Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42146
mesaj

Leylak

New York Mezarlığı

Hamlet
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
2.117
Tepkiler
2.239
Konuyu Başlatan
2677=214.jpg

Literatürde Syringa vulgaris (yaban leylağı) olarak bilinen leylak, zeytingiller ailesindendir.

Anavatanı Trakya ve Balkanlar olan bu bitki, bir Uzakdoğu ülkesi olan Çin’e kadar gitmiştir. Ülkemizde ise Batı Anadolu’da, İzmir, Afyonkarahisar dolaylarında ağırlıklı olarak görünen leylak, genel olarak Türkiye’de her yerde yetişebilir. Soğuk iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerde bile rahatlıkla büyüyen bir bitki türüdür.

Tabiatta 100 değişik türe sahip olan leylak, fenotip olarak 3-4 metre boya ulaşabilen ufak bir ağaççık ya da çalı formunda katmerli bir yapıya sahiptir. Toprak seçiciliği olmayan bir bitki olmakla beraber, asitli, pH seviyesi düşük topraklardan olumsuz etkilendiğini; suyu iyi süzen ve alkali (kireçli) toprakları ise sevdiğini belirtmekte fayda var.

Güneşli bir yere dikeceğiniz leylak, topraktaki kireci pozitif yönde kullanarak daha iyi gelişme gösterir. Eflatun, dağ esintisini andıran naif kokusu ile parfümeri, kozmetik sanayi ve sabun ürünlerinde güzel bir koku bırakıyor.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.569
Evde bir kutu yaklaşık 35-40 yıllık akşam sefası tohumu vardı, gerçi açmaz dediler ama denemek için balkondan bizim sitenin çimlerinin üzerine 2 tane attım bakalım çıkacak mı, aksi gibi de kafana göre çiçek dikmek yasak bizim sitede bildiğim kadarıyla. :D
 
Top