Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41739
Hayattan Neden Keyif Alamıyorum?

Jezebel

Hepimiz aynı sularda boğuluyoruz.
Yeni üye
Tepkiler
2.449
Konuyu Başlatan
Hayattan Neden Keyif Alamıyorum?

1643389503819.png

Hayattan keyif almak için sadece kendiniz için değil, başkaları için de hayatı nasıl daha güzel hale getireceğinizi düşünün. Bir başkasının yüzünde tebessüm yaratmak yaşama sunacağınız güzel bir hediyedir.
Bazen her şey anlamını yitirir. Sevdiklerimiz yanımızda, hayatımızdaki diğer tüm şeyler yolunda gitse bile ağzımızın tadı kaçar. İçtiğimiz su, yediğimiz yemek anlamsızlaşır. Hiçbir şey yapmak istemeyiz, parmağımızı bile kımıldatacak motivasyonu kendimizde bulamayız. Peki neden böyle hissederiz?​
Tıpta bu durumun adı anhedoni olarak geçer. Anhedoni bir hayattan keyif alamama rahatsızlığıdır. Anhedoninin ilerlemesi depresyona yol açar.​
Günümüzün en yaygın psikolojik hastalıklarının başında depresyon gelir. Modern dünyanın getirdiği sorunlar, iletişimsizlik, maddi kaygılar, iş hayatının zorlukları, hastalıklar derken hayatta kalmak için büyük bir mücadele veriyoruz. Her sabah alarmın çalmasıyla başlayan bu mücadelemiz gece yastığımıza başımızı koyuncaya dek sürüyor. Tüm bu koşturma içinde kendimizi bitkin, tükenmiş ve mutsuz hissediyoruz çoğu zaman. Bu da gitgide bir duyarsızlaşma getiriyor ve bizim normalimiz oluyor. Artık hayattan neden keyif almadığımızı sorgulamıyor, bunu aksine çevirmek için mücadele bile etmiyoruz. Zoraki bir kabullenişle kendi ölümümüze razı geliyoruz.​
Aslında dışarıdaki koşulları düzeltmemiz her zaman mümkün olmaz. Önemli olan dışarıda kar kış kıyamet varken içimizde çiçeklerin açması, güneşin parlamasıdır. Kendi içsel koşullarınızı düzenlemedikçe mutsuzluğunuzun kaynağı hep farklı bir şekilde de olsa dış dünyada sizi bekliyor olacaktır. Düşünsenize dünyanın derdi sizce bitecek mi?​
Peki hayattan keyif almak için neler yapabilirsiniz?​
Öncelikle canınızı sıkan problemleri belirleyin. Bunlardan hangilerini çözebilirsiniz, hangilerini çözemezsiniz netleştirin. Çözemeyeceğiniz bir sorun sizi mutsuz ediyorsa bugünden itibaren bu düşünceyi terk edin ve duruma kendinizi uyumlayın. Unutmayın en güçlü olan değil en uyumlu olan hayatta kalır!​
Hayattan istediklerinizi belirleyin. İşinizden mutsuzsanız neler yapabileceğinizi bulun. Belki iş değiştirmek, belki mevcut pozisyonunuzla ilgili beklentilerinizi ifade etmek sizi bu alanda rahatlatacak şeylerdir.​
Olumsuz duygulara kapılmayın. Hayata dair umudunuzu her zaman koruyun. Size iyi gelen insanlarla olun ve sevdiğiniz şeyleri daha çok hayatınıza katın. Yaşamınıza tatmin olacağınız bir şeyler eklemek, sizin kendi ruhunuza yapacağınız en büyük yatırımınız olacaktır.​
Hayatın en güzel keyiflerinden biri de, birinin gönlüne ve kalbine iyi gelmek, ihtiyacı olan birine beklentisiz bir yardımda bulunmaktır. Bazen hüzünlü birini gülümsetmek, yalnız hisseden birine merhaba demek, kimsenin nasıl olduğunu sormadığı yoğunluk içinde çalışan, emeğiyle, alınteriyle parasını kazanan birine ''Nasılsın? Bugün yoruldun mu? Emeğine sağlık'' demek, ellerinde torbalarla koşuşturan yaşlı teyzeye ''Yardım ister misiniz?'' diye sormak, hiç kimsenin teşekkür bile etmeyi aklına getirmediği birine teşekkür etmek, bazen birinin derdini dinlemek, bazen sadece önemsemek ve gülümsemek. Her gün, her an birisine iyi hissettirme şansını elinizde tuttuğunuzu unutmadan, gün içinde koşuşturma ile gözden kaçırdığımız birçok insana yardımınız dokunabilir. Beklentisiz yaptığınız bir katkıdır. Hayat sadece kendimizle ilgili olan bitenlerden ibaret değildir. Her gün onlarca insanla farkında olalım olmayalım temas halindeyizdir. Koşturma içindeyken gözden kaçırdığımız nice hikayeler, nice detaylar vardır etrafımızda ve belki de bize gerçekten ihtiyacı olan insanlar...​
Sürekli kendinize dönmeyin. Etrafınızdaki insanlar için neler yapabilirsiniz bunları görün. Birilerine yardım etmek ve başkaları için faydalı olmak size kendinizi daha değerli ve mutlu hissettirir.​
Her bireyin bir potansiyeli vardır, bunu ortaya çıkarmak ve hayattan her şeye rağmen keyif almak için haftada bir bile olsa spora gidin, resim, yeni bir dil, heykel, takı, dikiş ilgi alanınız ne ise bir hobi edinin.​
Unutmayın yaşamda, herkesin yapması gereken, pek de zevk almadığı zorunlulukları var. Yine de sabahları umutsuz değil de umutla uyanmanızı sağlayacak birçok şeyi hayatınıza katabilirsiniz. Yeter ki araştırın, inanın, isteyin, vazgeçmeyin.​
Hayattan keyif almak için vazgeçmeniz gereken 6 davranış biçimi;
1. Sizi aşağı çeken, devamlı yargılayanlarla ve negatif insanlarla yakınlık kurmayın: Bu tarz kişiler sizin yaptıklarınız ya da anlattıklarınızdan çok nerede sizi eleştirebileceklerine bakarlar. Sizin iyi yönlerinizi, davranış ve sözlerinizi takdir etmez, sadece kendilerine göre yanlış buldukları tarafı söylerler. Negatif insanlar ise yaşamın hep olumsuzluklarından bahsederler ve sürekli mutsuzdurlar. Birçok negatif söylem ve fikirlerle mutluluğunuzu da kursağınızda bırakır, sizi mutsuzluğa çekerler. Keyifli bir yaşam için ilk olarak bu tip insanlarla aranıza koyabildiğiniz kadar sınır koymalısınız.​
2. Geçmişe takılıp kalmayın: Bazı insanlar bugünü, anı yaşamaz ve geçmişte yaşadıkları kötü durumları düşünüp mutsuz olurlar. Bir nevi takıntı durumudur bu. Geçmiş kırgınlıklardan dolayı kimseye güvenemez, kimseyi sevemez, iyi şeyler hak ettiğine inanmaz ve gerçekten bu şekilde iyi olanı da kaçırırlar.​
3. Dedikodu yapmayın: Dedikodu yapmak yani birinin arkasından yüzüne söyleyemeyeceğiniz şeyleri söylemek sizi negatif etkiler. Başkası hakkında konuşarak o kişinin hakkını yemiş olursunuz. Enerjisel olarak kirlenirsiniz.​
4. Herkesi memnun etmeye çalışmayın: Öncelikle aklınızda tutmanız gereken, elinizden gelenin en iyisini de yapsanız herkesi tam anlamıyla memnun edemeyeceğiniz. Ayrıca herkesi memnun etmeye çalışırken kendi mutluluğunuzu kaçırırsınız. Başkalarının isteklerini yerine getirirken kendi isteklerinizi göz ardı etmeyin. Hayır diyememenin, sınır çizememenin sonucu tükenmeniz demektir.​
5. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın: Kendinizi kıyasladığınız kişinin aşağısında ya da üstünde hissetmeniz negatif bir durumdur. Kıyaslamak ve kıyaslanmak kişinin kendiyle ve geleceğiyle ilgili gerçekçi umutlarını zedeleyebilir. Kendinizi sadece dünkü halinizle ve gelecekte olmayı istediğiniz halinizle kıyaslayın.​
6. Olayların olumsuz tarafına bakmayın: İnanın ki yaşadığınız her olayda olumlu bir taraf bir de olumsuz taraf vardır. Yaşadığınız her deneyimin acı da olsa mutlaka size bir katkısı vardır. Hangi tarafa odaklanacağınız mutluluk seviyenizi belirler.​
7. Zamanınızı boşa harcamayın: Zaman o kadar kıyametli ki düşünün düne dönme imkânınız yok. Her anın ne kadar önemli olduğunu bilerek dolu dolu kendinizi mutlulukla doldurarak yaşayın. Zamanınızı ne kadar değerli görerek yaşarsanız, kendinizi de değerli görmeye başlarsınız.​

Raison D'etre

Fallow the white rabbit
Moderatör
Tepkiler
1.659
Harika bir yazı ..

Anhedoni seminerler de , özellikle yüksek dopamin sentezleyen sentetik uyuşturucu bağımlıları üzerinde sıklıkla gözlemlediğimiz bir tanı. Tedavi olarak her ne kadar L Dopa gibi dopamin öncülleri reçetelense de , genellikle dopamin diyeti önerilir.

Başka bir kaynakta uzunca yazmıştım konuda, çokta yardımcı olmuştum eski bir bağımlı olarak.

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Tepkiler
3.527
Tükenmişlik sendromu deniyordu buna galiba, bazen bende de oluyor hiçbir şey yapmak istemiyor insan.

Fanda

Üye
Forumun gediklisi
Tepkiler
2.072
Geçmişe takılıp kalmak ve sevdiklerimi sürekli mutlu etmeye çalışıyorum ve bu beni çok yoruyor. Kurtulmam gerektiğini biliyorum ama çok zor. Jezebel yazıda yazılanları uygulamaya çalışacağım 😊

Venüs

Şorbacıbaşı
Yönetici
Tepkiler
3.932
Geçmişe takılıp kalmak ve sevdiklerimi sürekli mutlu etmeye çalışıyorum ve bu beni çok yoruyor. Kurtulmam gerektiğini biliyorum ama çok zor. Jezebel yazıda yazılanları uygulamaya çalışacağım 😊
Sen ben misin acaba?😁 Tam da bunu yazacaktim. Benim sorunum da bu ve bile bile vazgeçemiyorum.
Ayrıca ekleme yapmak istiyorum , herhangi bir amacınız kalmadıysa da hayattan keyif alamazsınız.