Elrond Egold (EGLD) nedir? Elrond Geleceği 2022

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
420
Tepkiler
263
Elrond (EGLD) dağıtık defter teknolojisinin en başarılı örneklerinden birisine sahip, alternatif bir kripto para birimidir. Çalışma mekanizması olarak Proof of Work (İş Kanıtı) yerine Proof of Stake (Hisse Kanıtı) iş modelini kullanır. Bu sayede EGLD, daha hızlı işlemler gerçekleştirebilir ve doğa dostudur. Elrond aynı zamanda daha ölçeklendirilebilir bir yapıya sahiptir.

Bitcoin saniyede 3, Ethereum saniyede 15 işlem gerçekleştirebilirken, EGLD 100.000 işlem kapasitesine sahiptir. Bu hızın ve band genişliği sahip olduğu parçalanabilme özelliğinden gelir. Parçalanabilme yani sharding, veri tabanının daha küçük ve uğraşması daha kolay parçalara bölünerek işlemlerin gerçekleştirilmesine denir. Bu sayede ölçeklenebilen veriler ağ içinde daha yüksek hızlarda iletilir.Elrond Egold (EGLD) Ne Zaman ve Kim Tarafından Kurulmuştur?​

Proje 2019 yılında duyurulmasına karşın 2017 yılında Mincu kardeşler tarafından kurulmuştur. Ana ağa geçiş(Mainnet) ise 2020 yılının Temmuz ayında gerçekleşmiştir. Kardeşlerden Beniamin Mincu, aynı zamanda 2014 ve 2015 yılları arasında NEM platformunda da görev almış bir isimdir. ZIL, XTZ, Brave ve Binance’de yatırımları bulunmaktadır.

Avantajları Nelerdir?​

Elrond Egold (EGLD) kendisini blockhain platformlarının yeni ekonomik altyapısı olarak tanımlar. Sahip olduğu merkezsiz uygulama araçları ile girişimciler tarafından rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Projenin öne çıkan en önemli özelliği ölçeklenebilirliğinden gelmektedir. Ek olarak farklı blockchainler arası kurduğu etkileşim ve yüksek hızlı transfer parçalanabilir bir şekilde uygulanabilmektedir.Elrond Egold white paper’ında da belirttiği üzere bir değer varlığı deposudur. Bu nedenle belirlenen hedef doğrultusunda dört parçaya bölünmüş 2.169 doğrulama düğümü üzerinde çalışabilmektedir. Her biri saniyede 5.400 işlem ve bir koordinasyon parçası, "Metachain" yapabilen. Elrond'un uyarlanabilir durum bölme mimarisi, durumu, işlemleri ve ağı tamamen parçalamaktadır. Parçalanma işlemleri kapasite ve hızın artması ile sonuçlanmaktadır.

Aktarım talebi karşılanmadığında ek bir parça ekleyerek ölçeklenebilir. 50 parça halinde gruplandırılmış 29 ülkeden 1.500 düğüm ile halka açık bir ortamda 263.000 TPS (Saniye Başına Transfer) gerçekleştirilmesi test edilmiştir.

Dolaşımda Ne Kadar EGLD Olacak?​

Elrond Egold ekonomi modeli olarak Bitcoin’e benzer bir şekilde sınırlı sayıda arz belirlemiştir. Ağ doğrulayıcılarını ödüllendirmek için basılan yeni tokenlarla 20.000.000 EGLD'den başlayan sınırlı bir arza sahiptir. Toplam arz 31.415.926 EGLD'yi geçemez, ancak daha fazla işlem işlendikçe bu sayı azaltılacaktır.Elrond Egold (EGLD) Güvenliğini Nasıl Sağlıyor?​

Elrond Egold güvenliğini Proof of Stake mekanizması ile sağlamaktadır. Bu modelde elinde en fazla hisseyi bulunduran düğüm, transferlerin kaydını tutmaya hak kazanır. Bu sayede sitemin güveniliği sağlanmış olur. Ek olarak PoS, PoW(İş Kanıtı) göre doğa çevre dostudur.

İş kanıtı modelleri günümüz dünyasında ülkelerin harcadığı enerji miktara eş değer enerji tüketimi gerektirmektedir. Bu denli enerji, sadece ağ üzerindeki güvenlik ve işlem kayıtları için harcanmaktadır. EGLD’nin de sahip hisse kanıtı mekanizması ile hem daha yeşil çalışma prensibi hem de daha hızlı transfer işlemleri sağlanabilir.

Elrond'u (EGLD) Nasıl Satın Alınır?​

EGLD kripto para borsalarından satın alınabilir veya satılabilir. Aynı zamanda farklı cüzdanlar üzerine aktarılabilir. PoS ile teminat olarak bırakılan miktar karşılığında EGLD kazanılabilir. Güncel olarak Binance, OKEx, Bitfinex ve BitMax kripto para borsaları üzerinde listelenmektedir.
 

Yeni konular

Top