Bilirkişi Kimdir? Bilirkişi Ne İş Yapar?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
905
Tepkiler
583
[SIZE= 16px]Bilirkişi Kimdir? Bilirkişi Ne İş Yapar?[/SIZE]

Bilirkişi, savcı ya da hakimlerin talepleri ile uzmanlık alanlarına göre faaliyet gösteren ve mahkemeye bilgi sunan kişilerdir. Adli Tıp Kurumu gibi kurumlarda da çalışabilen bilirkişiler aynı zamanda uzmanlık alanlarını da ispat etmek durumundadır.

Bilirkişiler hakim ya da savcıların talepleri ile birlikte uygun çalışma faaliyetleri kapsamında mahkemeye gerekli bilgileri sunarlar. Yapacakları çeşitli araştırmalar doğrultusunda kusursuz bir hizmet sunarlar. Bilirkişilerin en önemli özellikleri kesinlikle savcı ya da hakimler aracılığı ile görevlendirilmiş olmasıdır.
Bilirkişi Nasıl Olunur?
Bilirkişi doktor, mühendis, inşaat işçisi, elektrik teknisyeni gibi çeşitlik mesleklere sahip bireyler olabilmektedir. Bunun yanı sıra faaliyet gösterdiği alanda uzman ve bilgili olan esnaflar dahi bilirkişi görevine sahip olabilmektedir. Ancak söz konusu kişilerin kendi alanlarında en az 5 yıl tecrübeli olmaları gerekmektedir. Faaliyet gösterdiği meslekte yeteri kadar bilgi ve deneyim sahibi olmayan kişilerin bilirkişi olabilmesi mümkün değildir.

Bilirkişi olabilmek için kişilerin sahip olması gereken bazı önemli şartlar bulunmaktadır. Söz konusu şartlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • 25 ve üzeri yaşta olmak,
  T.C. vatandaşı olmak,​
  Başka herhangi bir adalet komisyonunun listesinde kayıtlı olmamak​
  Meslekten herhangi bir nedenden ötürü atılmamış olmak​
  Fiili ehliyete sahip olmak​
  En az 5 yıllık mesleki tecrübe edinmiş olmak​
  Herhangi bir suç nedeni ile sabıka kaydının bulunmaması,​
  Kendi arzusu dışında bir bilirkişi listesinden çıkarılmamış olmak.​
Bilirkişinin Görevleri
Bilirkişiler özel ya da teknik bir konuda uzman olan kişiler olup sahip olduğu çeşitli görevler bulunmaktadır. Söz konusu görevler genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Mahkemelerin davet etmesi ve kendisinin bilgisine başvurması durumunda verilmekte olan görevi kabul etmelidir.​
  Tarafsız bir şekilde sorumlu olduğu görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.​
  Görüşlerini zamanında mahkemeye bildirmekle görevlidir.​
  Kendisine verilmiş olan herhangi bir görevi başka birisine devretmeden kendisi yürütmelidir.​
  Usule uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdürmek ve usule uygun bir biçimde yemin etmek görevleri arasında yer almaktadır.​
  Hatalı ya da yanlış görevlendirmenin olması durumunda mahkemenin bilgilendirilmesini sağlamalıdır.​
Bilirkişi Faaliyet Alanları
Bilirkişilerin iş olanakları en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda örneğin araba motoru tamirini gerçekleştiren kişiler bu alanda bilirkişi olarak görev görmektedir. Tüketici mahkemelerine arabalarla ilgili bir dava açıldığında bilirkişi bu davanın sonuçlanmasında büyük bir rol oynayacaktır. Mobilya konusunda uzman olan bir kişinin de mobilyalarla ilgili başvurulan tüketici mahkemelerinde görev yapması mümkündür.
 

Yeni konular

Top