Chiliz (CHZ) Nedir?

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
397
Tepkiler
238
Chiliz espor ve oyunlar için tasarlanmış en geniş hacme sahip kripto para birimi ve topluluğudur. Proje için topluk ve taraftarların görüşleri, seçim hakları ve istekleri önem teşkil etmektedir. 2019 yılında taraftarların sevdikleri spor takımına destek vermeleri için ihtiyaç duyulan sistemi ,Chiliz, blockchain altyapısı üzerinde karşılamaktadır.

Aynı zamanda taraftar tokenları sayesinde, sporseverler, sevdikleri takımların farklı seçimlerinde söz sahibi olabilirler. Düzenlenen etkinlikler arasında taraftarların takımlarının forma rengini seçmesi veya belirli seçenekler de söz sahibi olmaları üzerine oylamalar yapılır. Oylar ile beraber toplanan tokenlar yakılır. Bu sayede dolaşımdaki arz miktarı azaltılarak enflasyon problemine çözüm bulunur.Dünya ünlü futbol takımı Juventus, Chiliz ekosisteminde etkinlikler düzenleyen ve yeniliklere ayak uydurmaya çalışan ilk takımdır. Socios.com ile 2016 yılında başlayan serüven, ardından Chiliz ile beraber evrimleşerek öncelikli olarak büyük futbol kulüpleri ve ardından diğer spor dallarında etkileşim göstermektedir. Düzenlenen etkinlikler, katılımcılar ve taraftarların demokratik bir ortam içerisinde söz sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Aynı zamanda Chiliz, futbol, basketbol, espor ve Amerikan futbolu gibi spor dallarında da kulüplerin etkinlikler düzenlemesi için gerekli altyapıyı oluşturmaktadır. Proje üç ortak tarafından kurularak bugün sahip olduğu 2,878,608,700.93 hacme gelmiştir. 2021 yılının Nisan ayı itibari ile CHZ 0,5125 cent seviyesinden işlem görmektedir.


2458=188.jpg

Chiliz (CHZ) Kurucuları Kimdir?​

Dünyanın en büyük taraftar tokenı projesi olan Chiliz’in arkasında Alexandre Dreyfus , Emma Diskin, Max Rabinovitch isimleri yer almaktadır. Ortaklar daha öncesinde farklı şirketlerde ve sektörlerde CEO, Operasyon müdürü ve Strateji danışmanı gibi yüksek pozisyonlarda görev almışlardır.Ardından kripto dünyasının gelişmesi ile beraber ortaklar farklı dallardan birbirlerini tanıyarak, Chiliz projelerinde yer almışlardır

CHZ Avantajları Nelerdir?​

Proje, blockchain ve spor dünyasını birbirine bağlamayı başaran ilk isimler arasındadır. Sağladı blockchain teknolojisi ile beraber gerçek dünya ile block zincir teknolojisi arasında bağlantı kurar. Kurulan köprüler sayesinde taraftarlar için demokratik bir ortam sağlanmış olur.Ek olarak CHZ, bu işlemler için sağladığı güvenli ve hızlı işlemler sayesinde taraftar için uygun ortamı oluşturmaktadır. Bu sayede sadece taraftarların seçim yapması için gerekli ortamı sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda güvenilir bir yatırım aracı olarak da görülmektedir.

Chiliz ve Socios.com yetenekleri sayesinde taraftarlar ve sevdikleri takımlar arasında güçlü bir bağ oluşturmaktadır. Satın alınan bir taraftar tokenı güvenli ve merkezsiz bir ortamda takımların gelecek seçimlerinde söz sahibi olmak için kullanılabilir. Özet olarak CHZ, taraftarların günümüzde ilk adımları atılan fakat gelecek önemli bir niteliğe sahip olacak büyük bir altyapı inşa etmektedir.Güvenliği Nasıl sağlanır?​

Başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto para birimleri Proof of Work(iş Kanıtı)ve Proof of Stake (Hisse Kanıtı)gibi güvenlik mekanizmaları ile güvenlik ve fikir birliği sağlar. CHZ, bu modellerin bir alternatifi olan Proof of Authority(Yetki Kanıtı) modeli kullanmaktadır. Bu mekanizmada sistem en saygın kişiyi doğrulayıcı olarak seçer ve kayıt işlemleri için o düğümü baz alır.

Chiliz(CHZ) Nasıl Satın Alınır?

CHZ kripto para borsalarından satın alınabilir veya satılabilir. Ayrıca Chiliz elde etmek için farklı akıllı telefon uygulamalarından çeşitli etkinlikler ile airdroplar yapılmaktadır. Elde ettiğiniz CHZ’leri sevdiğiniz takımların kararların söz sahibi olmak için kullanabilirsiniz. Gücen olarak Chiliz(CHZ) Upbit, Binance, Paribu ve FTX kripto para borsalarında listelenmektedir.
 
Top