Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42150
mesaj

Arkeoloji nedir?

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Konuyu Başlatan
Arkeoloji nedir, sorusu halk arasında olukça dönen bir sorudur. Her birey hayatında bir kere olsun bu kavramı duymuştur. Fakat bilmiyor olduğu için konuşma gerçekleştiremez. Arkeoloji eski zamanlardan kalma eşyaları inceleyen alandır. Asıl olarak anlatılmak istenen eşya değildir aslında.

Anlatılmak istenen şey oldukça eski zamanlardan kalma ve günümüzde bulunmuş olan aletlerin, fosillerin, yazıların incelenmesidir. Bu unsurlar tamamen maddi veya manevi olarak karşımıza gelebilir. Aynı zamanda sadece cansız olan şeyler değil canlıların da incelenmesi arkeoloji uzmanları tarafından yapılır.Her zaman için incelenecek olan materyaller geçmişten kalma olmalıdır. Sahiplerinin kim olduğu nereden geldikleri veya ne yiyip içtikleri insanlar tarafından araştırılarak detaylı bir belgeleme meydana getirilir. Bu sayede tarihi yapılar detaylı bir şekilde incelenir ve günümüze kadar ulaşmış olur. İnsanlar oldukça kulaktan duyma bilgiler elde ederken arkeoloji bilimine yaklaşır. Bu bilgilerden birisi ise arkeoloji biliminin bir kazı bilimi olarak bilinmesidir.

Kazı Bilimi Olarak Arkeoloji​

İnsanlar arkeoloji nedir, sorusunu kazı bilimi olarak bilirler. Bu durum oldukça yanlıştır. Bunun sebebi ise arkeolojinin sadece bir miras bulma çabasında olmamasıdır. İnsanlar arkeoloji biliminin sadece bir miras ya da hazine peşinde olduğunu düşünürler fakat arkeoloji bilinenlerin dışında oldukça geniş yani kapsamlı bir çalışma yürüten alandır.

Arkeoloji sadece bu unsurlara değil bilime, sanata, tarihe, fizik alanına, kimya alanına, biyoloji alanına da katkıda bulunan bir bilim dalıdır. Bu bilinenler dışında özellikle hukuk yani sosyoloji gibi alanlarda etkisi kişiler tarafından bilinmez. Arkeoloji bilimi geçmiş yıllarda önemsenmeyen ve bilinmeyen bir bilimdi. Fakat günümüzde yapılan çalışmalarla beraber her bilim dalına ve farklı konularda millete halka ülkeye hizmet veren bir bilim dalı haline gelmiştir. Arkeoloji olmazsa birçok bilim dalının işlerinin uzayacağı ve ilerlemesinin duracağı da bilinmesi gereken bir gerçektir aslında.TDK’ya Göre Arkeoloji​

TDK içerisinde arkeoloji nedir, sorusunun yanıtı bulunur. Bu kurum içerisinde arkeoloji insanların yanlış olarak algıladığı şekilde yani kazı bilimi olarak anlatılmıştır. Geçmişte meydana gelen bu açıklama ile birlikte eserlerin incelenmesi gerçekleşirdi. Fakat günümüz için kazı bilimi denmesi oldukça çağ dışı bir anlam olarak kalır. Çünkü arkeoloji bilimi geniş ve kapsamlı bir iş olanağına sahipler güzel işler gerçekleştiren bir daldır. Bu tanım için asla arkeoloji yeterli bir anlatım içermez.

Arkeoloji Bilim’inin Kökeni Nedir?​

Arkeoloji nedir, sorusunda kelime, terim olarak incelendiğinde kişiler ilk olarak TDK alanına bakar. Bu alan içerisinde arkeoloji kelimesinin kökeninin Fransızlardan geldiği görülür. Fransızca da arkeoloji archéologie olarak geçer. Net bir şekilde araştırma yapıldığında ise arkeolojinin aslında kökeninin Yunanlar olduğu görülür.

Yunancaya göre Arkhaios kelimesi eski olarak geçer. Aynı zamanda logos kelimesine Yunanlar bilgi der. Bu yüzden de eski bilimi olarak kesin ve net bir tanım yapılabilir. Bunun sebebi ise geçmişten günümüze kadar olan eserlerin ve unsurların tamamının incelenmesini arkeoloji alanının yapmasıdır.

2821=254.jpg

Arkeoloji Bilimi Hani Alanlarda Çalışma Yapar?​

Arkeoloji biliminin her bilim ile bir bağlantısı olduğu bilinir. En büyük bağlantısı olduğu alan ise tarihtir. Arkeoloji bilimi için çalışan kişilerin amacı her zaman için geçmişi günümüze sunar. Bu sayede bireyler eskiler hakkında bilgiler edinerek ufuklarını genişletmiş olurlar.

Bu zamana kadar oldukça güzel bilgiler sunan arkeologlar günümüzde çalışmalarına devam ederek yeni bilgiler için çabalıyorlar. Geçmiş hakkında olan unsurlar birçok alanda arkeologların karşısına çıkabiliyor. Bu alanlardan birisi ise topraktır.

İşlemlerin Yapılması​

Arkeoloji nedir, sorusunda maddelerin yani unsurların çoğunu kişiler toprak altından çıkartarak incelemeye alırlar. Toprak altından çıkarılan bu unsurların inceleme ve araştırılması tamamlanmadan kişilere sunulmuyor. Bu sayede yanlış herhangi bir bilgi meydana getirilmiyor. Toprak içerisinde bir unsurun çıkarılması için kazı işlemleri gibi zorlu yollardan geçilmesi gerekir.

Kazı işlemleri anında her zaman için kazı bölgesinde korumlar yapılır. Bu koruma sayesinde esere bir zarar gelmesinin de önüne geçilmiş olur. Bu alanlar içerisinde dikkatli ve özenli bir çalışma gerçekleştirilir. Bunun sebebi toprağın halinin ne olduğu bilinmediğinden kayma gibi durumların meydana gelmemesi içindir. Çoğunlukla merak edilen konu ise bir eserin orada olduğunun nasıl bilinmesidir. Doğal afetler ile birlikte birtakım parçalar ortaya çıktığında o alanda çalışmalar başlatılır.
 
Top