Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42144
mesaj

Höyük Nedir? Türkiye'deki Höyükler

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Konuyu Başlatan
Tarih meraklılarının yakından bildiği höyük, eski yerleşim alanlarının toprakla örtülmesi ile oluşan tepelerdir. Höyükleri üst üste oluşmuş çok dönemli yerleşim alanları olarak da ifade etmek mümkündür. Bunun yanı sıra yüksekliği 1 ila 40 metre arasında değişen höyüklerin genişliği ise 1,5 km sınırına kadar ulaşır. Tarihte yaşamış uygarlıkların araştırılması kapsamında höyüklerin çok değerli olduğundan söz etmek gerekir.

Dilbilimsel açıdan ‘Yığma Tepe’ olarak bilinen ‘Höyük’ ilk defa Kaşgarlı Mahmut’un Divanu Lügati’t Türk’te geçmektedir. Eski Türkçeden türeyen bir kelime olması tarihi bağlamda değerini de ispat eder. Höyüklerin tanımı kadar kendileri de oldukça değerlidir. Zira arkeolojik kazılar ışığında tarihin aydınlanması adına höyüklerin incelenmesi gerekir. Türkiye bu konuda çok zengin bir ülkedir. Peki, Türkiye’de bulunan höyükler hangileridir?

Türkiye’deki Höyükler​

Anadolu topraklarının pek çok medeniyete ev sahibi olması höyük konusunda çok ciddi bir zenginliği ortaya çıkarır. Bu nedenle de Türkiye’de höyük dendiğinde akla gelen pek çok seçenek vardır. Anadolu sınırları içerisinde toplamda 27 farklı höyükten söz etmek mümkündür. Coğrafi olarak farklı noktalara dağılmış olsalar da bu höyüklerin her biri değerlidir.

Türkiye’de höyükleri ele alırken bütün höyüklerden bahsetmek yerine en önemlilerini incelemek daha doğrudur. Bu kapsamda en önemli höyükler şu şekildedir.

Göbeklitepe​

2608=198.jpg
Türkiye’nin en değerli kültürel miraslarından biri olan Göbeklitepe, Şanlıurfa sınırları içerisinde yer almaktadır. MÖ 11400lü yıllara kadar uzanan bu höyük çok iyi korunmuş olması sayesinde dikkat çekmeyi başarır. Neolitik dönemden bugünlere taşınan Göbeklitepe’nin sadece Türkiye için değil dünya mirası için de çok değerli olduğundan söz etmek gerekir. Bu nedenle de Göbeklitepe, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır.

İnsanların yaşadıkları bir yerden ziyade mabet ve kült yapıları barındıran Göbeklitepe, mimari açıdan oldukça başarılıdır. Bu nedenle de Göbeklitepe mistik bir havaya sahiptir.

Çatalhöyük​

2608=199.jpg

Orta Anadolu’da Çorum sınırları içerisinde yer alan Alacahöyük, 9000 yıllık geçmişe sahiptir. Neolitik ve Kalkolitik Çağ’dan kalma eserlerin bulunduğu alanda 2 fakrlı höyük bulunmaktadır. Konya’nın Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük, Göbeklitepe keşfedilmeden önce Anadolu’da ilk yerleşim yeri olarak kabul gördü.

Tarımın izlerine rastlayan arkeologların Çatalhöyük’e çok büyük önem atfettiğini ifade etmek gerekir. Bu nedenle de Türkiye’de höyük dendiğinde Çatalhöyük akla ilk gelen yerlerden bir tanesidir.

Troya – Truva​


2608=200.jpg

Anadolu topraklarında oldukça değerli bir yerleşim birimi olan Troya, Çanakkale sınırları içinde yer alır. Homeros’un ünlü eseri İlyada’da Troya Savaşı olarak geçen savaş burada gerçekleşmiştir. Üstelik antik bir kent olan Troya’nın 1998 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığından söz etmek gerekir. 19 farklı katman ile oldukça etkileyici bir höyük olan Troya sadece Türkiye için değil dünya mirası için de değerlidir.

Alacahöyük​


2608=201.jpg

Çorum sınırları içerisinde yer alan Alacahöyük, MÖ 5000li yıllara kadar dayanmaktadır. Asıl adı İmat Höyük olan bu bölge Alaca ilçesi sınırları içerisinde yer aldığından bu ismi almıştır. Özellikle mimari yapıları be kalıntıları ile dikkat çeken höyükte geçmişin izlerini bulmak fazlasıyla etkileyici olacaktır.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.771
Tepkiler
5.335
Troya antik kentini gezerken büyülenmiştim. Binlerce yıl önce insanların yürüdüğü yollar, dokundukları, dayandıkları duvarlar hala ayaktaydı.

Siz bu kadar eski kalıntılar gördünüz mü? Nerede gördünüz?
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.569
Burdur yakınlarındaki Sagalassos antik kentini görmüştüm dağın tepesine yapmış adamlar, çık çık bitmemişti ama hayran kalmıştım, değmişti çıktığımıza.

Sagalassos-Antik-Kenti.jpg
 

New York Mezarlığı

Hamlet
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
2.117
Tepkiler
2.238
images (15).jpeg

Aydın'daki Tralleis antik kenti, gezdiğim yerlerden biri. Kentten geriye kalan ve adına "Üç Gözler" denilen bir yapı ve hamam, tiyatro, agora ve stadiumun kalıntıları mevcut.
 

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Konuyu Başlatan
Eski konularımı bulup mesaj yazmanız beni mutlu etti arkadaşlar
 
Top