Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42146
mesaj

Theta (THETA) nedir? Theta Coin Geleceği 2022

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Konuyu Başlatan
Theta, blockchain altyapısı üzerine inşa edilmiş bir video paylaşım platformudur. Theta ana ağı, kullanıcıların paylaştığı verilerin bant genişliğini ve hesaplama gücünü P2P(Eşler arası) temeller üzerinde merkezsiz bir şekilde gerçekleştirir. Aynı zamanda projenin arkasında Youtube ve Twitch platformlarının kurucu isimlerinde yer almaktadır.

Theta ağı üzerinde kullanmak ve borsalarda işlem görmek üzere kendi tokenına sahiptir. Projenin yerel kripto para birimi THETA, ağ üzerinde karar vermek için işlev sahibi ve Google, Binance, Gumi, Sony Europe ve Kurumsal doğrulayıcılar tarafından kabul edilen ve Guardian network gibi farklı binlerce ağ ile topluluğu tarafından oluşan nodeların bir bütünüdür.Geliştiriciler için Theta, merkeziyetçi, zayıf altyapı sahibi ve yüksek maliyetli günümüz video platformlarına daha iyi bir alternatif olabilecek altyapıya sahip bir platformdur. Bu niteliği projeyi günümüz teknolojisinden ayıracak faklı özelliklere sahip olmasından kaynaklanır.

Bugün popüler olarak küresel boyutlarda kullanılan ve içerik üreticilerinin düzenli olarak çalıştığı platformlar, Theta ile daha yüksek gelir elde edilebilen ve en önemlisi üretici ile tüketici arasındaki engelleri kaldırarak daha şeffaf bir etkileşim kurulabilen bir ortama dönüştürülebilir. İlk adımlarına 2018 yılında başlayan proje, blockchain altyapısı ile beraber geleceğin platformları arasında olmayı hedeflemektedir.

Theta Kim veya Kimler Tarafından Kuruldu?​Theta iki kurucu ortak Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından 2018 yılında kurulmuştur. Liu oyun ve video sektörü ile yakın ilişkileri olan, öncesinde farklı reklam ve mobil oyunlar üzerinde projeler geliştirmiş, aynı zamanda Gameview Studios ve THETA.tv gibi canlı yayın platformlarını DApps(Merkezsiz Uygulama) üzerine geçiren ilk Theta protokolü inşasında görev almıştır.

Diğer yandan kurucu ortak ve CTO Jieyi Long, ortağı ile benzer projelerde yer almış, aynı zamanda otomasyon tasarımları, oyunlar, sanal gerçeklik ve ölçeklendirilebilir sitemlerde görev almıştır.

Günümüzde Theta mütevazı bir ekibe sahiptir. Resmi internet sitesi üzerinden gelecek hamleleri ve stratejileri topluluğa bildirir. Samsung NEXT, Sony Innovation Fund ve medya yatırımları ile ortak çalışmalar bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi ve etkinlik takvimi için projenin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. // --- https://www.thetatoken.org/ --- ///Theta Madenciliği Nedir ve Nasıl yapılır?​

Theta Bitcoin’in sahip olduğu Proof of Work(İş Kanıtı) modelinin aksine Proof of Stake(Hisse Kanıtı) modeli ile doğrulanmaktadır. Elinde en fazla hisseyi bulunduran katılımcı, kayıtları tutmak için hak kazanır ve gelir elde edebilir.

Theta’nın Avantajları Nelerdir?​

Proje temel olarak video yayınları için merkezsiz, hızlı etkili ve daha düşük maliyetli bir sektör veya altyapı hazırlamayı amaçlar. Aynı zamanda işlemlerini kendi blokchain ağı üzerinde yürütmektedir. Kendi ağı üzerinde ekonomisini Theta(THETA) ve Theta Fuel(TFUEL) ile yürütmektedir. Aynı zamanda platform açık kaynak kodludur ve kullanıcılar PoS(Hisse Kanıtı) modeli ile token elde edebilirler.

Dolaşım Ne Kadar THETA Bulunacak?​

Theta iki farklı token üzerinden işlemlerini gerçekleştirmektedir. THETA sadece yönetim amacı ile kullanılır. 5 TFUEL token bir adet THETA’ya eşdeğerdir. THETA ilk olarak ERC-20 tabanlı Ethereum ağı üzerinde çıkmıştır. Sonrasında kendi ağı üzerine taşınış ve yerel tokena dönüşmüştür.

Dolaşımda bulunacak toplam arz 1,000,000,000 yani 1 milyar Theta token olacaktır. Ağ üzerindeki kullanıcılar üzerinde yapılan işler karşılığı kripto para dağılır ve kullanılır. TFUEL ise 5 milyar arza sahip ve transferler için gerekli olan komisyon ücreti(Gas Ücreti) olarak kullanılır.

THETA Nereden ve Nasıl Satın Alınabilir?​

THETA, Theta platformunun resmi tokenıdır ve diğer kripto paralar gibi kripto para borsalarından alınabilir ve satılabilir. THETA güncel olarak Binance ve FTX gibi borsalarda listelenmektedir. Farklı işlem çiftleri üzerinden satın alabilir veya satabilirsiniz. Aynı zamanda THETA farklı cüzdanlar üzerine aktarılabilir.
 
Top