Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41726
mesaj

Avukat Kime Denir, Nasıl Olunur, Avukatlık Eğitimi Ne Kadar Sürer?

uykumvar

Üye
Deneyimli üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
2616=202.jpg

Avukat, hukuk eğitimi alan ve yargı mercileri nezdinde gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunan kimselerdir. Mesleki bir unvan olan olan avukatlık Latinceden türemiş bir kavramdır. Mahkemede tanıklık yapan kimse anlamında kullanılan kişi olarak ifade edilebileceği gibi savunan kimse şeklinde de kullanılmaktadır. Bir meslek olarak avukat; hukuk eğitimi almış, stajını tamamlamış ve kanuni koşullar çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren kişilerdir.

Türkiye’de ve dünyada oldukça değerli bir meslek olan avukatlığa başlamak adına nasıl bir yol haritası izlenmelidir? Bu noktada nasıl avukat olunur sorusuna cevap vermek gerekir. Aşağıda bu sorunun bütün yanıtlarını bulabileceksiniz.Nasıl Avukat Olunur?​

Avukatlık mesleğini icra etmek açısından dikkat çeken detaylardan bir tanesi hukuk öğrenimidir. Üniversitelerin 4 yıllık bir lisans bölümü olan hukuk her ülkede saygın ve kaliteli eğitim verir. Bu kapsamda hukuk bölümüne yerleşmek isteyen öğrencilerin ciddi başarı kaydetmesi gerekmektedir.

4 yıllık hukuk eğitimi alan kimselerin sadece bu eğitimi almış olmaları hukukçu olmalarını sağlamaz. Bu noktada mutlaka stajın tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde avukatlığı yapmak çok mümkün olmayacaktır. Stajını tamamlamış ve diplomasını almış avukatlar göreve başlayabilirler. Bu kapsamda önemli olan eğitim ve stajdır. Peki, avukatlığı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek adına sadece eğitim almak yeterli midir?

Bir avukatın mesleki başarı elde etmesi açısından en değerli konu hiç şüphesiz kişisel nitelikleridir. Böylesi bir durumda bir kimsenin avukatlıkta başarı yakalayabilmesi adına aşağıdaki nitelikleri taşıması gerekir.

İlginizi çekebilir: Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Başarılı Bir Avukatın Özellikleri Nelerdir?​

Başarılı bir avukat olmak adına belli başlı konularda uzmanlık gerekir. Bu sayede de herkesin söz ettiği ve başarısı nedeniyle tercih ettiği bir avukata dönüşmek mümkündür. Aşağıdaki nitelikler başarılı avukatların ortak özellikleridir:
 • Sistematik ve eleştirel düşünce yapısına sahip olmak,
 • Olayları ve durumları analiz ederek çıkarımlar yapmak,
 • Problemlerin pratik çözümlerini hızlı bir şekilde keşfetmek,
 • Hitabet ve konuşma noktasında başarılı olmak,
 • Şüpheci ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak,
 • Ekip çalışması bağlamında üzerine düşeni hızlıca yapabilmek,
 • İnsan ilişkilerinde kaliteli bir performans sergilemek,
 • Müvekkil beklentilerini karşılayacak bilgi birikimi ve bakış açısına sahip olmak.
Tüm bu özelliklere sahip bir avukat hukuki temsilci olarak en iyi alternatiftir.Avukatların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?​

Avukatların görev ve sorumlulukları kapsamında dikkate alınması gereken birbirinden değerli nitelikler vardır. Bu nedenle de avukatların aşağıdaki sorumluluklar ışığında hareket etmesi gerekir. Böylelikle hem avukat hem de müvekkil tarafında herhangi bir hoşnutsuzluğun ortaya çıkması söz konusu olmaz.
 • Davalar ile alakalı işlemleri gerçekleştirerek takip süreçlerine yön vermek,
 • Hukuk davaları ve hukuki meseleler ile alakalı danışmanlık talep edenlere danışmanlık yapmak,
 • Temsil ettiği kişi ya da kurumların menfaatlerini gözeterek anlaşmazlıkların çözülmesi adına faaliyetler gerçekleştirmek,
 • Sözleşme hazırlanması, düzenlenmesi ve feshedilmesi ile alakalı taraflar arasındaki süreci yönetmek,
 • Hukuk sistemi içerisindeki gelişmeleri takip ederek hak ve sorumlulukların yerine getirilmesini sağlamak.
Görevi oldukça değerli olan avukatların hata kabul etmeyen bir meslek yaptıklarını ifade etmek gerekir. Bu bağlamda bir avukat seçecek olan gerçek ya da tüzel kişilerin de titiz olması şarttır.

İlginizi çekebilir:
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top