Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41739
mesaj

ChainLink Nedir?

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
230
Konuyu Başlatan
Chainlink, akıllı kontrat verilerine gerçek dünyadan bilgi sağlamayı ve blockchain üzerine sonraki dönemlerde temas edebilme yeteneğine sahip merkezsiz bir altyapıdır. 2017 yılında ön satış dönemi ile beraber değeri 32 milyon dolara yükselmiştir ve toplam LINK arzı 1 milyar dolardır.

Platformun kendi para birimi olan LINK, merkezsiz oracle (Akıllı kontratlara dışarıdan hizmet sağlayan 3.parti hizmetleri) üzerindeki işlemlerde düğümlere ve operatörlere ödeme yapmak için kullanılır. Chainlink ağı itibara dayalı bir sistemdir. Bu nedenle en büyük LINK miktarına sahip olan düğümler (Ağ üzerinde fonksiyonları yürüten) akıllı kontratlar için daha büyük paylarla ödüllendirilir.Ağ üzerinde gerçekleşen başarısız ve tamamlanamayan iletişimler aksaklara neden olmaktadır. Bu da token indirgenmesine yol açarak sistem içerisinde denge sağlanmış olur. Son olarak Oracle, Chainlink için en önemli özelliklerden bir tanesidir. LINK’ı anlamak için öncelikle Oracle kavramını anlamak gerekir.

Oracle Ne Demek?​

Chainlink blockchainler arası bir köprü görevi görerek, akıllı kontratlar ile beraber gerçek dünyaya temas eden uygulamalarda işlevsellik kazandırmayı amaçlar. Blockchainler yapıları gereği dışarıdan müdahalelere izin vermez. Chainlink için bu durum Ethereum ağı üzerine temas ederek akılı kontratlar ile iletişim kurabilecek özel bir yetenekle kendini farklılaştırır.

Bu sayede önceden tanılanmış koşulların yerine getirilmesi üzerine değişken dış veriler ve koşulları sözleşmelere bildirebilir. Kullanıcılar zincir dışı verilere erişmek isterlerse, Chainlink ağına bir talep sözleşmesi gönderebilirler.Avantajları nelerdir?​

Chainlink sahip olduğu akıllı kontrat yetenekleri ile blockchain entegre olabilmesi sayesinde kendini çoğu projeden farklı bir konuma getirir. Bu sayede API tabanlı sunulan hizmetlerin üçüncü kişiler tarafından müdahale gerekmeksizin kullanılabilmesi sağlanır.

Aynı zamanda günümüzde henüz yeni filizlenmeye başlayan sağlık, oyun, seçim veya pek çok farklı uygulama için gerekli olan altyapıyı ve merkezsiz ortamı hazırlayabilecek alt yapıya da sahiptir. Gelişen blockchain teknolojisi sayesinde binlerce farklı uygulama ve sistem adaptasyon için Chainlik altyapısına ihtiyaç duyabilmektedir.

Proje sahip olduğu adapte etme yeteneği ile farklı altyapılar arası entegrasyon sağlayabilir. Bu yetenek, gelecekte ihtiyaç duyulacak farklı araçlar için altyapı görevi görmektedir. Bu sayede şimdiden sorun yaratabilecek bazı öngörülere çözüm niteliği taşımaktadır. Geliştiriciler ve girişimciler istekleri ve ihtiyaçları dahilin de Chainlınk altyapısı ile beraber geniş bir yelpaze üzerinde hareket edebilirler.Chainlink (LINK) Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?​

Chainlink madenciliği yapılmaz. Bütün kripto paralar şirket tarafından üretilip dağıtılmaktadır. Toplamda 1 milyar adet olacak LINK sayısı, tüketilmesi ardından projeler ve komisyon ücretleri için dolaşımda yerini alacaktır.

Chainlink (LINK) Nasıl Satın Alınır?​

LINK kripto para borsalarından satın alınabilir. Satın aldığınız LINK’leri farklı cüzdanlar üzerine aktarabilirsiniz ve satabilirsiniz. Güncel olarak FTX, Binance ve Huobi Global borsaları üzerinde listelenmektedir.
 
Top