasında Jed McCaleb ve Chris Larson 2012 yılında projeyi devir alırlar. Proje o zamanlar OpenCoin olarak inşa edilmeye başlanıyordu. Ardından geçen süreç içerisinde ba<nkacılık sektörü ile yakın ilişkiler kurularak, Ripple daha kurumsal bir şekil aldı.

Günümüzde ise kayıtsız gayrimenkul suçlamaları ile SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) tarafından 2021 yılı içerisinde dava süreci yaşanmıştır. Süreç Nisan ayı itibarı ile görüşme sürecindedir.XRP Nasıl Çalışır?​

XRP, Ripple tarafından hızlı transferle olanak sağlanması adına çıkarılmıştır. Aynı zamanda ucuz ve ölçeklenebilir olmayı hedefler. Diğer alternatifleri dijital ödeme yöntemleri ve SWIFT, XRP’a göre daha maliyetli kalmaktadır.

RippleNet’in işlemlerinin kayıt edildiği defter, “XRP Community” topluluğu tarafından tutulmaktadır. XRP’nin defter üzerindeki işlem kayıtları kabaca 3-5 saniye arasında gerçekleşmektedir yada her ne zaman ağın üzerindeki doğrulayıcılar, her iki taraf içinde XRP transferi yeterli görüş birliğine vardıkları zaman işlemler gerçekleştirilmektedir.

XRP Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?​

XRP madenciliğe ihtiyaç duymaz. Bitcoin madenciliğinde kullanılan PoW (iş Kanıtı) modeli yerine XRP için gerekli olan kayıt işlemleri tüm katılımcılar tarafından tutulabilir. İşlemlerin kayıt altına alınması ve doğrulanması için üniversiteler, finansal enstitüler ve diğer kurumlar katkı sağlamaktadır.

XRP Nasıl Alınır ve Nerede Saklanılır?​

XRP, kripto para borsalarından satın alınabilir ve değer değiş-tokuş aracı olarak kullanılabilir. Farklı borsalar üzerinde listelenen XRP kripto para borsaları veya soğuk cüzdanlar içerisinde saklanabilir. Başta Binance, FTX, BtcTurk veya Bitstamp olmak üzere, farklı kripto para borsalarından XRP edinebilirsiniz. Edinilen kripto para soğuk cüzdanlara aktarılarak, bireylerin kendi bünyesinde de saklanabilmektedir.
 
Top