Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42133
mesaj

Kamelya

New York Mezarlığı

Hamlet
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
2.113
Tepkiler
2.238
Konuyu Başlatan
Kamelya

Kamelyalar beyaz, sarı, pembe, kırmızı ve ebruli renklerde kokusuz çiçekler açar. Çiçekleri katmerli yapısından dolayı gül bitkisini andırır. Uzun ömürlü ve dayanıklıdırlar. Bulundukları ortamı güzelleştirirler. Gösterişli çiçekleriyle sıkça tercih edilirler.


2818=252.jpg
Kamelya

Bu bitki çalı yapılıdır. Sürekli yeşil kalabilir. Bodur görünümlü ve ağaççık formunda oldukları için çit-sınır bitkisi olarak kullanılabilirler. 15-20 cm'lik saksılarda 150-200 cm boy alabilirken, bahçelerde 4-5 metreye kadar uzayanları da vardır.

Kamelyalar bahçe, balkon, teras gibi açık bir alanda veya geniş bir saksıda ev-ofis içinde yetiştirilebilir. Ülkemizin ılıman iklimli fakat sıcak olmayan bölgelerinde bulunabilirler.

Güney illerimiz dışında hemen her yerde yetiştirmek münkündür. Ilıman iklimlerde açık alanlarda yetişebilirken, soğuk bölgelerde saksıda yetiştirilip kışın içeri alınmalıdır.

Bu çiçek az ışıklı ortamlarda yeterince beslenemez. Bunun sonucunda çiçekleri solup kararabilir. Çok gölgeli alanlarda çiçeklerini dökebilirler. Direkt gün ışığına maruz bırakmamakla birlikte gün ışığını oldukça severler. Aydınlık yerlerde hızlı büyürler.

Eğilimi gün ışığına doğru olabilir. Çiçeğin gün ışığı almayan yeri varsa belli aralıklarla gün ışığına çevrilmelidir. Böylece çiçek tek yöne doğru eğilmemiş olur. Kamelyaları aşırı güneş almayan, hafif gölgeli yerlerde yetiştirmelisiniz. Aydınlık ortamları sevdikleri unutulmamalıdır.

Ayrıca rüzgar akımından korunmalı, kış aylarında bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgar, çiçeği salladığından bitkinin sapında oynamalara ve toprak köküne hava akımı girmesine yol açar. Bu da çiçeğin ömrünü azaltır. Aynı zamanda yapraklarını sarartıp soldurabilir. Kapı ağzı ve pencere ağzı gibi rüzgar alan yerlerden kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Kış aylarında donlardan çok etkilenen bu bitki sıcak ve rüzgarsız ortamları sever. Soğuğa dayanıklı olduğu söylenemez. Yazın çok sıcak geçtiği yerlerde de aşırı sıcaktan korunmalı, gölgeye alınmalıdır.
 
Top