Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42150
mesaj

EOS Nedir? EOS Coin Geleceği

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Konuyu Başlatan
EOS, geliştiriciler tarafından inşa edilen merkezsiz uygulamaları (Dapps) bünyesinde hızlı, güvenli ve ekonomik şekilde çalıştırabilen, blockchain tabanlı bir platformdur. Proje temel olarak blockchain teknoloji üzerine, geliştiriciler ve yazılımcılar tarafından inşa edilmek istenen projelere ev sahipliği yapmayı amaçlar.

Bu amaç doğrultusunda proje, farklı araçlarla ve eğitim setleri ile katılımcıları, yazılımcıları ve girişimcileri desteklemektedir. EOS ayrıca transfer işlemleri üzerine ölçeklenebilir yeteneklere sahiptir. Farklı blok zinciri teknolojileri saniyede kısıtlı işlem imkanı sağlayabilirken, EOS, binlerce işlemi gerçekleştirebilir.

Çağdaş dünya için gerekli olan en büyük özelliklerden bazıları; güvenlik, rahat kullanım ve hızdır. EOS, kullanıcılar ve işletmeler için kullanılan modern çözümlere iyileştirmeler ve teknik yaklaşımlar getirmeyi hedefler. Aynı zamanda daha esnek ve uyumlu uygulamaların üzerinde de çalışmalar yürütülebilir.Ethereum ve benzeri akıllı kontratlara ev sahipliği yapan blockchain teknolojilerine göre EOS daha hızlı ve ölçeklenebilir bir zemin vaat etmektedir. 2018 yılında piyasada yerini alan EOS, 2021 yılı ortaları itibari ile 7,36 dolardan işlem görmektedir ve 7,018,174,124.29 milyar dolar market hacmine sahiptir. Market sıralamasında 20’inci sırada yerini alır.

EOS ölçeklenebilirliği, esnekliği ve doğa dostu madenciliği ile diğer kripto para birimlerinden hızlıca ayrılabilen bir kripto paradır.

Onu diğer alternatiflerinden ayıran en önemli özellikleri ise şu şekildedir;

EOS’un Avantajları Nelerdir?​

  • EOS’un işletim sistemi Windows ve İOS’sa nazaran daha gelişmiştir.
  • İşlem kapasitesi sayesinde binlerce olmasa da aynı anda yüzlerce işlemi gerçekleştirebilir. Hızlı ve düşük fiyatlı oluşu, Bitcoin ve Ethereum’a göre daha yetenekli olmasını sağlar.
  • Aynı anda paralel işlem yürütme kapasitesine sahiptir.
  • Demokratik bir düzene sahiptir. Cüzdanlarında EOS bulunduran katılımcılar, projenin geleceği ve güncellemeleri için oy ve karar verebilir.


Proje diğer kripto paralardan yukarıdaki özellikleri ile ayrılabilir, önce çıkabilir. Fakat belirtmek gerekirse doğası gereği merkezsiz olan bu sistemler, merkezi sistemleri tercih etmek isteyen milyonlarca katılımcı tarafından tercih edilmeyebilir. Bu nedenle projeler her ne kadar devrimsel nitelikleri ile ortaya çıksa da, benimsenmeleri ve yaygınlaşmaları zaman almaktadır.

EOS Güvenli Mi? Ne Kadar Güvenli?​

Bitcoin güvenilirliğini PoW(İş Kanıtı) mekanizması ile sağlarken, EOS, PoS(Hisse Kanıtı) modeli kullanarak verilerini depolar ve güvenliğini sağlar. Bu sistem sayesinde PoW modelinde bulunan yavaşlık, enerji tüketimi ve işlem kısıtı gibi engeller ortadan kaldırılır.

Blockchain teknoloji üzerine kurulmasından dolayı EOS, bugüne kadar ispatlanmış her kripto para projesinin güvenilirliği kadar güvenlidir. Ek ve son olarak, PoS, elinde en fazla hisseyi bulunduran katılımcının işlemleri kayıt etmesi ile sürdürülür. PoW’te işlemleri en fazla işlemci gücüne sahip olan madenci kayıt etmektedir.

EOS’un sahip olduğu hisse kanıtı mekanizması, enerji kaybını en az seviyeye indirerek, en fazla hisseye sahip katılımcıya kayıt görevini atar. Böylece işlemler kendini hissesi ile ispatlamış bir katılımcı tarafından kayıt edilir. Büyük payı elinde bulunduran saldırgan, sistemi yıkmak için çaba göstermesi halinde, en büyük pay kendi elinde olacağı için en büyük zararı kendine vermiş olacaktır.

Sonuç olarak PoS ile işlemler güvenli bir şekilde kayıt altına alınır ve mekanizma sarsılmaz bir şekilde işleyebilir.EOS Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?​

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere EOS madenciliği hisse kanıtı ile sağlanır. Bitcoin ve Ethereum’un kullandığı PoW modelinde, blokların şifrelenmesi için gerekli olan hesaplamayı ilk yapan madenci hem işlemlerin kayırlarını tutmaya, hem de ödül olarak belirlenen kripto para birimini almaya hak kazanır.

Proof of Stake modelinde ise elinde en fazla hisseyi (Ağın Kripto Parasını) bulunduran katılımcı işlemlerin kaydını tutmaya hak kazanır. Ethereum PoS modelinin güvenli oluşunun en büyük ispatıdır. Bu sistem sayesinde daha hızlı, daha az maliyetli ve doğa dostu kullanım oluşur.

EOS Nasıl Satın Alabilirim?​

EOS kripto para borsalarından satın alınabilir veya satılabilir. Cüzdanlar arasında transfer yapılabilir. Güncel olarak Binance, Coinbase, Kraken, FTX ve BtcTurk kripto para borsalarında listelenmektedir.
 
Top